Minulý týden jsme oslavili stý newsletter. Tak bychom jen rádi poděkovali za to, že nás čtete, a že jste s námi už skoro 2 roky.
Co týden dal?
Norsko má tento týden novinku. Přišlo s novou televizní stanicí, která je organizována lidmi s poruchami učení a na autistickém spektru pro lidi, kteří mají stejné poruchy.
Jde o první stanici svého druhu v Norsku a jmenuje se TV BRA (TV Dobro). Bohužel zatím nejde o formát, který by se vysílal 24 hodin denně. Místo toho redaktoři a editoři připravují každý týden hodinový magazín, který pokrývá zprávy, sport a kulturu. Magazín se vysílá na hlavní norské televizi TV2, která je svým způsobem veřejnoprávní.
Pořad je prezentován v jednoduché norštině a je pomalejší než hlavní zpravodajské relace, takže je mnohem snazší ho sledovat. Každý týden si jej naladí 4 000 až 5 000 lidí.
Deset reportérů stanice je rozmístěno po celé zemi, kde pracují jako místní zpravodajové. Reportéři jsou sami na spektru nebo mají například Downův syndrom. Jejich porucha je často mírná, ale i tak cestují sami bez obtíží a ovládají základní angličtinu. Co je důležitější, tvoří zajímavý program pro lidi, kteří by byli jinak odstřihnutí.
Nejde o jedinou stanici, která má zaměření na publikum s poruchami učení, v Dánsku takhle už několik let funguje TV GLAD (TV Veselo).
Kam za Kulturou? R
Naposledy když jsem psala newsletter, tak jsem vám doporučovala výlet do Horsens, mimo jiné i do místní věznice.
Dneska se podíváme na film, který byl inspirován událostmi ve věznici, o které jsem se zmínila. Jde o film inspirovaný skutečnými událostmi.
Dánský film *R* (2010) je drsné vězeňské drama režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera. Film sleduje příběh Runeho (hraje ho Pilou Asbæk), mladého muže, který je odsouzen za násilný trestný čin. Je převezen do přísně střežené věznice v Dánsku, kde se musí orientovat v brutálním a hierarchickém světě vězňů.
Film se zabývá tématy moci, přežití a drsné reality vězeňského života. Rune se rychle učí jak přežít a získat si respekt ostatních vězňů. Zapojí se do vězeňského obchodu s drogami, což ho zavede na nebezpečnou cestu. Film je známý svým syrovým a realistickým zobrazením dánského vězeňského systému a je natočen dokumentárním stylem, což umocňuje jeho realističnost.
Film *R* získal uznání kritiky za intenzivní herecké výkony, zejména Piloua Asbæka, a za neúprosné zobrazení života za mřížemi.
Mrkněte na to na Netflixu!
Zpátky do minulosti - Novo Nordisk a inzulín
Psal se rok 1921 a Frederik Banting spolu s Charlesem Bestem právě objevili inzulín a to, jak léčit cukrovku. Jen o dva roky později se k tomuto hormonu, který vylepšil život mnoha lidem, dostala i dánská firma Novo Nordisk. Ta s lékem jako takovým sice na trh nepřišla, ale pomohla ho výrazně rozšířit a zpřístupnit více lidem.
V 80. letech společnost jako jedna z prvních zavedla syntetický lidský inzulín, který byl vyroben pomocí rekombinantní DNA technologie. Tento krok nahradil dříve používané inzulíny ze zvířat a přinesl lepší bezpečnost a konzistenci. Novo Nordisk vyvinula inovativní formy inzulínu, které více napodobují přirozenou činnost lidského těla, například NovoRapid (rychle působící) a Levemir (dlouhodobě působící).
V roce 1985 společnost představila první inzulínové pero, které výrazně zjednodušilo každodenní aplikaci inzulínu pro pacienty. Dnes vyrábí pokročilé systémy jako FlexPen a FlexTouch, které usnadňují přesnou dávkování a pohodlnější aplikaci.
Díky těmto inovacím je dnes Novo Nordisk jedním z největších světových výrobců inzulínu a jeho výrobky výrazně zlepšují život milionům lidí s cukrovkou.
Kam se vydat? Muzeum Nobelovy ceny
Minule jsme si taky povídali o Nobelových cenách, a tak by teď stálo za to vás pozvat na návštěvu této ceny do Stockholmu.
Muzeum Nobelovy ceny ve Stockholmu je místem, kde se spojuje věda, kultura a historie, a nabízí inspirativní pohled na úspěchy lidí, kteří změnili svět. Návštěva tohoto muzea je jedinečnou příležitostí ponořit se do fascinujícího světa objevů, inovací a humanitárních počinů, které byly oceněny prestižní Nobelovou cenou. Prostřednictvím interaktivních expozic a multimediálních prezentací vás muzeum provede příběhy výjimečných osobností, jejichž přínos přetvářel medicínu, literaturu, ekonomii a další oblasti.
Jedním z hlavních důvodů k návštěvě je možnost dozvědět se více o samotném zakladateli ceny – Alfredu Nobelovi. Tento švédský vědec, vynálezce dynamitu a podnikatel po sobě zanechal obrovský odkaz, který dodnes podporuje výzkum a inovace. Expozice muzea vám přiblíží Nobelův životní příběh a vysvětlí, co ho vedlo k tomu, že své jmění odkázal na založení Nobelovy ceny. Zjistíte také, jak se cena každoročně uděluje, a proč má takový význam pro celý svět.
Dalším velkým lákadlem jsou příběhy laureátů Nobelovy ceny. Muzeum se zaměřuje na významné objevy a přínosy v různých oblastech a ukazuje, jak oceněné projekty a myšlenky změnily svět. Ať už jde o objev penicilinu, který zachránil miliony životů, nebo o literární díla, jež inspirovala generace čtenářů – muzeum vám umožní poznat tyto osobnosti blíže a pochopit, jaký vliv jejich práce měla.
Muzeum je navíc moderní a interaktivní – nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat vědecké experimenty, sledovat zajímavé dokumentární filmy nebo se zapojit do různých aktivit pro děti i dospělé. Atmosféra muzea je inspirativní a pro mnoho lidí se stává místem, kde se nejen učí o minulosti, ale také zamýšlí nad budoucností. Díky tomu je návštěva Muzea Nobelovy ceny skvělým zážitkem pro každého, kdo se zajímá o svět vědy, kultury a lidského pokroku.
Pokud plánujete výlet do Stockholmu, návštěvu Muzea Nobelovy ceny rozhodně nevynechejte. Tato fascinující instituce nabízí jedinečný vhled do světa inovací a inspiruje k tomu, abychom usilovali o lepší svět, podobně jako ti, kteří byli oceněni touto prestižní cenou.