Týden 17
Irma žije dál, dánské krávy budou méně prdět a krkat a v kuchyni to rozjeďte jedině s dánskou kvedlačkou!
Každý třetí týden se v duchu omlouvám čtenářům, že se můj newsletter opět týká jen Dánska, ale neumím moc psát o místech, kde nežiju, nebo která jsem nenavštívila, zato u prozkoumávání dánských novinek se cítím jako ryba ve vodě, a pokud byste pro mě měli nějaký dánský tip, ráda se nechám inspirovat!
Duben už pomalu končí a je k nevíře, že měsíc květen letos patrně nebude žádnými květy oplývat, jelikož jaro přišlo tak nějak dřív. Proto ti z vás, kteří stále odkládají kodaňskou návštěvu rozkvetlého Langelinieparken nebo parku u hřbitova v Bispebjergu, pospěšte si, jinak si už storiečka s rozkvetlýma třešněma neuděláte.
Irma žije dál!
Není snad ikoničtějšího supermarketu, než je dánská Irma. Síť více než 80 supermarketů otevřela své brány v roce 1886, ale bohužel po 137 letech, tedy na konci roku 2023, oznámil její majitel, společnost Coop Danmark, že do roka budou prodejny buď uzavřeny nebo u některých dojde k rebrandingu. Je duben 2024, a já Vám prozradím, že jsem ještě před pár dny nakoupila v snad poslední kodaňské Irmě v nákupním centru u zastávky metra Amagerbro. A pokud si chcete značku ještě nostalgicky připomenou, než docela zmizí z dánských pultů, zajděte se podívat na výstavu Irma - A Design Story v Design Museum Danmark.
Foto: Ze Severu
V roce 2015 byla Irma na špičce nejudržitelnějších supermarketů, takže všechny konec tohoto druhého nejstaršího evropského obchodního řetězce překvapil. V roce 1943 se do loga obchodu dostala kreslená postavička panenky, která byla zpočátku zapamatovatelná především z modrého balení kávy, postupně se ale objevovala na většině sortimentu. Dle slov Dánů, byla prestiž stát se jako brigádnice holčičkou v převleku Irmy, která u vchodu lákala zákazníky ke vstupu. Konec tohoto řetězce dnes způsobuje nejen nostalgii, ale také vysokou prodejnost Irma produktů, takže se nedivte, že na bleších trzích objevíte k zakoupení i prázdné půllitrové plastové lahve s logem Irmy v přepočtu za zhruba 53 korun českých.
Foto: Ze Severu
Dánské krávy budou méně prdět a krkat
Dánové stojí rozhodně v popředí při plnění evropských klimatických cílů, takže se rozhodli, že do roku 2030 chtějí snížit emise o sedmdesát procent v porovnání s rokem 1990. Aby se to Dánsku podařilo, rozhodli se ve snaze snížit emise metanu dotovat dánským zemědělcům zvláštní příměs do krmiva pro dobytek. Používání speciálních krmných příměsí má zastavit fermentační proces v žaludku krav a tím zabránit produkci metanu při krkání a prdění.
Metan je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, a když snížíte množství metanu, snížíte oteplování. Financování příměsí do krmiva by mělo snížit emise metanu u 550 tisíc dánských dojnic. Zda se budou i okolní státy inspirovat, zůstává otázkou. Jisté je, že kravský metan má silnější oteplovací účinek než skleníkový efekt oxidu uhličitého, takže je boj proti emisím metanu z dobytka zásadní.
Rozjeďte to v kuchyni s dánskou kvedlačkou
Ačkoli je slovo kvedlačka vysvětlováno jako dřevěné kuchyňské náčiní se zakončením hvězdicovitého tvaru, neumím si představit pro tuto dánskou brødpisker jiný český ekvivalent. Možná by šlo ještě použít slovní spojení “metla na šlehání” nebo “hnětač na těsto”. I když má brødpisker pro české kuchtičky a kuchtíky velmi netradiční tvar, věřte, že je výsledkem dlouhého bádání. Kvedlačka je často vyrobená z bukové rukojeti, na kterou je přidělaný silný stočený drát, a je tak ideální třeba pro hnětení chlebového těsta. A mohu potvrdit, že jde o výrobu skutečně kvalitní, protože kvedlačka vydrží hodně.
Foto: Ze Severu
Historie tohoto kuchyňského pomocníka je trošku mlživá, jisté je, že se kolem roku 1930 používala k míchání směsi pro výrobu dánských masových karbanátků (frikadeller) a původně se pro kvedlačku používalo označení farsrører, tedy mačkadlo na maso. Postupem času se ale její využití našlo především pro hnětání chlebového těsta. Pro ty z vás, kteří rádi vozí svým blízkým dárky, je tahle metla ideálním suvenýrem, kterým i já podarovávám své okolí a zatím na něj slyším samou chválu. Důkaz, že i já brødpisker ráda používám, máte zde.