Co týden dal?
No, nebudu Vás dlouho napínat. Jak už asi tušíte, hlavní zpráva tohoto týdne přišla v pondělí z Budapešti. Po skoro dvou letech je švédská cesta do NATO u konce, vstup ratifikovaly všechny členské země.
Švédsko, jakožto historicky neutrální země, vstup do Aliance dlouho odmítala. Na rozdíl od Finska v názoru setrvávala i po vypuknutí ruské agrese na Ukrajině. Jak boje gradovaly, rostly i finské touhy o připojení, a ve Švédsku změnili názor i ti nejzarytější příznivci neutrality - včetně tehdy vládnoucích sociálních demokratů.
Když je potom v říjnu 2022 u kormidla vystřídali Umírnění s Ulfem Kristerssonem v čele, bylo už Švédsko na půli cesty ke členství v Alianci - Umírnění totiž do NATO chtěli vstoupit už dlouho před válkou. Finsku i Švédsku ale v cestě bránilo Turecko s Maďarskem, což konkrétně v případě Švédska cestu prodloužilo na dva roky.
Celé martyrium skončilo v pondělí v maďarském parlamentu, kde proběhla poslední ratifikace, a Švédsko se tak nyní může stát právoplatným členem Aliance.
Z Norska se naopak tento týden moc dobrých zpráv nenese. Oblíbený král Harald V. (87) na tom není delší dobu zdravotně dobře. Na dovolené v Malajsii byl hospitalizován s infekcí. Norský premiér mu popřál brzké uzdravení a to mu přejeme i my!
Jak si zlepšit švédštinu? 8 sidor
Chcete se dozvědět, co je ve Švédsku nového, ale Dagens Nyheter a Svenska Dagbladet vám přijdou moc složité? Zkuste 8 Sidor, neboli noviny psané v jednoduché švédštině.
Články jsou kratší, a co hlavně, mají možnost i přrdčítání, takže si nacvičíte i poslech. Protože se nejedná o složité a dlouhé věty, můžete si osvěžit svou švédštinu v praxi i bez stresu, že nerozumíte všemu.
Zpátky do minulosti - Raoul Wallenberg
Švédská cesta do NATO se uzavřela v Maďarsku. To ale není poprvé, co se cesty těchto dvou dost rozdílných zemí propletly. Slyšeli jste někdy o Raoulu Wallenbergovi?
Švédsko sice byla za války neutrální, své válečné hrdiny ale má. Mezi nimi Raoul Wallenberg, jehož si svět připomíná 17. ledna. To je totiž právě den, kdy byl Wallenberg naposled viděn.
A kdo to vlastně byl? Švédský diplomat, který sice pocházel z rodiny bankéřů, ale vystudoval architekturu v USA a Francii. Jako architekt se ale nikdy neživil. Pracoval jako obchodník a hodně cestoval. I díky tomu se seznámil s maďarským Židem Kolomarem Lauerem.
Právě v Budapešti se v roce 1944 podílel na záchraně maďarských Židů tím, že jim rozdával tzv. schutzpasy, tedy švédské ochranné pasy díky nimž si Židé mohli z oblečení sundat Davidovu hvězdu a měli zajištěnou ochranu před jistou smrtí. Vedle toho jim Wallenberg rozdával i jído a oblečení.
17. ledna ho zajala sovětská eskorta a odtáhla do věznice. Otázky kolem jeho smrti nejsou dosud vyjasněné.
Jeho jméno nese třeba i promenáda na pražských Hradčanech.