Týden 49
Předtím než začnu se všemi tématy tohoto týdne bych vám všem ráda poděkovala. Bude to totiž přesně rok, co jsem začala psát tento newsletter a od té doby vás tu hodně přibylo, což mě i Tinku neskutečně těší.
Speciální poděkování patří Tince, která se rozhodla, že mě v tomto projektu podpoří a vrhla se do psaní se mnou. Musím přiznat, že bez ní by tento newsletter nemohl vycházet tak často, jak se nám to vede do teď.
Do budoucna bych se ale ráda zeptala především vás, našich čtenářů - je něco, co vám chybí? Co byste se chtěli dozvědět nebo co máme vylepšit? Určitě se neváhejte ozvat.
Moc děkujeme!
A na Albi bych stručně chtěla navázat i já, Tinka - je skvělé, že se našlo přes 250 lidí, kteří se o Skandinávii zajímají tolik, že si každou neděli najdou chvilku na to, aby se dozvěděli, co je v ní nového. Ať už na severu žijete nebo vás prostě jenom zajímá - moc děkujeme a vážíme si každého odběru a komentáře. Tack så mycket!
Co týden dal?
Ačkoliv venku už bubnuje na okna vánoční nálada, dánský parlament se rozhodl, že se tento týden potrestá tématem, které by bylo kontroverzní i v létě. Týká se to totiž pálení koránu.
V Dánsku i ve Švédsku u některých skupin vládnou xenofobní nálady, které někdy vyvrcholí v pálení koránu ve čtvrtích, kde bydlí mnoho muslimských přistěhovalců. Neobejde se to bez vášní na obou stranách - jedni pálí knihu, druzí vášnivě a někdy agresivně protestují.
Tyto opakující se situace vyústili v návrh zákona, podle kterého by bylo trestné pálit jakékoliv náboženské knihy či náboženského symbolu. Samozřejmě se to v parlamentu neobešlo bez emocí a dlouhých proslovů - ale ne tak dlouhý, jako byl Babišův nebo Rathův. Nakonec byl tento zákon ale odsouhlasen většinou.
Severske zvyky snadno a rychle - Na vánoce hlavně vyrovnaně
Severské státy jsou poměrně sociálně citlivé země. Zatímco někteří mají poměrně vysoký rozpočet na vánoční dárky, není to tak u všech. Je tedy celkem běžné si říct, kolik peněz má člověk utratit za dárky pro své blízké.
Jde přitom o celkem otevřenou diskuzi bez jakýchkoliv předsudků a není vyjímkou, že jde o něco, co se například mění rok od roku, podle toho, jak jsou na tom lidé finančně. Obecně jde o takový pěkný zvyk, kdy si nikdo nepříjde blbě, jen protože nedal stejně velký dar.
Kam se vydat? Ålesund
Tento týden jsem byla na konferenci v Norsku a byla bych blázen, kdybych Vám nedoporučila návštěvu Alesundu. Jde o město, které je zhruba uprostřed norského pobřeží s bohatým počtem fjordů všude kolem.
Toto město v roce 1904 vyhořelo do základů a tak zde nenajdete příliš mnoho velkých historických budov, jako je to v jiných místech ve Skandinávii. Místo toho je většina města postavena ve stylu Art Neveu, což znamená velmi esteticky vypadající přístav.
Celé město je poměrně malé a dá se projít během 20 minut, ale jsou tu mnohé vyhlídky, které stojí za to. Obecně za to bych ale doporučila návštěvu v létě, kdy budete mít víc jak 5 hodin denního světla. A hlavně v létě jsou odsud skvělé výlety do fjordů za vyhlídkou na místní vodopády, což stojí za to.
Kam za kulturou - Vraždy z Valhally
Dobrá, tato detektivka není zrovna s vánoční náladou, ale pojďme si říct narovinu, že koho by trochu vražed před vánoci nepotěšilo, že?
Když už nic jiného, Vraždy z Valhally nabízí zimní temnou atmosféru Islandu s hlavní hrdinkou, která se pere nejen s rodinou, ale i s kariérou a do toho po této malé zemi řádí sériový vrah.
Jde o další temný příběh severské krimi s typickými hrdiny s existenční krizí a rozbouranou rodinou, ale je to přesně to, co bychom od severských krimi očekávali. Tak hezkou zábavu.
Historky ze severu - o dánske whisky
Dánsko je známé především kvůli pivu. Jsou tu samozřejmě velké značky jako je Carlsberg a Tuborg, ale krom toho je Dánsko ráj pro minipivovary, se kterými se tu roztrhl pytel. Vedle pivního průmyslu tu jsou ale i další druhy alkoholu, které se derou do popředí.
V roce 2006 vznikla značka Stauning - jedna z prvních a dnes největších firem, které vyrábí whisky. Založilo jí 9 kamarádů, kteří měli koníček ve výrobě alkoholu a to sice jakéhokoliv, někteří z nich předtím flirtovali s pivem, ale nakonec se rozhodli, že naložit ječmen do sudu a čekat pár let je cesta k úspěchu.
Nebyla to ale jednoduchá cesta. Banka, která se měla starat o jejich kapitál jim poradila, aby na whisky zapomněli a radši si otevřeli pekárnu - když už musí pracovat s obilím. Naštěstí se tak ale nestalo a Stauning pokračoval ve výrobě.
Za jejich úspěch vděčí mimojiné jednomu skotskému influencerovi, který se též zajímal o tento alkohol a Stauning doporučil. To zaujalo i další lidi ve Skotsku a po čase si dánští entuziasti potřásli rukou s investory ze Skotska, kteří skoupili část jejich firmy. Stauning je tak jedinou větší dánskou značkou, která se proslavila ve světě whisky.
Věděli jste, že… Elektro auta v Norsku
Na závěr tohoto dánsko-norského dílu se pojďme podívat na to, jak se jezdí v Norsku. Odpovědí je: velmi potichu. Spoustu aut v Norsku jedou na elektriku a tak je potřeba se skutečně pořádně rozhlížet, když míříte přes přechod.
Tento druh aut by v Norsku nejspíš nebyl tak oblíbený, pokud by k tomu nedopomohla norská vláda. V rámci přeměny z fosilních paliv na čistější zdroje se totiž místní zástupci v parlamentu shodli, že elektro auta budou levnější na daních a zároveň budou mít takové výhody jako je parkování v centru města zdarma a podobně.
Norsko tomu nakonec i přizpůsobilo svou infrastrukturu, která tento typ pohonu podporuje a tak není problém si zde nabít auto.
Co člověka překvapí ještě víc - i některé lodě tu jezdí na elektrický pohon. Na druhou stranu si musíme říct, že Norsko to má v tomto směru poměrně jednoduché - je poháněno větrnými a vodními elektrárnami a tak si může dovolit ignorovat naftu, kterou dnes spíše dováží.