Týden 32
Bouře na severu, finské svátky, Landmannalaugar, Tove Jansson, Norský král v tramvaji, Bluetooth, Grónské vtipy
Co týden dal?
Čau lidi, severskými zeměmi se právě prohání silná bouře, které jsou noviny plné. Nefungují trajekty, zavírají se větší mosty a aby toho nebylo málo, ve Švédsku i Norsku jsou na mnoha místech záplavy, které kompletně ničí místní domy.
Aby toho nebylo málo, vědci varují, že extrémní deště budou přicházet mnohem častěji. Severské země jsou tak na rozcestí, kdy v přílišných vedrech jim hoří lesy jako před dvěmi lety ve Švédsku a jindy mají zase problém s obřími záplavami a otřesy půdy.
Během poslední bouře přišlo několik lidí o střechu nad hlavou a obyvatelé postižených oblastí ve Švédsku i Norsku tak napjatě čekají, kdy se chmurná předpověď počasí vylepší.
Severské zvyky snadno a rychle - finské jmeniny
Zatímco v Česku se svátky slaví běžně, ne všechny země si v této tradici libují. Finsko to má ale jinak a jako jedno z mála zemí na severu svátky slaví.
Každý den kromě Nového roku, Vánoc a 29. února je jmeninový. Pro každý den existují jména ve finštině i švédštině; jména jsou často, ale ne vždy, příbuzná.
Ženy jsou v kalendáři zastoupeny poněkud méně: přibližně 45 % jmenin slaví pouze ženy, zatímco přibližně 49 % tvoří jmeniny mužů. Zbytek tvoří jména, která mohou být dána oběma pohlavím, například Rauni (15. července), nebo obsahují jak ženská, tak mužská jména, například Oliver a Olivia (29. května).
S různými jmeninami je spojeno mnoho tradičních pověstí, které se týkají zejména počasí a vhodné doby k provádění zemědělských prací, jako je například sázení nějaké konkrétní plodiny. Existuje například rčení, že "Jaakko (Jakub) hodí do vody studený kámen", což znamená, že v den Jaakka, 25. července, se začne ochlazovat voda v jezerech a mořích, což v průměru není daleko od pravdy. Sedm dní od 18. do 24. července, které jsou všechny ženskými jmeninami, se nazývá "ženský týden" (naistenviikko). Všeobecně se má za to, že jde o obzvláště deštivý týden, což do jisté míry potvrzují i statistiky, neboť konec července a začátek srpna jsou ve Finsku nejdeštivějším obdobím roku.
Kam vyrazit? Landmannalaugur
Landmannalaugar neboli "Lidová jezírka" je rozsáhlá oblast ohromující a jedinečné krásy v srdci jižní části Islandské vysočiny. V létě je to jedno z nejoblíbenějších míst pro pěší turistiku - ať už jednodenní, nebo vícedenní - a pro koupání v přírodních horkých pramenech.
Landmannalaugar je severní konec Laugaveguru, jedné z nejoblíbenějších turistických tras na Islandu. Tato trasa spojuje Landmannalaugar a Þórsmörk, "Thorovo údolí", a končí u nádherného vodopádu Skógafoss.
Nachází se zde však i mnoho dalších pozoruhodných tras, včetně cesty na mohutnou horu Brennisteinsalda, kráter "Sirná vlna". Návštěvníci mohou také projít stezkou na sopku Bláhnjúkur, "Modrý vrchol", z jehož vrcholu je za jasného počasí vidět až pět ledovců.
Od poloviny června do poloviny září pořádá na Landmannalaugar denně výlety několik operátorů a v této době provozuje Islandská turistická asociace malý obchod, tři kempy a horskou chatu vybavenou spacími pytli a ubytováním až pro 80 návštěvníků.
Kam za kulturou? Tove Jansson
Tento týden by slavila narozeniny autorka populárních Mumínků a nejpřekládanější finská spisovatelka, Tove Jansson. Ačkoliv se proslavila především Mumínky. Komiksy, které jsou nejen pro děti ale sloužily Jansson spíše jako způsob, jak si přividělat a pracovat přitom na dalších projektech.
Kromě Mumínků je nutné této finské spisovatelce a ilustrátorce nutno přiznat, že také ilustrovala finskou verzi Pána Prstenů nebo Hobita.
Pojďme se ale podívat na další díla, která by neměla zapadnout a stojí za to si je přečíst. V češtině vyšly její knihy: Dcera sochaře, Cestovat nalehko nebo Kniha léta. Všechny stojí za to přečíst, ale když máme to léto, doporučení pro dnešek je jasné.
