Co týden dal?
Novinkou tohoto týdne je nejspíš omyl, který doletěl i do titulků českých médií. Na dánském Bornholmu se totiž vyskytl obří (cca 1,5 metru dlouhý) … věc. Na podivnou masu svalů se podívali místní a měli zato, že jde o jakéhosi mořského hada. Po nedlouhém bádání se ale přišlo na to, že nejde ani tak o hada, jako spíš o hadici. Tedy konkrétně, že jde o penis keporkaka, který se objevil na pláži. Kde je zbytek chudáka kytovce, to se neví. Jisté je jen to, že místní už se stihli s tímhle vším vyfotit a je jim úplně jedno, jestli jde o penis velryby nebo mořského hada.
Za další zvířecí novinkou se podíváme na Island. Tentokrát ale nejde o tak komickou zprávu. I na Islandu se totiž objevilo zvíře na pláži, ale v tomto případě se jednalo o ledního medvěda - živého. Jde o scénář, který se na Islandu objevuje co pár let a pro medvědy bohužel nikdy nekončí šťastně. I tentokrát medvěda zastřelili. Nejspíš se ptáte, proč je to nutné a jestli by to nešlo vyřešit jinak. Věc se má asi tak. Lední medvědi se na Islandu běžně nevyskytují. Žijí na severu Norska a Finska nebo východu Grónska (a samozřejmě v Rusku). Island jako takový nemá žádné predátory, kromě místních lišek. Lední medvěd se tedy na Island dostane pouze tak, že pluje měsíc na kře, co se s ním ulomila v Grónsku. Po většinu cesty medvěd nemá co jíst a tak se dostane na islandské pobřeží vyhladovělý a agresivní. Do toho Island nemá akční tým, který by měl na medvěda klec a možnost, kde ho nechat žít nebo přemístit zpátky. Takže příliš mnoho jiných řešení než zastřelení zvířete bohužel neexistuje. Aby vám to ale nebylo líto, neděje se to zase až tak často. Před tímto nešťastným méďou se na islandské břehy dostal medvěd naposledy v roce 2016.
Kam se vydat? Vík
Na Islandu ještě zůstaneme, tentokrát ale na jihu, kam žádný lední medvěd jen tak nezabloudí. Na nejjižnějším konci totiž leží romantické městečko Vík, které je ideální pro oddych, ale zároveň ani tady není člověk daleko od přírody. Co by sopečným popelem dohodil, je tu na jihu hned několik vodopádů - Seljanasfoss a Skógafoss.
Pokud chcete zůstat ve městě jako takovém, může vám učarovat místní pláž s černým pískem, výhled na zelené útesy nebo místní kostelík, takový ten tradiční severský, co vypadá jak z pohádky.
Na jaře je tu spoustu vlčích bobů, což dělá tuto část ostrova ještě o kousek malebnější.
Kam za kulturou - Little Nightmares
Za kulturou se teď pojďme podívat do Švédska, a to poněkud netradičně. Normálně zde ráda doporučuji knihy, seriály a filmy, tentokrát se podíváme na trochu netradiční část kultury, a sice na počítačové hry. Švédská vláda dává každý rok několik milionů na kulturu a nedávno začala rozdělovat peníze i tvůrcům počítačových her.
Švédsko je sice známé hrou Minecraft, ale tam to nekončí. Za sebe bych ráda doporučila populární hru Little Nightmares - ta se mimochodem skvěle hodí k podzimu. Pokud máte rádi horory a temnější témata a zároveň neopovrhnete hádankami, je to hra pro vás. Jedná se o 3D RPG spojené s různými puzzly v různých sekcích hry. Některé jsou samozřejmě složitější než jiné a po cestě touto hrou si všimnete, že se tvůrci inspirovali známými horory, jako je třeba hororový román To od Stephena Kinga a podobně.
Pokud už máte Little Nightmares dohrány, netruchlete. Mají i dvojku!
Severské tradice snadno a rychle - Královský běh
Na severu se taky běhá. Ale místo “běhá celé Česko” se tu každoročně organizuje Královský běh. Poprvé začal na oslavu 50. narozenin současného krále Frederika, v roce 2018.
Běží se většinou na jaře, zpravidla kolem narozenin současného dánského panovníka. Proč o tom ale píšeme nyní? Je to právě na podzim, kdy si Frederik - respektive nejspíš jeho běžecký tým - vybírá, ve kterých městech se tento běh uskuteční další jaro.
Většinou je to samozřejmě jedna z tratí v Kodani a několik po Jutsku - tentokrát v nejstarším městě severní Evropy - Ribe - nebo taky v Horsens. Města z toho většinou dělají obří slávu a tak už na podzim visí plakáty, aby se na další sezónu připravilo co nejvíc běžců.
Pokud plánujete navštívit Dánsko příští rok na jaře a chtěli byste si zaběhat, mrkněte, kde se můžete zapojit.
Na slovíčko - islandský idiom
Za idiomy se vrátíme na Island. Tentokrát se podíváme na rčení: “Nikdo se nestane neporaženým biskupem”.
Islandsky: Enginn verður óbarinn biskup
Angličané to rádi vykládají jako no pain, no gain. A v tomto případě jde o výraz, kdy neporažený se dá také vyložit jako někdo kdo dříve mohl podstupovat nějakou formu násilí.
Tato fráze je matoucí i pro Islanďany, z nichž mnozí si kladou otázku, zda bylo bití biskupů v dávných dobách běžnou praxí. Ve skutečnosti se jedná o odkaz na jistého islandského biskupa Guðmundura Arasona, který byl vlivný ve 12. a 13. století. Guðmundur si zřejmě musel vytrpět mnoho útrap, aby dosáhl tohoto vysokého úřadu, zejména v dětství, kdy byl surově bit, pokud se flákal ve studiu.
Dnes víme, že fyzické násilí dětem při studiu nepomáhá, ale tento výraz přetrval v průběhu let až do současnosti.