Týden 45
Novinky ze severu, Můj bratr, prodej Grónska, dánský hrad v Africe, severské domovy důchodců
Co týden dal?
Tentokrát začneme smutnou zprávou z Dánska, zemřel totiž renesanční muž, umělec Johnny Madsen, který byl známý především Dánům. Madsen byl zpěvák, skladatel a malíř. Ve svých obrazech se inspiroval především Vincentem Van Goghem a na ostrově Fanø, kde bydlel, měl i vlastní galerii.
Tak posíláme jednu Madsenovu písničku a nechť je mu země lehká.
Za další zprávou se podíváme do Švédska, kde místní soud odsoudil Rasmuse Paludana ke 4 měsícům vězení. Paludan je na severu známý buřič. Jde o člověka, který chodí čtvrtěmi, kde je více muslimů a pálí tam korán. Někdy nejen ve čtvrtích, někdy například na muslimském pohřbu, veselce nebo demonstraci.
Paludan má švédské i dánské občanství. V Dánsku musel mít ale i svou policejní ochranu, a proto když se dopustil dalšího nenávistného projevu, který je v Dánsku protizákonný, měl být také odsouzen. Paludan se místo toho zřekl dánského občanství a odstěhoval se do Švédska, ale tam si na něj došlápli.
Nyní je odsouzen na 4 měsíce švédského žaláře za pálení koránu na organizované demonstraci. Odsouzen je za dva případy nenávistných projevů proti etnické menšině a jednu urážku, krom toho taky bude muset zaplatit pokutu ve výši 80 000 švédských korun (cca 175 000 Kč).
Kam za kulturou? Můj bratr
Za kulturou se pojďme vydat také do Švédska. Konkrétně za autorkou Karin Smirnoff, která napsala román Můj bratr.
Příběh vás vezme až na temný sever, kde jsou v tomto případě kruté nejen zimy. Celá zápletka se točí kolem temné minulosti jedné rodiny, která svým způsobem sahá až do současnosti.
Ačkoliv se v příběhu odehraje několik poměrně krutých událostí, nejedná se o detektivku jako takovou, ale spíše o hrůzostrašné rodinné drama.
A pokud se vám bude kniha líbit, potěším vás! Druhý díl Naše matka nově taky vyšel česky. Karin Smirnoff byla navíc jako autorka vybrána, aby napsala další pokračování série Milénium.
Zpátky do minulosti… jak to bylo s prodejem Grónska
Amerika má staronového prezidenta a tak se pojďme podívat na jeho kauzu s Dánskem.
V roce 2019 projevil prezident Donald Trump zájem o koupi Grónska, největšího ostrova na světě a autonomního území Dánského království. Tato myšlenka se veřejně objevila v srpnu téhož roku, kdy deník The Wall Street Journal informoval o Trumpově jednání s poradci o možnosti koupě Grónska kvůli jeho strategické poloze a přírodním zdrojům. Grónsko je bohaté na nerostné suroviny a má strategickou polohu v Arktidě, která je oblastí rostoucího geopolitického zájmu.
Trump údajně toto téma nadnesl během schůzek a zajímal se o možnost dohody s Dánskem, přičemž spekuloval, že by to mohlo být pro Spojené státy strategicky výhodné. Později svůj zájem veřejně potvrdil a označil jej za „v podstatě velký obchod s nemovitostmi“. Tento návrh se setkal s všeobecným překvapením a vedoucí představitelé Dánska, včetně tehdejší premiérky Mette Frederiksenové, tuto představu odmítli jako „absurdní“ a rozhodně prohlásili, že Grónsko není na prodej.
V reakci na výroky Frederiksenové Trump zrušil plánovanou státní návštěvu Dánska, což vedlo k určitému diplomatickému napětí mezi oběma národy. Ačkoli se návrh nikdy neprosadil, zdůraznil rostoucí význam Arktidy a zájem USA o tento region.
Kam se vydat? Dánský zámek v Africe
Začíná být zima, a tak jestli vám chybí teplo, ráda bych vás pozvala za bílými písky do Afriky. I tady se totiž stavěla dánská historie. Konkrétně hrad v hlavním městě Ghany, v Akře, se jmenuje Christiansborg a byl dostavěn ve stejný rok jako Frederiksborg v Kodani, tedy místo, kde v současnosti sídlí dánský parlament.
Christiansborg je v současnosti ale místo určené především návštěvám. Člověk se tu dozví o dánské kolonizační historii, uvidíte tu například místa, kde byli místní otroci drženi a odkud byli posláni do Ameriky nebo v době kolonizace Dány - na Panenské ostrovy.
Krom toho je to místo, kde jednou přespávala britská královna - konkrétně v tomto hradu je jedna místnost speciálně pro šlechtu a spala v ní jednou Alžběta II. a jednou Karel III. - dá se tedy říct, že to bylo trochu plýtvání.
V každém případě pokud vás západní Afrika táhne, jde o zajímavé místo, kde se dozvíte spoustu věcí o Dánsku, které vám na severu často radši zatají.
Věděli jste, že… jak je to s domovy důchodců na severu
Tuto neděli bude babička mého přítele slavit 90. narozeniny a my za ní pojedeme na návštěvu do domova důchodců, tak mě napadlo napsat o tom, jak to v Dánsku (a obecněji ve Skandinávii) v takových domech funguje.
Každý člověk má svou bytovou jednotku, o kterou se s nikým nedělí. Jedná se ale většinou jen o jednoduchý byt, takže ložnice, menší obývák a koupelna. Místo kuchyně je tu spíše takový kuchyňský koutek, protože jídlo jako takové má na starosti personál, který je tu, aby některým lidem pomáhal, jiným asistoval, podle toho, jak jsou na tom zdravotně a jak moc jsou samostatní.
To se také týká léků, které má na starosti personál. Babička mého přítele má alzheimerovu chorobu, takže asistenci potřebuje a to už bohužel nejen s léky.
Aby to nevypadalo, že tu jsou lidé jen zavření ve svých komůrkách, mají tu k dispozici nejrůznější kroužky a aktivity, kterých se můžou zůčastnit. Spoustu domů důchodců pořádá i výlety, takže vezme ty, co by chtěli třeba na pláž, nebo do stáje a podobně.
Pokud člověk takový dům navštíví je možné si tu objednat například večeři a najíst se tu s příbuznými, nebo rovnou uspořádat menší oslavu - to budeme dělat my.
Domovy důchodců jsou ve Skandinávii velké politické téma, ale jde o něco, co se od 80. let zlepšilo.