Týden 39
Potraty v Dánsku, poslední letošní jízda na Islandu, jižní vodopády, Muž jménem Ove, poslední popravená žena ve Finsku, význam polární záře, norské nadávky
Co týden dal?
Dánsko tento týden překvapilo s tématem, které se na severu řeší poměrně často a to sice s potraty. Zatímco Polsko a USA svou potratovou politiku spíše zpřísňuje, severské státy mají opačnou tendenci. Za Sanny Marin se Finsku prodloužilo právo na potrat až do 19. týdne a Dánsko nyní uvažuje o podobném prodloužení.
Doposud je možné jít v Dánsku na potrat do 12. týdne z vlastního rozhodnutí. Lékaři pak samozřejmě umožňují i pozdější potracení pokud jsou problémy s plodem nebo se zdravím matky. Etická lékařská komise nyní přišla na prodloužení, které by umožnilo jít ženám na potrat až do 18. týdne.
Co se týče hranice pro potrat, nejliberálnější je Island, kde je možné jít na potrat do 22. týdne.
Severské zvyky snadno a rychle - Poslední den islandských koní
Už v minulých dílech jsme si povídali o islandských koních a toho, čím jsou speciální. Nyní se pojďme podívat na zakončení sezóny. Na konci září se nahánějí ovce do menších pastvin nebo do stodol, často se u toho používají koně, které pomáhají s naháněním nebo doprovázení Islanďany.
Zároveň je po většinou i poslední čas, kdy místní na koních jezdí. Během zimy, která je na severu většinou poměrně drsná, se koně nechávají na pastvinách, kde mají postavenou zídku, za kterou se mohou schovat. Na ježdění ale přichází znovu čas až na jaře, kdy je lepší počasí jak pro koně, tak i lidi.
Kam vyrazit? Skogafoss a Seljanasfoss
Na Islandu ještě chvíli zůstaneme, konkrétně se pojďme podívat na dva nejslavnější vodopády na Islandu - Seljanasfoss a Skogafoss. Oba dva účinkovali ve filmech a seriálech jako je Hra o Trůny, Vikingové nebo hudební klipy (například Justina Biebera). Oba dva vodopády jsou hned pod sopkou Eyjafjallajökull a zároveň jsou na jihu, který je poměrně turistický. Pokud se k nim vydáte, je tedy lepší zajít buďto v létě večer - stejně je polární den - nebo mimo sezónu.
Kam za kulturou? Muž jménem Ove
V kinech byl nedávno Muž jménem Otto, americká verze původního švédského bestselleru od Frederika Backmana. Pokud jste ještě nečetli originální knihu, směle do toho, je to mimořádná knížka, co zahřeje na srdci.
Hlavní postavou je Ove, mračenlivý starší muž, který má problémy najít na lidech něco, co by měl rád. Za mrzutým zevnějškem se skrývá příběh a smutek. A tak když se jednoho listopadového rána do sousedství nastěhuje upovídaný mladý pár se dvěma upovídanými dcerami a omylem srovná Oveho poštovní schránku se zemí, je to úvod ke komickému a hřejivému příběhu o nezvedených kočkách, nečekaném přátelství a starodávném umění couvání. To vše změní jednoho mrzutého staříka a místní sdružení obyvatel do základů.
Oblíbený první román Fredrika Backmana o rozzlobeném starci ze sousedství je promyšleným zkoumáním hlubokého vlivu jednoho života na nespočet dalších.
Pozvánka na křest
Když už jsme u knih, příští týden, 5. řijna budu křtít svou druhou knihu Až na sever! Jak jsem avizovala už dříve, dozvíte se tam mimojiné o cestování po všech severských zemích.
V každém případě jestli si chcete poslechnout povídání o severských zemích na živo, tak přijďte do městské knihovny města Praha na Mariánském náměstí od 17:30. Popovídáme si o severu a tamních zajímavostech, ťukneme si a kdo bude chtít, může si koupit knihu a případně ji i podepíšu.
Zpátky do historie - Poslední poprava ženy ve Finsku
Pojďme se podívat na příběh Martty Koskinen, která byla poslední ženou, která byla popravéná ve Finsku. Šlo o aktivistku, která byla už od mala vystavena komunismu. Během let, kdy to ve Finsku skřípalo se přihlásila k Rudé gardě.
Její přesvědčení jí zůstalo i během finské občanské války, když špehovala pro komunistickou stranu. V tomto pokračovala i po válce, kdy se komunisté stále snažili o změnu režimu i po prohrané válce. Koskinen byla navíc chycena při činu. V bytě, kam jí policie přišla zatknout měla důvěrné informace, které měla posílat dál.
Martta Koskinen byla tedy 29. září 1943 popravena popravčí četou. Tehdejší premiér a jeho žena původně usilovali o doživotí, jelikož nevěřili v popravu, ale případ vlastizrady byl velký i v tom, že byla chycena při činu. Koskinen se tak stala poslední ženou ve Finsku, která byla popravena.
Věděli jste, že… o polární záři
Každá severská země bere polární záři trochu jinak. Zatímco v Česku se říká, že polární záře znamená válku, vikingové věřili, že zelená světla odlesky zbroje valkýr, které vedou bojovníky do Valhally. Sámové zase věřili, že polární záře jsou duše zemřelých a není tak radno na ně mávat, mluvit o nich nebo se jim posmívat, jinak ukradnou živé.
Inuité zase věřili, že aurora borealis je výsledkem hry zesnulých, když si hrají s lebkami mrožů.
Na slovíčko - Norské nadávky
Fillern - v doslovném překladu znamená "hadr". Norské slovníky nám říkají, že pochází z faen (tedy ďábla) - myšlenka je upravit slovo tak, aby bylo neškodné.
Fyttirakkern - Tento se zdá být podezřele blízký slovu "fitte" - p**a (i když zde prý není žádná souvislost). Je to další interjekce, která může označovat překvapení, šok nebo údiv, i když zřídkakdy hněv. Je bezpečné ji používat ve většině kontextů.
Pokker - Zdá se, že jde o "nadávku", kterou používají lidé vytvářející norské titulky k cizojazyčným pořadům. V reálném životě se používá jen zřídka, a když už se použije, působí mírně (nechtěně) komicky, protože je tak neškodné.
Hold kjeft - znamená "drž hubu". Technicky vzato to není nadávka, ale do seznamu se dostala proto, že je rozhodně urážlivá.
"Kjeft" označuje "tlamu" (neboli čelist) zvířete. Označovat tímto slovem ústa člověka, zejména když mu přikazujete, aby je zavřel, je proto velmi neslušné. Není však natolik vulgární, aby bylo zakázáno v televizních pořadech pro děti.