Týden 35
Střelba v Christianii, Kulturní noci, černá pláž, Narvik, Faerské ostrovy během druhé světové války, nadávky v dánštině
Co týden dal?
V tomto roce jsem doporučovala Střelbu v Kodani jako knihu, kterou si přečíst. Tento týden ale ke střelbě v Kodani došlo. Konkrétně v hippie čtvrti Christiania, která je známá prodejem drog jako je hašiš nebo marihuana.
Během této střelby byl jeden muž zabit a další 4 těžce zraněni. Nešlo ale o jedinečný úkaz v této čtvrti. Christiania má od roku 2020 na svém kontě hned 4 střelby při nichž někdo zemřel - to je poměrně hodně na malé a klidné Dánsko.
Jaké z toho plynou důsledky? Inu, místní autority, ale i lidé v samotné hippie čtvrti chtějí ulici, která je známá prodejem drog kompletně zavřít. Pro čtvrť jako takovou by to znamenalo zcela nový obrat, kterému se víc jak 50 let bránila, ale to nebezpečí jim za to nestojí.
Severské zvyky snadno a rychle - kulturní dny a noci na severu
Dánsko, Švédsko, ale i Island a další severské státy mají poměrně nevšední způsob, jak se rozloučit s létem. Ve všech těchto zemích probíhají tzv. kulturní noci. Jde typicky o jeden pozdní letní den, kdy se město loučí s uplynulým létem.
Každé město (a někdy i čtvrť) má stanovenou kulturní noc na jiný termín, například Kodaň má jiný termín než Aarhus nebo jiná města v Dánsku a Švédsko, Island a další to mají stejně.
Během této noci většinou v ulicích probíhají slevy na nákupy - i velké mezinárodní řetězce se tomu snaží přizpůsobit - a do toho jsou v ulicích muzikanti a další umělci. V některých místech bývá třeba i kurz grafiti nebo podobně. Jde o událost, která je jak pro dospělé, tak i pro děti a je to taková tečka za prázdninami.
Možná i proto hospody pořádají speciální akce a soutěží o co nejlepší kulinářské speciality.
Tato událost je typicky větší v malých městech, která nemají tolik zábavy. Takže pokud chcete okouknout nějaké severské maloměsto na konci léta, vyplatí se podívat, kdy je kulturní noc a zkusit si, jak si tu užívají konec léta místní.
Kam se vydat? Černá pláž na Islandu
Když se řekne moře na Islandu, mnoho lidí mluví o černé pláži. Řeknu vám takové veřejné tajemství - téměř každá pláž na Islandu je s černým pískem. Jedná se o sopečnou oblast, což znamená, že žlutý nebo bílý písek je na Islandu vzácný.
Ale pojďme se podívat na nejpopulárnější pláž na Islandu - Reynisfjara - jde o ikonické místo, které leží mezi skálami, člověk tam má mimořádný výhled na nevšedně pohledné moře, kterému černá opravdu sluší. Jde o místo, které je bohaté na ptactvo, takže pokud sem člověk vyrazí v letě, budou se mu nad hlavou prohánět papuchalci a další opeření letci, kteří obohacují severskou přírodu.
Pokud sem ale vyrazíte, je potřeba stranit se vody. Nejde jen o to, že by člověk odcházel s nachlazením, ale proudy na jihu Islandu jsou nesmírně divoké a i zdánlivě malá vlna smetla několik turistů.
Kam za kulturou? O Hitlerově první porážce v Norsku
Narvik je malé město na severu Norska. Nejspíš nejde o příliš významné maloměsto. V době druhé světové války ale schovávalo mnoho přírodního bohatství - zejména tedy železné rudy, která byla náramně potřebná pro udržení válečné mašinérie.
Je to ale právě v tomto malém městě, kde Hitler utrpěl první porážku a místní ukázali, že se umí bránit. Film Narvik popisuje události dubna 1940, kdy k této události došlo a je to skutečně skvělý film, který vám umožní nahlédnout nejen do norské historie, ale i do povahy severních Norů, kteří se rozhodli nepoddat se silnějšímu nepříteli.