Zpátky do minulosti - Norský král v tramvaji
Skandinávie je známá pro své silné sociální zázemí a tak si člověk může pokládat otázku na téma: “Proč mají krále a královny, když jejich levicový systém je spíše proti elitě?” A ano, ptali byste se správně.
Pravdou ale je, že pokud byste se zeptali průměrného Dána, Nora nebo Švéda, samy by nevěděli, jak se vypořádat s prezidenty a je otázka, jestli by dělal jejich práci někdo lépe nebo hůře než současný panovník.
Zároveň to ale zavazuje současné vládce k tomu, aby se co nejvíce přiblížili lidem a zasloužili si tak své místo na trůně. Dobrým příkladem je norská královská rodina, která je v zemi populární.
Norsko je království pro milovníky hor a lyžování. I královská rodina lyžuje. Jen v roce 1973 bylo lyžování poměrně složité. V Norsku byla velká krize nafty, lidé trpěli inflací a zkrátka dostat se k takovým radovánkám, jako je lyžování bylo složité. To se samozřejmě nemuselo týkat královské rodiny, která měla všecho dostatek, ale král Olav V. chtěl ukázat, že s lidem soucítí a tak i on jel na svah tramvají. Vznikla z toho mimořádně oblíbená fotografie, kdy revizor říká, že vládce země nemusí platit, ale Olav i tak dokládá, že nepojede na černo.
Věděli jste, že… Bluetooth podle dánského krále
Návrh specifikace bezdrátového připojení Bluetooth byl v roce 1997 pojmenován po králi,na základě analogie, že tato technologie sjednotí zařízení stejně, jako Harald Bluetooth sjednotil dánské kmeny do jednoho království. Logo Bluetooth se skládá z runy mladšího futharku pro jeho iniciály H (ᚼ) a B (ᛒ).
Na slovíčko - Grónské vtipy
Každý národ má své specifické vtipy, Češi se smějí pivu, Rusku, Slovákům a tak i seveřané mají něco specifického. Pojďme se podívat na několik anekdot z Grónska.
Kněze působícího v odlehlé farnosti v Grónsku každoročně navštíví jeho biskup.
Biskup se ho zeptá: "Jak zvládáte samotu?" Kněz se zeptá: "Jak zvládáte samotu?"
Kněz odpovídá: " Nebýt mého růžence a whisky, nezvládl bych to. Dáte si panáka whisky?"
Biskup kývne hlavou, že ano.
Kněz vykřikne: "Hej, Růženko, přines nám dva panáky whisky".
Jaký je rozdíl mezi Donaldem Trumpem a Grónskem?
Grónsko není na prodej
Letadlo C-141 amerického letectva mělo o půlnoci opustit leteckou základnu Thule v Grónsku.
Při předletové kontrole pilot zjistil, že nádrž latríny letadla je stále plná z posledního letu. Proto byla na základnu odeslána zpráva a letec, který byl mimo službu, je povolán, aby se o to postaral.
Mladík se nakonec dostal na leteckou základnu a zamířil k letadlu, jen aby zjistil, že vůz s latrínovým čerpadlem zůstal venku a je zamrzlý, takže musel najít jiný v hangáru, což zabere ještě více času. Vrátil se k letadlu a nebyl příliš nadšený z toho, co musí udělat. Přesto se do čerpání pustil s rozmyslem a opatrně (a pomalu), aby neriskoval pozdější kritiku.
Když už opouštěl letadlo, pilot ho zastavil a řekl: "Synu, tvůj přístup a výkon způsobil, že tento let bude mít zpoždění, a já osobně dohlédnu na to, abys byl nejen pokárán, ale i potrestán." "A co se stalo?" zeptal se pilot.
Letec se třásl zimou, jeho úkol byl splněn, zhluboka se nadechl, vzpřímil se a řekl: "Pane, při vší úctě, nejsem váš syn, jsem letec letectva Spojených států. Jsem v Thule v Grónsku už jedenáct měsíců bez dovolené a sobi mi začínají připadat docela dobří. Mám jeden pruh, je půl třetí ráno, teplota 40 stupňů pod nulou a mým úkolem tady je odčerpávat hovna z vašich letadel. Tak jakou přesně formu trestu jste měl na mysli?"
Nápad na severský newsletter je super, ale je tam pořád dost gramatických/stylistických chyb a překlepů :(