Týden 37
Novinky týdne, páteční rundstyk, Kočovný biograf pana Saita, bankéři na Islandu, idiom z Finska
Co týden dal?
Dánové rozumějí prasatům. Díky AI a výzkumníkům z Univerzity v Kodani se podařilo rozpoznat, co se nám prasata snaží říct. Nejde ale o celé věty, nedejbože konverzaci, jako spíš o pocity, které prasata vyjadřují určitými zvuky a řečí těla. To s sebou přináší i špatnou zprávu - ukazuje se totiž, že prasata stresujeme více, než jsme doposud tušili.
Aby toho nebylo málo, v Norsku se vyplavila velryba. To se občas stává, ale tentokrát šlo o velrybu Hvaldimira - tedy velrybu, která měla být Ruskem vycvičená ke špionáži. Navíc nešlo o náhodu, místní úřady věří, že Hvaldimir byl zastřelen. Pitva má prověřit, jak ke smrti došlo.
Severské zvyky snadno a rychle - páteční rundstyk
Pokud jdete v pátek pracovat do kanceláře, celkem často se stává, že nemusíte snídat. Většinou jsou k dispozici takzvané rundstyky - což jsou různé druhy housek. Některé z bílého, hnědého či jiného těsta, které je k dostání v pekárně. Většina kanceláří je tedy vybavena nožem, máslíčky v takových těch menších čtvercích a v ledničce jsou obvykle i marmelády a sýry, které jsou pro tyto housky typické.
Kam za kulturou - Kočovný biograf pana Saita
V prvním díle tohoto newsletteru jsem vám doporučila Kodaňskou píseň písní. V současné době od autorky této knihy vychází druhá kniha, a sice Kočovný biograf pana Saita. I tentokrát jde o oddychové lehké čtení plné dobrodružství o útěku z vlasti, lásce k botám nebo papuchálkům, představivosti hlavních hrdinů, o tom, jaké to je být sirotkem, součástí revoluce a tančit tango a začlenit se do malé kanadské vesnice. Příběhem protancujete od Buenos Aires ke kanadským břehům, poznáte životy hlavních hrdinů a nakonec dojde i na jejich tajemství a klasicky, když knihu zavřete, budete tak trochu smutní, že je konec.
Tak pěkné čtení.
Zpátky do minulosti - Bankéři na Islandu
Psal se rok 2008 a celý svět se ocitl v recesi. Banky padaly a bankéři se schovávali. Island přišel s tím, že bankéře nenechá jen tak, aby si seděli na svých nahrabaných penězích.
Islandský zpravodajský server Fréttablaðið spočítal, že v posledních několika letech islandská justice odsoudila 36 bankéřů k celkem 96 letům vězení. Všechna trestní řízení souvisejí se známým krachem islandského bankovního systému v roce 2008.
Jedenáct z těchto bankéřů, kteří jsou bývalými zaměstnanci společnosti Kaupþing, bylo odsouzeno k celkem 35 letům vězení, zatímco dalších sedm osob ze společnosti Glitnir HoldCo. stráví za mřížemi 25 let. Bývalí zaměstnanci společnosti Landsbankinn dostali celkem 13 let.
Všichni ředitelé banky byli odsouzeni k trestu odnětí svobody. Nejtěžší trest, tedy celkem sedm let, dostal Heiðar Már Sigurðsson, bývalý ředitel společnosti Kaupþing. Naopak bývalý ředitel společnosti Glitnir Lárus Welding byl odsouzen na šest let.
Na slovíčko - finský idiom
Některé finské idiomy už jsme probírali, a tak už jste nejspíš slyšeli krásný finský výraz pro “není nejostřejší tužkou v penále” - tedy nemá všechny Mumínky v údolí.
ei ole kaikki muumit laaksossa
Finové mají ještě jeden idiom pro ten samý význam. Jen tentokrát to je “nemá všechny původní Američany (Indiány) v kánoi”. Jak na to přišli zrovna Finové, kteří nekolonizovali Ameriku, to netuším, ale jde také o hojně používaný výraz.
ei ole kaikki intiaanit kanootissa