Týden 32
John Dillermand, podcast s Alexandrem Skarsgårdem, Vzpomínky na Afriku, Lego pneumatiky, dobytí jižního pólu
Dánský večerníček trochu jinak
I Dánové mají večerníčky. Není jich mnoho, ale jsou tam. Ráda bych tak připomněla, jak před několika lety dánská veřejnoprávní televize vypustila seriál o muži, který měl natahovací penis a používal ho k nejrůznějším věcem - venčení psů, hraní tenisu proti sobě samému nebo věšení balónů. Aby toho nebylo málo John Dillermand (jméno hlavního hrdiny tohoto večerníčku) měl poněkud neposedný penis a často mu dělal naschvály.
Tato pohádka se pro svou kontroverznost dostala na titulky světových médií a Dánové museli mnohé věci vysvětlovat. Například jak moc je vhodné, aby se děti koukaly na tyto pohádky. Dětští psychologové ale vysvětlovali, že jde o něco normálního - tedy jde o komickou postavu s komickou zvláštností a způsob, kterým je úd zobrazen připomíná spíše žížalu než cokoliv se sexuálním kontextem.
Na závěr je nutné dodat, že Dánové jsou v tomhle tak trochu experti a není to jediný kontroverzní pořad, který pro děti vymysleli. Například před několika lety přišli s show, kde děti mohly zkoumat různá dospělá těla - pochopitelně živá. Na jednu stranu se tak i mladá generace seznámila s tím, že někomu chybí ruka, jak vypadají tetování nebo různé nemoci, na druhou stranu se to samozřejmě neobešlo bez nahoty. A tak buďme rádi za Johna Dillermanda.
Co poslouchat? Alex Skarsgard a vědci o klimatu
Posloucháte rádi podcasty? Ano, je jich hodně, ale s Alexandrem Skarsgårdem je zatím jen jeden. Švédský herec přichází s podcastem How We Fix This, kde se soustředí na nejrůznější témata, která se týkají vědy a toho, jak zlepšit životní prostředí.
Hlavní hrdina z Tarzana v tom ale není sám. Podcast funguje tak trochu jako reportáž o nejrůznějších tématech - dozvíte se tedy co je problém, proč je to problém a seznámíte se s lidmi, kteří se to snaží změnit. Skarsgård to celé provází komentáři, které jednotlivé úryvky spojují dohromady.
Tak pěkné poslouchání.
Kam za kulturou - Vzpomínky na Afriku
Již brzy vyrážím do Afriky a většinou se připravuji knihou. Tentokrát je tedy nutné připomenot jednu klasiku od Karen Blixen - Vzpomínky na Afriku. Jde o knihu, kterou i Hemingway označil jako jednu z nejlepších knih o černém kontinentu. A o čem vlastně je?
Karen Blixen byla dánská baronka, která se s vyhlídkou bohatství přestěhovala se svým manželem do britské kolonie, kterou dnes známe pod jménem Keňa. Poblíž Nairobi se tak Blixen snažila vydělat na kávových polích. Jenže ne všechno šlo tak, jak by si představovala a kniha je právě o tom. Směs kultur, kolonizace a další témata naleznete v knize, která byla i zfilmovaná s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem a v roce 1986 získala hned 7 Oscarů.
Věděli jste, že… nejvíc pneumatik má Lego
Když se položí otázka, která firma má největší produkci pneumatik na světě, spoustu lidí by tipovalo například Michelin. Není tomu ale tak. Toto prvenství patří dánskému Legu. A ano, nejsou to zrovna pneumatiky, které byste používali každý den, a nejsou ani praktické, ale stále se jedná o pneumatiky byť na hračky. Firma doposud nezveřejnila přesná čísla, nicméně odhadem jde o číslo větší než milion pneumatik za rok.
Zpátky do minulosti… dobytí jižního pólu
Od Cimrmana známe hru Dobytí severního pólu, na tom jižním byl první norský průzkumník Roald Amundsen a dostal se tam 14. prosince 1911. Ale i dobytí jižního pólu bylo poměrně humorné. V průzkumnických výpravách se lidé často předháněli o to, kdo se kam dostane první.
Amundsen věděl, že je mu v patách Robert Falcon Scott - britský průzkumník. Ten se na nejjižnější bod planety dostal 18. ledna 1912 a našel zde Amundsenův stan. V tom stanu byl dopis pro krále Haakona VII., který říkal, že si Norsko může přisvojit další prvenství. A vedle toho dopisu stála poznámka adresovaná právě Scottovi - jestli by nemohl poslat dopis norskému králi za něj, že se k tomu nedostal. Tedy i průzkumníci mají takový neotřelý humor.