Zpátky do historie - druhá světová válka na Faerských ostrovech
12. dubna dorazily do Tórshavnu (hlavního města Faerských ostrovů) dva torpédoborce britského královského námořnictva a byly všeobecně přivítány s otevřenou náručí. Několik skupin, které byly pro nezávislost, bylo proti, ale odpoledne na mimořádném zasedání Løgtingu (faerského parlamentu) byly přehlasovány a bylo rozhodnuto, že britská vojska obsadí město.
Okupace trvala do května 1945 a byla nesmírně úspěšná z mnoha důvodů, z nichž hlavním bylo, že nacistické Německo nemělo nesmírně důležité postavení v Atlantiku, jaké by jinak dostalo.
Nejvíce úspěchů však zaznamenaly Faerské ostrovy a jejich obyvatelé...
Faerské ostrovy získaly vzletovou a přistávací dráhu, která se používá dodnes - jde o současné mezinárodní letiště. Během války bylo časově náročné a velmi drahé dopravit na ostrovy materiál, takže když Britové postavili ranvej, Faeřané si rozhodně nestěžovali.
V době okupace byla také oficiálně uznána faerská vlajka. Během války Britové potřebovali vědět, které lodě jsou přátelské a které ne, a tak britská vláda schválila používání vlajky, která je uznávána dodnes! Ve skutečnosti se 25. duben slaví jako "den vlajky" a je na Faerských ostrovech státním svátkem a Faeřané jsou Britům stále velmi vděční za to, že jim "darovali" svou vlajku.
Zatímco Dánsko bylo okupováno Hitlerem, Løgting poprvé v historii získali plné zákonodárné pravomoci.
Po skončení války nebyli Dánové v důsledku toho tak vítáni zpět a v roce 1946 se konalo referendum o nezávislosti a Faerské ostrovy se staly samosprávným autonomním státem - i když v rámci dánského království.
Věděli jste, že… patent na bezpečnostní pás
Minule jsme se podívali za velkou krádeží aut ze Švédska, dnes se pojďme podívat, jak Volvo jako takové ovlivnilo automobilový průmysl k bezpečnější jízdě.
Byla to právě švédská značka aut Volvo, kdo vymyslel současný bezpečnostní pás, který používáme téměř každý den - nebo aspoň v každém autě. Co je na tom tak speciálního? Jako firma si to mohlo Volvo samozřejmě patentovat a vydělávat na tom, pokud by jejich patent používali i další automobily. Volvo se ale rozhodlo, že umožní všem, aby používali stejný bezpečnostní pás, jaký oni vymysleli, čímž se tento výrobek také stal mimořádně populární.
Takže díky Volvo!
Na slovíčko - zanadávat si v dánštině
Pojďme si dát rychlokurz nadávek v dánštině - velmi oblíbené, pokud půjdete s Dány pít a začne nějaká hádka.
Av for søren!/Av for katten! - Pro satana!/Pro Kočku!
Din satans nar! - Ty pitomče! (Varování: v dánštině je to poměrně silné, neříkejte to jen tak někomu při náhodné procházce Kodaní)
Din mor… - tvoje máma (hodí se vždycky a v každém jazyce)
Kegle - V angličtině by se to slovo přeložilo jako “dork”, do češtiny se hodí jako hlupák
Klaphat - je klobouk s tleskajícíma rukama, což je ve skutečnosti jen metafora pro velkého hloupého idiota. Ale Dánové se této metafory chopili a začali ji používat, protože je lidé skutečně nosí na sportovní zápasy.
Pikansjos - Pokud si myslíte, že je nudné někomu říkat č***ku, tak Dánové se rozhodli, že budou používat i “ančovičko čů**čí”
Røvbanan - Není úplně jasné, co je tím myšleno, když někoho nazvete "řitním banánem", ale určitě to má pěkný zvuk.
Skidespræller - "Posraný krouťák." Pro případy, kdy někdo není jen kus hovna, ale i animovaný kus…
Vatnisse - Existují způsoby, jak se vyhnout maskulinizaci pojmu odvaha. V angličtině bychom mohli říci, že někdo "nemá koule" něco udělat. Ale v dánštině mu můžete říct prostě "skřítek z vaty".