Týden 36
Nový předseda SDP, výročí Carla XVI. Gustafa, Další čtyři roky, Os om havet...a trochu korunovační speciál.
Co týden dal a vzal?
Čau lidi, jsem zpátky z Dánska. Střelbu v Christianii, o které tu minule Albi psala jsem přežila - ano, skutečně jsem se v ten moment nacházela v blízkosti Christianie, ale nic se mi nestalo a co se dělo mi plně došlo až když jsem si o tom četla na Twitteru.
Ale zpátky ke Skandinavii. Tam se děly i krásný věci. Třeba dcera švédského premiéra Ulfa Kristerssona se za studiem přestěhovala do finských Helsinek. A víte, kdo jí pomáhal? Ano, finský premiér Petteri Orpo, podle HS spolu dávali dohromady nábytek z IKEA. Já nevim - taky si skandinávce představujete právě takhle?
Ale činil se i švédský král Carl XVI. Gustaf. O tom si za chvíli povíme více. Teď snad jen to, že švédský monarcha nemá moc pravomocí, dokonce ani, na rozdíl od britského krále, nejmenuje premiéra a jeho role je čistě reprezentativní. I tak se mu ale teď povedl krásný kousek. Jak známo, Nobelova cena se uděluje ve Stockholmu právě za jeho přítomnosti. Stačilo, aby král oznámil, že zvažuje svou neúčast jestliže budou přítomni zástupci Ruska, Běloruska a Íránu. A co se stalo? Výše zmíněné státy nedostaly pozvání.
Ve Finsku zase proběhla jedna drobná změna. Sanna Marin, bývalá finská premiérka, už není ani předsedkyní domovské SDP. Po tom, co se sociální demokracii nepodařilo obhájit premiérský post, Marin rezignovala na předsedkyni strany a rovněž oznámila, že na následujícím sjezdu nebude post obhajovat. Jak řekla, tak udělala. Sjezd proběhl tento týden a podle předpokladů Marin ve funkci vystřídal Antti Lindman.
No a změny se konají i u samotné Marin. Ta se nyní chce vzdát i postu poslankyně. Proč? Dostala místo v Institutu Tonyho Blaira. ,,Ve vládě jsem bojovala za změny. Přicházím do ITB, aby další genrace lídryň mohly udělat to stejné.”
Zpátky do minulosti - Carl XVI. Gustaf usedl na švédský trůn
Švédsko je, stejně jako Dánsko a Norsko, konstituční monarchie. Po loňské smrti britské královny Alžběty II. převzala většinu jejích rekordů dánská královna Markéta II. - po tom, co minulý rok oslavila 50. výročí na trůně ona se jedná o nejdéle vládnoucí panovnici a rovněž i o jedinou žijící královnu.
Letos čekají jubilejní oslavy Švédsko. 15. září to bude 50 let od okamžiku, co se Carl XVI. Gustaf stal švédským králem. Zajímavé je, že tomu nepředcházela smrt jeho otce, ale dědečka. Carlův otec, Gustaf Adolf, zemřel během letecké nehody, když bylo budoucímu králi pouhých devět měsíců. Dalo se tak očekávat, že na trůn následník usedne velmi mladý a skutečně - mladému králi bylo 26 let, byl tedy o rok mladší jak Alžběta II. a díky tomu je nejdéle vládnoucím švédským panovníkem.
Královský palác při příležitosti jubilea zveřejnil portrét švédské součastnosti a budoucnosti - krále v přítomnosti jeho dvou následnic, dcery Victorie a vnučky Estelle.
Kam za kulturou? - Další čtyři roky
Protože mám pocit, že jsem vás teď málem unudila, přicházím po dlouhé době s tipem na komedii. A ano, země chladných thrillerů umí udělat i dobrou komedii. Říkám jako někdo, kdo nemá komedie rád.
Jde o švédský film z politického prostředí, do určité míry vlastně takový předchůdce momentálního hitu Červená, bílá a královsky modrá. David a Martin, dva populární politici, musí svůj vztah před veřejností tajit. Ne kvůli sexuální orientaci, ale kvůli té politické. Oba jsou totiž příslušnici znepřátelených politických stran a odhalení jejich lásky by v zemi vyvolalo politický skandál.
Milá oddechovka na nedělní večer je dostupná na Netflixu.
Koho sledovat? - Os om havet
V Dánsku jsem byla díky projektu Erasmu+, který se měl zaměřovat na boj proti jednorázovým plastům. V rámci toho jsme se v Kodani zúčastnili akce, kterou pořádala právě organizace Os om havet (tedy my o moři). Díky kajakům jsme Kodaň mohli uklidit nejen na souši, ale i v protékajících kanálech a navíc s veganským občerstvením. Pokud vás zajímá parta nadšených mladých lidí, kteří neváhají zvednout v sobotu ráno zadek a udělat něco pro své okolí i planetu, tenhle spolek si rozhodně zařaďte do sledování.
Zajímavost na závěr - Carl Phillip málem králem
A protože dnešní newsletter je takový korunovační speciál, dáme si o švédské královské rodině takovou zajímavost. Následnicí švédského trůnu je korunní princezna Viktorie, neboť je králův nejstarší potomek. Nebylo tomu ale vždycky tak. Victorie má mladšího bratra, Carla Phillipa, a v době jeho narození Švédsko ještě uznávalo přednost v mužské linii. No, zasedl Riksdag, toto právo změnil, a tak se následnicí trůnu stala opět Victorie. Carlu Phillipovi bylo v té době ale jen pár měsíců, takže ho to asi netrápilo.