Týden 35
Ledová jeskyně, kulturní dny, Karen Blixen muzeum, Pernille, dánský architekt v Sydney, lhostejnost v dánštině
Co týden dal?
Tento týden začneme smutnějšími zprávami z Islandu. Právě tam se totiž zřítila jedna z ledovcových jeskyň a zavalila skupinu turistů. Jeden z nich tuto nehodu bohužel nepřežil, jeho partnerka vyvázla se zraněními a byla odvezena do nemocnice.
První volání o pomoc bylo zaznamenáno minulou neděli krátce po 3 hodině odpoledne. Celá operace vyprošťování trvala zhruba 24 hodin, než se záchranáři dostali i k posledním dvěma turistů.
Celá tragédie se stala v Breidamerkurjökull, což je ledovcový jazyk, který se táhne od ledovce Vatnajökull k laguně Jökulsárlón. Ledovcový jazyk je proslulý svými ledovými jeskyněmi, kam se pořádají výlety.
Tip pro čtenáře: Dřív jsem na Islandu bydlela a vždycky se doporučovalo chodit do ledovcových jeskyň pouze na jaře. V pozdním létě už mnoho věcí taje a není tam tolik bezpečno. Dál je nutno dodat, že bez průvodce se do jeskyně nepouštějte.
Severské zvyky snadno a rychle - Kulturní dny
Konec léta se v severských městech - a především těch menších vyznačuje specifických ejchuchu. Kulturní dny nebo noci jsou specifické především jídlem a venkovním veselím. Pokud se v těchto dnech projdete po centru, často najdete například mnoho hudebních staží, restaurací, které nabízí nějakou formu street food jídla nebo různé workshopy pro děti.
Workshopy jsou poměrně specifické, většinou se týkají různých kroužků, které jsou ve městě nabízeny, takže je běžné najít například workshop s graffitti, skateboardů, lezeckých sportů nebo různých druhů tance.
Nespornou výhodou kulturních nocí je například i to, že soboty jsou v centru absolutně klidné a prakticky nic se neděje.
Kam se vydat? Dánská stopa v Nairobi
Za normálních okolností doporučujeme zejména místa v severských zemích, ale proč se nepodívat na místa, která byla severskými zeměmi poznamenána. Konkrétně v Nairobi se můžete podívat na bývalou farmu Karen Blixen, o které psala ve své knize Vzpomínky na Afriku.
Místní tam nyní zesnulé dánské baronce postavili muzeum, které dokumentuje místní dobu a to, jak se tehdy v Nairobi pěstovala káva, za kterou sem místní jezdili. Karen Blixen zdaleka nebyla jedinou seveřankou, která přijížděla do místních krajů za vidinou zisků, ale za to jako možná jediná napsala světový bestseller, který tuto dobu kolonizace dokumentuje. Pokud budete někdy v Nairobi, určitě sem zajeďte.
PS: Konkrétně v Nairobi najdete i českou stopu ve formě lvice Elzy - příběhu, který prozměnu zdokumentovala česká krajanka.
Kam za kulturou? Pernille
Za kulturou se tentokrát pojďme podívat na norský seriál Pernille, který vypráví o matce dvou dětí, která si navrch vzala ještě péči synovce a nemocného otce. Seriál střídá komedii a drama a poměrně kouzelně vykresluje štěstí i neštěstí single matek. Navíc se jedná o poměrně vyváženou podívanou.
Na Netflixu najdete všechny 4 série.
Zpátky do historie - Dánský architekt v Austrálii
Psal se rok 1955 a tehdejší premiér austrálie Joseph Cahill vyhlásil architektonickou soutěž o Sydney operu. Ta v tu dobu ještě nestála na svém místě a místo ní tam bylo poněkud opuštěné tramvajové depo.
Tahle soutěž přitáhla 233 soutěžících z 30 zemí a přihláška dánského architekta Jorna Utzorna tak mohla být jednou z mnoha. Přesto se Utzornův černobílý návrh ujal. Důvodem nejspíš bylo, že Utzorn vyčníval i tím, že jeho návrh nebyl pouze předběžným náčrtkem, ale kresbou, která vyjadřovala monumentární budovu a to, jak by stavba zapadala do okolí. Z té doby se zdokumentovalo mnoho návrhů včetně dánského architekta, jehož návrhy můžete vidět zde.
Stavba legendární budovy začala v roce 1959 a protáhla se kvůli několika komplikacím, včetně špatného zdraví tehdejšího australského premiéra. Nakonec se ale opera dostavěla v roce 1973. Aby toho nebylo málo, v roce 2007 se stala jednou z World heritage site a Jorn Utzorn byl jedním z dvou lidí, kteří dosáhli této cti.
Na slovíčko - dánský idiom
Pojďme se na chvíli podívat na to, jak říct, že je vám jedno jestli se stane to nebo ono. Dánové pro to mají speciální idiom. Pokud uslyšíte příslušníka dánského království říct “Jsem řecký katolík” neznamená to, že se vám svěřuje do kterého kostela nejraději chodí, nebo jak přesně se modlí doma, ale snaží se vám vysvětlit, že je mu jedno, jak se rozhodnete.
Jsem řecký katolík - jeg er græskkatolsk.