Co týden dal?
Finsko zachvátila smutná zpráva. Zemřel Martti Ahtisaari, první finský prezident zvolený přímou volbou (1994 - 2000) a zároveň jediný Fin, jež je zároveň nositelem Nobelovy ceny za mír. Ač je toto jméno v našich končinách, má za sebou Ahtisaari velmi barvitý život.
Svou diplomatickou kariéru nastartoval sice jako velvyslanec v Tanzanii, důležitá pro něj byla ale hlavně jeho spojitost s Nambií. Pracoval pro OSN jako náměstek generálního tajemníka pro zajištění nezávislosti na Jihoafrické republice, v roce 1989 se potom do Nambie, kde se zrovna měnil režim, vrátil a vysloužil si čestné občanství.
Během svého prezidentského mandátu sázel na setkávání s občany po celém Finsku a výrazně podporoval integraci země do EU i NATO. Po ukončení mandátu se vrátil k diplomacii, stal se například velvyslancem v Kosovu. Pro jeho práci v Severním Irsku, kde přispíval k mírovému jednání si vysloužil Nobelovu cenu za mír. Zemřel v pondělí ve věku 86 let.
Smutná zpráva ale v pondělí neminula ani Švédsko. Dva švédští fotbalový fanoušci byli v Bruselu zastřeleni při teroristickém útoku, jenž se udál během fotbalového zápasu mezi Švédskem a Belgií. Útočník záměrně vyhledával Švédy, což mu ulehčilo, že fanoušci na sobě měli národní dresy. Po střelbě byl zápas přerušen - švédští fanoušci, kterých bylo zhruba 700, byli evakuováni.
Ve středu potom místo tragédie navštívil premiér Ulf Kristersson. Při pietním aktu na sobě měl švédskou fotbalovou šálu. ,,Byl to čin proti Švédsku, našim hodnotám, naší svobodě a naší demokratické společnosti,” napsal později na sítě.
A aby tu byla i nějaká veselá zpráva, tak dánský princ Christian oslavil 18. narozeniny! Nejstarší potomek korunního prince Fredericka a princezny Mary je momentálně druhý v pořadí na dánský trůn. Při oslavách se potkali zástupci několika evropských královských rodin s tím, že nejmladší generace budoucích panovníků si udělala společné foto. Zastupci skandinávských monarchií jsou vlevo.
Kam za kulturou? Je mi ze sebe špatně
Pokud jste se v lednu účastnili Scandi, pravděpodobně vás tento film neminul. Jde o norskou společenskou satiru s antihrdinkou Signe. Ano, čtšte správně. Jde o film, kde se Signe nebudete fandit, ale naopak vás bude neskutečně rozčilovat a vlastně vám bude dost nepříjemně. I tak ale doporučuji.
Signe se totiž snaží záměrně onemocnit a svou nemoc ještě zhoršovat, aby přilákala pozornost. Napřed pouze svého přítele Thomase, následně širšího okolí, včetně médií. Dostupné na Edisononline.
Jazykový koutek - názvy v IKEA
O IKEA jsme si tu už vyprávěli mockrát. Věděli jste ale, že i názvy různých položek, ze kterých si tu často děláme špásy, mají i svůj vlastní systém a důvod, proč se jmenují zrovna takto?
Zakladatel Ingvar Kamprad byl dyslektik, proto se mu názvy špatně pamatovaly. A tady přichází na řadu mimotechnické pomůcky. Třeba věci do koupelny se jmenují po švédských řekách a jezerech, jak můžeme vidět na slovíčku Voxnan. V IKEA pod tímto názvem najdete sprchovou hlavici, ale jde také o název švédské řeky. Stejné to je i s produkty pro děti, které se zase jmenují po různých zvířátkách, třeba tahle roztomilá lampička ve tvaru kočičky ve švédštině označuje kachničku s chocholkou.
Nebyli by to Švédi, aby po Dánech nepojmenovali…ano, koberce. Respektive koberce z IKEA mají názvy po Dánských městech - třeba Toftlund, Vodskov nebo Lindknut. Matilda, Theresia a Merete jsou hezká ženská jména, ale taky jde o název záclon.
No prostě si občas zkuste ty názvy přeložit, občas se i dost pobavíte.
Egoistické okénko na závěr
Už teď se kaju, ale doufám, že mi to pro jednou (snad) odpustíte. V pondělí jsem se účastnila živého vysílání Voxpotu o švédské krizi identity. Vedle mě tam debatovala i Jolana Humpálová, která se ze nedávno vrátila ze Švédska, kde se zúčastnila setkání ultrapravicového uskupení. A ty zážitky prostě slyšet chcete. Záznam livestreamu tady.