Týden 29
Turistická daň za nocleh v Kodani, laciná dánská dovolená pod shelterem a seznamte se se švédskou udržitelnou módou!
Ač tomu nikdo nevěřil, léto se vrátilo do Kodaně a zůstalo s námi celý víkend. Teploty se sice s Českem nedají srovnávat, ale Dánům a již aklimatizovaným 25°C bohatě stačí, takže hned v pátek po práci byla všechna nábřeží a mola zaplavena davy slunících se. Dánsko je ale i tak stále v ospalé náladě, protože tu má většina od malých krámků po velké firmy dovolenou. Takže to nějakým větším pohybem žije jen na letišti nebo na nejdelší pěší nákupní žíle Strøget, jinak se tu snad zastavil čas.
Za pobyt v Kodani si turisté možná připlatí
Většina kodaňského zastupitelstva chce zavést turistickou daň, stejně jako ji známe z většiny evropských metropolí. Finanční výbor zatím předložil několik návrhů, ve kterých zdůrazňuje, že z nově zavedené daně by měli prospěch všichni, jelikož by se utržené peníze použily na udržování čistoty ve městě, výstavbu dalších toalet a lepších cyklostezek. Návrhy zastupitelů se od sebe značně liší, v jednom jsou, například, zpoplatněni pouze turisté z výletních lodí, v jiném by zas měli platit naopak všichni návštěvníci 1 euro za přespání v Kodani.
Zdroj: Ze Severu
Jiná evropská města tuto daň zavedla především proto, že čelí nadměrnému turismu. To se zatím v Kodani neděje, jelikož stále patří mezi nejdražší metropole. Zatím nejvyšší daň v Evropě platí turisté Amsterodamu, kde za nocleh v hotelu zaplatíte navíc 12,5% daň z ceny noclehu.
Někteří dánští politici jsou však proti a obávají se, že by to narušilo popularitu země jako turistické destinace, zejména vzhledem k tomu, že návštěva Dánska je již nyní velmi drahá. Navíc se nejedná o jedinou iniciativu, která by měla odlehčit peněženky návštěvníků Kodaně, jelikož Dánsko od roku 2025 zavede novou daň týkající se letecké dopravy, aby financovalo ekologický přechod tohoto odvětví. Přesněji řečeno, podle dánského ministerstva financí, bude každý cestující, který přiletí letadlem zatížen příplatkem v závislosti na vzdálenosti letu, tj. 50 dánských korun za let na krátkou vzdálenost, 310 dánských korun za let na střední vzdálenost a 410 dánských korun za let na dlouhou vzdálenost. Zda bude Kodaň stále v hledáčku milovníků designu, severské módy či Andersenových čtenářů, to se teprve uvidí!
Lepší než pod širákem je spaní pod shelterem
Alespoň v Dánsku bych vám to doporučila, protože počasí tu je velmi vrtkavé. Sheltery neboli dřevěné přístřešky nabízí k přespání v přírodě Dánská Agentura pro ochranu životního prostředí (Naturstyrelsen) spadající pod Ministerstvo životního prostředí, která před pár dny zveřejnila mapu více než 40 nových shelterů neboli přístřešků, ve kterých je možné nocovat. Jsou rozptýlené po celém Dánsku, často je u nich ohniště s posezením a nezřídka se nachází na krásném místě u vody, na louce, pod útesem, blízko pláže apod. U některých je přístup k pitné vodě a většina má i možnost využití toalet.
Zdroj: Ze Severu - shelter Kølstrup poblíž Kerteminde (ostrov Fyn)
Některé z nich je nutné si zarezervovat, jiné jsou bez rezervačního systému, a je to především o štěstí, ročním období a počasí, jestli bude přístřešek volný či nikoli. Zarezervovat lze nejen přístřešek na spaní, ale také místo pro grilování, které má ohniště a stříšku se stoly a lavicemi. A které sheltery jsou ty nejoblíbenější? Na prvním místě je přístřešek Skjoldunge v lese Boserup poblíž Roskilde. Žebříček TOP10 si můžete prohlédnout zde.
Spaní pod shelterem jsem několikrát vyzkoušela. Občas se stane, že se o přístřeší musíte s někým podělit, ale pokud to ani jedné ze stran nevadí, může z toho být i hezky strávený večer u ohně. Občas je nevýhodou, že je ohniště postavené přímo před shelterem a pokud vítr fouká nesprávným směrem (což je v Dánsku vždy), nasmrádnete pod přístřeškem kompletně i se spacákem. Ale to už jsou rizika spaní v divočině a rozhodně toto low cost cestování doporučuju všema deseti!
ARKET je udržitelnější odnož H&M
Výjimečně se odkláním od dánského trhu a chci vás seznámit s módou švédských sousedů. Mateřská skupina H&M Group založila v roce 2017 ARKET a vznikla tak kvalitní, nadčasová a udržitelná móda. Konkrétně patří mezi dceřinné značky Monki a Weekday. Ač se první kamenný obchod ARKET otevřel v Londýně, jde o původem švédskou módní značku. ARKET se snaží minimalizovat své dopady na životní prostředí, a zavázala se dodávat zákazníkům transparentní a detailní informace o původu a výrobě svých výrobků. ARKET znamená v překladu list papíru a odkazuje tak k nepopsanému bílému papíru, který má být sám o sobě zdrojem inspirace.
Zdroj: Ze Severu
Značka se pyšní kolekcemi oblečení a doplňků pro muže, ženy a děti, ale nabízí i výběr vysoce kvalitních produktů pro domácnost. „Naším cílem je nabízet krásný design pro každodenní život. Jedná se o jednoduché, funkční a víceúčelové kousky, které lze snadno zařadit do stávajícího šatníku či domácnosti a které vydrží po mnoho sezon,“ říká výkonná ředitelka společnosti ARKET Pernilla Wohlfahrtová a její hlavní ateliér a vedení ARKETu najdete ve stockholmském Södermalmu.
Součástí kamenných obchodů je i kavárna, která nabízí moderní skandinávskou kuchyni a až do některého z ARKET obchodů zavítáte, všimněte si precizního rozmístění produktů, které má být ukázkou ideálního základu šatníku. Myslím si, že ceny zboží jsou docela přijatelné, když vezmeme v úvahu, že se jedná o udržitelnou módu, tedy tu, která se tváří, že přetrvá věky, a je vyrobena šetrně k planetě. Alespoň já si ARKET kousky ráda dopřávám ke zvláštním příležitostem. A jaká je ta vaše oblíbená severská značka?