Týden 41
Další plynovod, odkládat dudlíky po dánsku, 4444 schodů, Sedm bratří, začátek IKEA, Loki, dánské jazykolamy
Co týden dal?
Je to více než rok, co došlo k incidentu na plynovodu Nordstream. Teď došlo ale k novému narušení plynovodu a tentokrát mezi Finskem a Estonskem. Případ se samozřejmě vyšetřuje dál, ale místní rovnou říkají, že jde o poměrně často navštěvovanou trasu - jen mezi Tallinnem a Helsinkami je hned několik spojení denně.
Zároveň to jsou samozřejmě hlídky. Místní autority ale nevyloučili jak nehodu, tak cizí zavinění - tato část Baltu je totiž i poměrně blízko Rusku. A tak i v těchto místech jsou vidět ruské lodě. Tak dejme tomu čas a uvidíme, co Finové a Estonci vykoumají.
Severské zvyky snadno a rychle - Dánové odevzdávají dudlíky
Nejsem rodič a o dětech toho vím jen velmi málo, ale jestli jsem to pochopila správně v Česku některé děti dudlíka dostanou a jiné ne. Procentuálně nemám vyzjištěno kolik dětí dostává dudlíka v Dánsku, ale co je zde speciální je rituál odevzdávání dudlíků.
Dánové totiž chápou, že zbavit se tohoto zvyku může být poměrně složité - stačí se podívat na seriál Simpsonovi, kde Maggie má dudlík už víc než 30 let. Chytré dánské hlavy tak přišly na to, že bude speciální místo na odložení, aby samotný čin měl nějaký význam. Místní organizace jsou na tento nápad připraveny a tak se dá třeba odevzdat dudlík v zoo, v Legolandu, nebo Kodaň má i speciální strom, kde desítky dětí nechávají svou cumlací pomůcku. Zkrátka a dobře, jde o zvyk, kdy se dítě dobrovolně připraví, že teď je čas a je s tím smířeno. Na druhou stranu, pro cizí návštěvníky Legolandu je to poměrně překvapení, když se v nějaké takové místnosti najednou objeví.
Kam se vydat? 4444 schodů na vrchol
Norsko má mnoho hor a nádherných fjordů. Na rozdíl od Česka se tu ale nešplhá přes 333 stříbrných střech, ale přes 4444 schodů. Jde o tůru po horách, poblíž Stavangeru. Místní se tu rozhodli, že šplnat po skále jen tak je nuda a mají tu proto schody.
Ty sice nejdou až do nebe, ale po vyšlapání 4444 schodů si člověk řekne, že výš snad ani šlapat nemusí. Jde o středně těžký pochod, na druhou stranu se na něm často objeví i děti, které k nadšení rodičů přepočítávají schody, které právě ušli.
Tak jestli chcete nestandartní pochod po schodech, tak doporučuji. Mnoho lidí, co neměli nejlepší fyzičku si ale cestou přáli, aby Norové přišli s eskalátory.
Kam za kulturou? První finský román
Už jste někdy přemýšleli, který severský román si přečtete? A co třeba ten plně první finský? Finsko během tohoto týdne slavilo den Aleskise Kiviho, který sepsal román Sedm bratří. Dílo pochází z roku 1870 kdy většina finské kultury vycházela ve švédštině. Kivi vydával dílo v časopisech po částech - v té době to bylo poměrně časté a je tak napsaná například i Zelená míle od Stephena Kinga.
Nicméně přijít s první finskou knihou bylo pro Kiviho možná obtížné a tak se místy nechával inspirovat biblí, která už ve finštině byla, ale nedá se považovat za román, natož beletrii (i když možná?…)
V každém případě Sedm bratří bylo přeloženo i do češtiny a to hned dvakrát, v roce 1940 a 1941 - pozdější překlad je přesnější a i dostupnější.
Zpátky do minulosti… Temné počátky značky IKEA
V roce 1943 byl Ingvar Kamprad sedmnáctiletý začínající podnikatel, který ze svého domu na švédském venkově prodával balzám na vemena, rámečky na obrazy a další maloměstské zboží. Toho roku založil zásilkovou společnost Ikea, jejíž iniciály vznikly podle jeho jména a jména jeho rodinné farmy. Jeho prvním zaměstnancem byl jeho blízký přítel Otto Ullmann, rakouský Žid přibližně v jeho věku, kterého rodiče poslali do Švédska, aby unikl nacistickému převratu v jejich zemi.
Přibližně ve stejné době, kdy založil společnost Ikea, se Kamprad připojil ke švédskému fašistickému hnutí. Pravidelně se účastnil setkání pronacistických extremistických skupin, udržoval dlouholeté přátelství s jedním z předních švédských fašistů a podle některých svědectví byl aktivním členem švédské verze Hitlerjugend.
V době, kdy mu bylo kolem dvaceti let, v tichosti zanechal fašistického aktivismu a soustředil se na své podnikání, které se nakonec rozrostlo v mnohamiliardové nábytkářské impérium, jímž je dodnes. Jeho dřívější sympatie k nacismu byly odhaleny až v 90. letech, kdy švédské noviny zveřejnily důkazy o jeho roli ve fašistickém hnutí.
Švédský miliardář mnohokrát přiznal, že se kdysi do hnutí zapojil, a omluvil se, přičemž své aktivity svedl na mladickou "hloupost" a označil je za svou "největší chybu".
Věděli jste, že… Co jste nechtěli vědět o Lokim
Loki je poměrně oblíbená postava severské mytologie. Objevuje se hned v několika populárních filmech (hlavně od Marvela), ale také seriálech - kromě Marvela je to třeba vedlejší postava v seriálu Supernatural a podobně.
Pojďme si ale říci, jakými dobrodružstvími si Loki prošel. Jak už bylo zmíněho hlavně v seriálu Supernatural, Loki se umí změnit do mnoha podob. V příbezích severské mytologie toho využíval k mnoha věcem. Například když se bohové vsadili, že obr nepostaví Asgard za určitou dobu, Loki se proměnil v klisnu, aby svedl koně, který obrovi pomáhal při stavbě. Obr tak pochopitelně nestihl postavit palác včas a severští bohové ho dostali zadarmo. Aby toho ale nebylo málo, tak Loki s koněm otěhotněl a přivedl tak Odinovi nového potomka - osminového koně Sleipnira.
V jiné kapitole severských bájí byl zase Loki převlečen za družičku, aby se bohyně lásky Freya nemusela vdát za trola.
Na slovíčko… dánské jazykolamy
Dánština je typ severského jazyka, který nezní zrovna pěkně, respektive zní jako když se někomu zasekne brambora v krku. A i přes základní krkolomnou výslovnost mají Dánové ještě vyšší level a tou jsou jazykolamy. Mrkněte na tohle video, kde vás rodilý mluvčí naučí jak vyslovovat tyto krkolomné věty: