Týden 37
Problémy finské vlády, den piva, faerský maják, Poslední království, začátek Nobelovy ceny, krach McDonaldu na Islandu, finské nadávky
Co týden dal?
Od chvíle, co má Finsko vládu se stranou Pravých Finů se řeší jedna kauza vedle druhé. Tedy, abychom byli upřímní - řešily se přesně tři kauzy, každá z nich obnášela značnou dávku rasismu.
Kauzy se týkaly mimojiné předsedkyně strany Riikky Purra - ta psala na blog v roce 2008 o vystřílení blízkovýchodních přistěhovalců, nazývala je turecké opice a obecně dalšími termíny, při kterých obočí jen stoupá výš a výš. Purra ale tvrdí, že její komentáře byly vytrženy z kontextu a že to byl samozřejmě vtip - evidentně jde o taková tradiční žertovná témata.
Navíc už po 10 dnech vlády došlo k výměně ministrů. I tahle šachová partie se týkala Pravých Finů, kteří vyměnili ministra, který používal nacistické symboly a to dokonce i v předvolební kampani v roce 2019.
Není tedy divu, že do helsinských ulic přišlo kolem 11 tisíc demonstrantů, kteří chtěli vyjádřit svůj nesouhlas k současnému dění a k lidem ve vládě.
Severské zvyky snadno a rychle - Den piva
Dánové jsou jak známo mimořádní pivaři - a teď nemyslím Carlsberg a Tuborg, ale malé pivovary, kterých je po Dánsku spoustu. Aby toho nebylo dost je tu i mimořádně oblíbený klub pivních nadšenců, kteří tento den pomáhají organizovat a často si například jezdí do ciziny na výlety za novými pivovary. Na konci léta a začátku září tak v Dánsku probíhá den piva, kdy jsou po městech vystavené nejrůznější stánky, kde si člověk může ochutnat nejrůznější pivo - ležák, IPA, pale ale, stout a další.
Den začíná obecně brzo, většina Dánů vyráží už kolem poledne, takže to má spoustu barů v ten den jednoduché, protože večer už jsou místní ochutnavači pod obraz - ale jsou i vyjímky, samozřejmě.
Kam vyrazit - Za faerským majákem
Faery mají mnohá krásná místa, většina z nich je podél útesů, kde člověk vidí dramatický výhled na oceán. Maják, o kterém hovořím je na ostrově Kalsoy a jedná se právě o jeden z dramatických výhledů.
Kromě výhledu je tu i dramatický výšlap - kvůli skálám je tu problém s mračnem a tak je stezka často uprostřed mlhy. Když se ale člověku podaří získat ideální počasí, je tu nádherný výhled na místní útesy. Jen bacha na vítr. Faeřané nevěří v takové věci jako je zábradlí pro populární turistická místa a tak je třeba dávat pozor na nohy a vzdálenost od kraje.
Kam za kulturou - Poslední království
Máte rádi vikingy? Posledních pár let jsou v kurzu a vznikají o nich nejrůznější seriály a filmy. Jeden z nich bych ráda doporučila. Poslední království ale není typickou ságou o hrdinných bojovnících, kteří jezdili dobývat Anglii. Jedná se o ságu Uthreda, historické postavy, která několikrát zachránila Anglii.
Celý příběh je o tom, jak mladý anglosas je vychováván Dány, kterých bylo v 9. století v Británii až až a snaží se najít své místo ve světě. Uthred sám věří ve staré severské bohy, ale místy pomáhá Angličanům, místy Dánům.
O tomto bojovníkovi vzniklo hned 13 knih a 5 sérií seriálu (všechno se to jmenuje Poslední království). Rozdíl oproti například seriálu Vikingové je znatelný. Zatímco tvůrci Vikingů se řídí legendou o Ragnarovi Lothbrokovi, spisovatel Bernard Cornwell, který popisuje život Uthreda ve svých knihách, šel spíše po dochovaných dokumentech. Ty byly zvětšiny sepsány mnichy a je tak jasné, že Uthred nebyl vždycky miláček davů, ale je to skvělá podívaná a počtení.
Malá sebereklama
Nechtěla jsem to tu úplně vystavovat, ale nakonec jsem si říkala, že když nás čtete každý týden, možná by Vás to bavilo. Totiž takhle - první kniha mi vyšla už loni a je o soužití s Dány a životu v mezinárodní komunitě. Nově mi vychází druhá kniha, kde vyprávím o cestování po severských zemích (Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Faery, Island a Grónsko). Kdyby vás to zaujalo, budu ráda a budu doufat, že se vám kniha bude líbit.
Zpátky do historie - Jak vznikla Nobelova cena
Alfréd Nobel se narodil do rodiny inženýrů a tak byl ve své věděcké mysli podporován už od mala. Jak ználo, byl to právě Nobel, který vynalezl dynamit - účelem tohoto vynálezu bylo pomoci horníkům v jejich těžké práci a obecně se dá říct, že Alfréd Nobel dohlížel na několik dolů během své kariéry.
Vynález dynamitu byl mimořádně úspěšný a ujal se na všech místech, na které Nobel dohlížel.
Pak se ale stal obrat. Nobelův bratr zemřel a noviny ve Francii si mysleli, že zesnul právě otec nové výbušniny. Otiskli tak článek s titulkem: “Prodejce smrti je mrtvý” - editoři zřejmě zaměnili smrt Alfréda Nobela s jeho bratrem. Ve článku popisovali nebezpečí dynamitu a jeho možné zneužití k válečným účelům.
Nobela to přivedlo na jiné myšlenky a tak změnil svou závěť a odkázal veškeré své dědictví ceně za pět disciplín - chemii, fyziku, medicínu, literaturu a mír. Jeho rodina s tímto rozhodnutím značně nesouhlasila, ale nebylo toho tolik, co mohli dělat a tak se v roce 1901 předávala první Nobelova cena.
Věděli jste, že…Místo, kde McDonald zbankrotoval
Jeden by řekl, že populární síť McDonald’s je téměř všude ve světě - minimálně v tom západním. Není tomu ale tak docela pravda. Island populární hamburgery jednoho klauna nemá. Respektive je měl, ale stal se jednou z mála zemí, kde se Big Mac a další populární jídla této restaurace neujaly. Respektive se neujaly ceny, které tento fastfood nabízel.
Po finanční krizi v roce 2008 vylétli do vzduchu i ceny za jídlo a Island, který stál uprostřed této finanční bouře neměl na výběr - restaurace, která je populární v jiných zemích tu zkrátka zkrachovala.
Poslední den, kdy byl McDonald’s otevřený se před ním utvořila obří fronta a ten den se prodalo na 10 tisíc porcí. Poslední prodaný burger je přitom stále k vidění v jednom z hostelů v Reykjavíku. Cheeseburger tam odpočívá ve vytríně a přesto, že je vystaven už více než 10 let, stále vypadá dobře - tolik ke kvalitě jídla z tohoto fastfoodu.
Na slovíčko - Finské nadávky
Vittu lze přímo přeložit jako "ku**u" nebo "p**u". Používá se k vyjádření frustrace nebo ke zdůraznění věty. Často je slyšet také jako voi vittu (s významem "do prdele").
Ne všechno vittu je špatné a můžete říkat věci jako "vitun iso" ("ku**a skvělý"), ale většinou se používá pro špatné věci. Další zajímavost: můžete ho kombinovat s jinými finskými nadávkami a vytvořit tak supernadávku. Například: vittusaatana a vittuperkele.
Saatana znamená doslova "satan", protože Finové - kromě toho, že používají nadávky o skatologii a částech lidského těla - mají tendenci do toho všeho tahat ďábla (jako my). Se stejným významem jako "saatana" se používá i slovo helvetti (peklo) a obě slova lze takto spojit: saatanan helvetti. "Saatana" je nicméně drsné.
Perkele je možná moje nejoblíbenější ze všech. Používá se jako interjekce pro vyjádření překvapení (podobně jako "do prdele!" nebo "ku**a!"). Znamená víceméně "ďábel". Tento příběh má hodně společného s finskou mytologií, protože Perkele byl jedním z hlavních bohů Kalevaly, finského národního eposu. Když přišly křesťanské časy, aby skoncovaly s pohanstvím, daly biblickému ďáblu jméno Perkele. Z anděla se stal ďábel a odtud nadávka.