Co týden dal?
Švédi na vstup do NATO čekají už skoro rok a půl a ještě si nějaký ten pátek asi počkají. Turecký parlament, respektive jeho zahraniční výbor, se rozhodl odložit projednávání švédského vstupu do NATO. Samotný prezident Erdogan uvedl, že se pokusí švédskou ratifikaci co nejvíce usnadnit, nicméně Švédsko podle něj nepodniklo dostatečné akce proti kurdům na jejich území. Jednání by na program mohlo přijít příští týden, ale jisté to není.
Zpátky do minulosti - severská pomoc Chartě 77
V pátek jsme si připomněli Den boje za svobodu a demokracii a sním i 34. výročí sametové revoluce. Skandinávské státy mají to štěstí, že podobný svátek nemají, neboť s nedemokratickými režimy nemají, na rozdíl od nás, zkušenost.
I přesto se ale našli na severu lidé, kterým osud lidí v disentu nebyl lhostejný. Mezi nimi byl například Peter Larsson, novinář z Folket i Bild, který do tehdejšího Československa jezdil psát reportáže o chartistech a při té příležitosti sem pašoval i desky a literaturu. Zpátky ve Švédsku zase vydával texty Václava Havla nebo byl iniciátor vzniku Výboru pro podporu ČS opozice.
Vedle Larssona za zmíňku určitě stojí i další švédští novináři Jörgen Widdsel a Robert Aschberg, kteří do Československa přijeli pod záminkou reportáže z hokejového mistrovství, jež jsme tehdy hostili. Ve skutečně tu ale sbírali materiál o zakázaných zpěvácích. Ve švédsku vydávali jejich LP a do novin psali o činnosti disentu.
Více se dozvíte v tomto článku na stránkách Paměti národa, který moc dporučuji.
Stockholmská demonstrace na podporu Československa. Zdroj: archiv Urbana Westlinga
Kam za kulturou - Blix not bombs
Tenhle dnešní kulturní tip vás asi nepřekvapí a pravděpodobně jste o něm už slyšeli, ale stejně mám nutkání ho zde nasdílet.
Minulý týden měl oficiální premiéru dokument česko švédské režisérky Grety Stocklassy Blix not bombs pojednávající o švédském diplomatovi Hansu Blixovi, jehož jméno je spojené primárně s inspekcí v Iráku po 11. září 2001.
Dokument ale není jen o diplomacii a vysoké politice. Celý dokument je potom provázán rozhovorem Blixe a Stocklassy, kde se vedle Blixových vzpomínek na svá léta v diplomacii setkáváme i s jeho daleko lidštějšími momenty - například jak krmí ptáčky nebo jde koupit mléko.
A pokud by vás to zajímalo více, zde je můj rozhovor s režisérkou, kde se vedle filmu bavíme třeba právě i o švédském vstupu do NATO.
Jazykové okénko - jordgubbar
Dneska si rozebereme švédské slovíčko jordgubbar, což znamená jahoda. Jahody jsou ve Švédsku spojené s létem a oslavami Midsommaru, kdy jsou konzumovány se šlehačkou nebo na oblíbeném šlehačkovém dortu (jordgubbstårta).
Zajímavá je ale skladba slova. Jord totiž znamená hlína/půda a gubbar zase označení pro hodně starého člověka. Jahody jsou tedy v doslovném překladu hliněný dědoušek.