Týden 20
Zkoukněte novou sochu ženy v Kodani, oslavte, že je Astrid královnou dětské literatury už 80 let a pozvěte dánský design do své kuchyně
Do Kodaně přišlo léto, takže už lze potkávat šílence v žabkách v kombinaci s péřovkou, protože severní vítr je stále krutý, a v kodaňském Reffenu obzvlášť! Dlouhodobá předpověď nicméně vypadá dobře, takže nejen Kodaňané už mají vytáhlá křesílka na balkonech a v Nettu se prodávají první melouny. Hlavní město se pomalu připravuje na Royal Run v nadcházejícím týdnu a závodu se samozřejmě zúčastní i dánský král Frederik X., který již tradičně část závodu i poběží. Zda se opět zúčastní i královna Marie, to se uvidí.
Karen Blixenová je z bronzu
Před pár dny (k výročí jejích 139. narozenin) proběhlo v Kodani odhalení bronzové sochy Karen Blixenové, která dostala prominentní místo na Skt. Annæ Plads. Již dříve jsme vás informovali, že dánské ministerstvo kultury chce zvýšit počet soch žen ve veřejném prostoru, a v anketě DR mohli respondenti dokonce hlasovat pro konkrétní ženu, která by si svou sochu zasloužila. V první trojce se umístila dánská autorka Karen Blixenová, kterou můžete znát třeba díky filmu Vzpomínky na Afriku s Meryl Streepovou v hlavní roli. Neméně zajímavá je samozřejmě i její kniha, původně vydaná pod názvem Farma v Africe a přeložena Marií Polívkovou. Autorka část svého života strávila v africké Keni, tam se však zatím své sochy nedočkala.
Dvoumetrová socha od sochařky Rikke Rabenové je umístěna s výhledem na město a přístav a má vybízet k položení si otázky, jak velký přínos má Blixenová pro dánskou literaturu. Jméno této autorky nese ještě ulice ve čtvrti Amager a atrium kampusu Kodaňské univerzity. Nová socha stála hlavní město 3,5 milionu dánských korun, takže snad ji nepotká podobný osud, jako sochu Malé mořské víly, která byla již několikrát polita barvou, a dokonce jí byla i sťata hlava.
Foto: Sjællandske Nyheder
Dánský hrnec, co ho všichni mají, ale neprodají
Čím déle v Dánsku jsem, tím více mě baví objevovat původní dánské značky a předměty, které vídám v dánských domácnostech. Minule jsem vás přenesla do tajů míchání těsta pomocí dánské kvedlačky a dnes zkoukneme smaltovaný hrnec s dřevěnou rukojetí, který je i maximálně praktický, protože lze jeho pokličku použít i jako podložku v případě, že je hrnec horký.
Foto: Food52
Jméno rodilého Kodaňana Jense Haralda Quistgaarda vám asi nic neřekne, ale právě on je zodpovědný za design tohoto hrnce. Ač původně sochař, přenesl svou tvorbu do průmyslového designu americké značky Dansk Designs. Vše prý začalo tím, že chtěl jen vyrobit pánev pro svou ženu, a tak se i jmenuje dokument, který byl o Quistgaardovi natočen - En gryde til min kone. Smaltovanou sadu hrnců v zářivých barvách navrhnul Quistgaard v roce 1954 a ačkoli byla navržena pro americký trh, bývala k sehnání i v Dánsku. V 60. letech se stala natolik populární, že kompletní sadu vlastnila i dánská královská rodina. Smaltované hrnce byly perlou kuchyně a byly navrženy natolik elegantně, aby je hospodyňky mohly s pýchou přinést ke stolu a tam z nich teprve servírovat.
Foto: HBO Max, And Just Like That... Řada 2/ Díl 1
Od té doby, co jsem v Dánsku, koukám po bleších trzích, abych si ulovila svůj kousek ze sady hrnců Kobenstyle, ale zatím jsem neměla štěstí. A to v nich vaří i zapřísáhlá nekuchařka Carrie Bradshaw ("And Just Like That..." Řada 2/ Díl 1). Samozřejmě lze sehnat nový od Food52 (značka, která nyní vlastní Dansk Designs), kde je stále best-sellerem, ale já mám ráda věci s příběhem, i když teď bych vlastně potřebovala hrnec, se kterým jde vařit na indukci..
Astrid je v literárním světě již 80 let
Ač nikdy nezískala Nobelovu cenu za literaturu, několikrát byla zvolena nejpopulárnější Švédkou. Řeč je o švédské autorce Astrid Lindgrenové. Průlom kariéry jí sice způsobila v roce 1945 Pipi Dlouhá Punčocha, její skutečný debut se ale odehrál o rok dříve, a to dívčí knihou Britt-Mari se svěřuje. Astrid díky své prvotině získala v roce 1944 druhou cenu (1 200 SEK) v nově spuštěné soutěži nakladatelství Rabén & Sjögren o nejlepší dívčí knihu. Ačkoli její první kniha nezaznamenala u čtenářů velký úspěch, Astrid v psaní pokračovala dál. V následujícím roce již soutěž vyhrála na celé čáře a představila světu svou Pipi. Soutěže se zúčastnila ještě do třetice, a znovu ji vyhrála. Pak už si dala od soutěžení pokoj.
Britt-Mari se svěřuje je dívčí román psaný formou dopisů, kdy si hlavní hrdinka sežene dopisovací kamarádku, aby měla možnost psát na svém psacím stroji něco kloudného. Své kamarádce Kajse tak sděluje veškeré novinky ze svého života ve velké a bláznivé rodině i o svých milostných strastech.
K oslavě tohoto jubilea vychází kniha s novým obalem od Karin Johanssonové.
Foto: The Astrid Lindgren Company