Co týden dal?
Tento týden je poněkud speciální, jelikož začal 6. únorem, což je mezinárodní den Sámů. Ten se slaví od roku 1993, a tak si na jejich počest uděláme takový malý newsletter zaměřený na Sámy – původní obyvatele Skandinávie – a Finsko.
Začněme ve Finsku, kde byly během minulého týdne zakázány doposud nucené sterilizace transgender lidí, kteří usilovali o úřední změnu pohlaví. Jde o posun vpřed – o první pokus zakázat sterilizace se snažili politici už od roku 2017, ale tato novela neměla dlouhou dobu velkou podporu v parlamentu. I proto bylo Finsko poslední zemí ve Skandinávii, kde se tato praktika stále odehrávala. Pokud se ale rozhlédneme po celé EU, Česko je jednou ze zemí, kde se sterilizace stále vyžaduje pro oficiální změnu pohlaví. Více v komentáři zde.
Kam se vydat? Muzeum Sámi
Vše, co jste chtěli vědět o Sámech, jejich kultuře a zvycích, najdete na jednom místě. Muzeum Siida je na severu Finska a člověk v něm dostane přesně to, co čeká – vše o Sámech. Zvyky, historii, folklór, oblečení, zajímavosti, které Sámové posbírali za stovky let, během nichž se starali o soby a žili v nevlídných koutech severu.
Muzeum Siida najdeme v Inari – jednom z největších regionů Finska, což ovšem neznamená, že by zde žilo mnoho lidí. Spíše naopak. Právě díky Sámům má tento kraj, který obecně platí za jejich centrum, hned 4 oficiální jazyky – kromě finštiny i další tři různé sámské jazyky (ano, je jich víc!). Kromě Siida se stojí za to podívat i do Sajos, což je místní kulturní centrum.
Kam za kulturou? Sámská krev
Sámská krev je film z roku 2017, na kterém spolupracovalo Švédsko, Norsko i Dánsko. Kromě jižního souseda tedy dvě země, kde se rozkládá sámské území. Příběh se odehrává ve třicátých letech minulého století a líčí život mladé sámské dívky, která čelí stereotypům a rozhodne se, že se pokusí utéct z města a popřít kulturu a dědictví, ze kterého pochází. Jak to dopadne, se podívejte sami, nerada bych něco vyzradila.
V každém případě příběh uspěl na filmovém festivalu v Benátkách a je volně inspirován životem režisérčiny babičky.
Věděli jste, že… Sobí univerzita a další sámské zajímavosti
Sámové mají mimořádně zajímavou kulturu, tak to vezmeme trochu švihem
Jde o semi-nomádskou skupinu lidí, což znamená, že část roku zůstávají na jednom místě, část míří jinam. Jelikož jde o skupinu, která je známá pro chov sobů, kteří také migrují, jejich pohyb závisí na tom, kam míří stádo zvířat. V zimě tedy do hor, na jaře zase do teplejších míst, aby to měla mláďata sobů jednodušší.
Sámové bydlí v uskupení několika rodin, kterým se říká Siida (ano, je po tom pojmenováno i jejich muzeum).
Na severu Skandinávie existuje několik sámských etnik. Jelikož jde o semi-nomádské etnikum, záleželo na jednotlivých skupinách, jak se k migraci stavěly. Ty jižnější považovali Skandinávci za integrovanější, jelikož nutně nemigrovali se svými soby. Naopak na severu šlo o mnohem častější úkaz. I proto tady před dekádami existovaly speciální sámské školy, kde se učily i předměty, které by jiní běžně nepotřebovali – o chovu sobů, rybářství nebo dalších věcech, které jsou pro Sámy typické. Vzhledem k modernizaci a upadajícímu počtu žáků se během padesátých let tyto školy ale úplně zrušily.
Další zajímavost – Sámové jsou jediní lidé, kteří mají povolení v Norsku, Švédsku i Finsku vlastnit soby. Drtivá většina těchto zvířat je divoká, ale vzhledem ke zvykům této menšiny se úřady rozhodly, že jim ponechají jejich tradice.
Na slovíčko – Sápmi, nikoliv Laponsko
O severní části Norska, Švédska a Finska se často mluví jako o Laponsku. Mám pro vás doporučení, které jsem zjistila až tento týden – pokud chcete mluvit s nějakým Sámem, nikdy neříkejte Laponsko. Podle jejich tradic se tato část země jmenuje Sápmi.
A teď trochu historie a etymologie. O této části Norska, Švédska, Finska a Ruska se často mluví jako o království Sámů. Samotní Sámové dříve žili po celé Skandinávii, ale kolem roku 100 n. l. přišli lidé, které dnes přezdíváme vikingové.
Důvod, proč se Sámům nelíbí pojem Laponsko, je stejný, jako se Inuitům nelíbí pojem „Eskymáci“, jde totiž o koloniální pojem, který získali od těch, kteří jim velkou část území sebrali. Pokud tedy mluvíte s někým, kdo patří k Sámům, prokažte jim úctu a zeptejte se, odkud ze Sápmi pochází. Je možné, že ho potěšíte.