Týden 28
Novinky ze severu, finská Iittala, přípitek Valhallou a jaká byla vaše první knížka v dánštině?
V červenci v Dánsku zdechl pes. Všichni odjíždí na prázdniny, nic moc nevyřídíte a spoustu obchodů a podniků je zavřených. Pokud jste ale zavítali do michelinské restaurace Alchemist, mohli jste narazit na Leonarda DiCapria, který si do Kodaně zaletěl na večeři. Snad nejel v Dánsku vlakem, protože…
Rozsáhlé letní práce na dánských železnicích dokážou v době letních prázdnin otrávit život, útěchou by nám však mohla být vidina roku 2026, kdy se má spustit noční linka Praha-Berlín-Hamburk-Kodaň, protože České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn a DSB budou od května vypravovat noční vlak. Snad to tedy zase někdo neutne, stejně jako v roce 2014, kdy naposledy existovalo přímé vlakové spojení mezi Prahou a Kodaní.
Po příjezdu do Kodaně tak budou moci turisté nově ocenit hlášení kodaňských stanic metra s dánskou výslovností. Takže ne, už neuslyšíte [Vestamager], ale pěkně [Ves-ta-ma-ʊ], a taky žádný [Ørestad Station], ale [ˈøːʁəstæð stæˈɕon]. Je to nádhera!
Jinak se v Kodani v červenci NIC nestalo, takže se pojďme trošku mrknout na design a pak to zapijeme nad knihou!
Znáte finskou značku Iittala?
Nemám ráda lapače prachu ani prosklené sekretáře se zbytečnostmi. U nás doma ale najdete masivní polici s pár kousky severského designu a jedním z nich je i skleněná mísa z kolekce Alvar Aalto od značky Iittala, která má ve finských domácnostech stálé místo, stejně jako Moser v těch českých nebo Lyngby v dánských. Kolekce váz pochází z roku 1936, kdy značka navázala spolupráci s legendárním designérem Alvarem Aaltem. Ten nikdy nedefinoval, k čemu mají jeho vázy, které se spíš podobají mísám sloužit, ale nejlépe prostě vypadají prázdné. Jen tak vynikne jejich geniální tvar inspirovaný finskými jezery a krajinou kolem nich. Váze se také říká “savojská váza”, protože byla navržena pro restauraci hotelu Savoy v Helsinkách.
Foto: Ze Severu - Savojská váza je u nás doma spíš mísou.
Iittala začínala jako sklárna v roce 1881 ve stejnojmenném finském městě Iittala a design jejích výrobků byl navržen tak, aby nezestárnul a vyráběl se stále stejně. Některé produkty se vyrábí již 80 let. Dnes je značka součástí Fiskars Group a například v roce 2022 spolupracovala s aerolinkami Finnair, pro které Iittala navrhla exkluzivní jídelní sérii Kuulas. Skládá se z talířů, misek, sklenic i příborů, se kterými si pošmáknete v Business a Premium Economy třídě Finnairu. Ani se mi nechce věřit, že se ještě někde v letadle servíruje do něčeho jiného než do plastu. Také ze spolupráce s japonským designérem Issey Miyake vznikla v roce 2016 úžasná kolekce porcelánu, skla a textilií.
Foto: Ze Severu - logo navržené Timem Sarpanevou v roce 1956 má být dobře viditelné na všech produktech značky Iittala
Přípitek Valhallou
Na dánské půdě jsem neobjevila nápoj, který by mi chutnal k přípitku, který si chci čas od času vychutnat. Takový ten panák něčeho dobrého po knedlu, zelu, vepřu nebo páteční štamprle po těžkém týdnu. Zapátrat jsem musela ve finských vodách, ale spíše v těch ohnivých, a podařilo se mi si oblíbit Valhallu. Je to asi jediný produkt, ve kterém snesu jemný nádech lékořice, ale je to opravdu jen jemná příchuť, která dotváří kombinaci 15 bylin, mezi kterými je pelyněk nebo řebříček.
Foto: Ze Severu - Valhallu si občas dopřejeme
Valhalla je 35% bylinný likér až skoro černé barvy se silnou chutí, která je hořká a přechází ve sladkou se svěžím závěrem, kdy na jazyku cítíte dozvuk lékořice. Na letišti jej prodávají v lahvi z pevného plastu a dokonce i v miniatuře, takže bývá častým severským dárkem pro mé přátele. Za názvem Valhalla se skrývá místo ze severské mytologie, konkrétně síň padlých válečníků, které vládne bůh Ódin, a kde se hrdinové připravují na poslední bitvu mezi bohy a obry.
Již samotný název tak má evokovat severskou sílu a houževnatost a lahev jen celý dojem dokresluje - Valhalla je psána runovým písmem a na etiketě je vyobrazen Vegvísir, nordický symbol, který má být kompasem a pomoci najít správný směr a cíl. Snad jej tedy všichni najdeme už po prvním přípitku! A ještě návod na závěr - Valhalla se mi osvědčila pít ledově chladná v namražené skleničce, někdo ji pije při pokojové teplotě, ale tak mi shot nechutnal. Máte také nějaké oblíbené severské pití?
Jaká byla vaše první knížka v dánštině?
Když jsem před lety začínala s dánštinou, neměla jsem ambice se hned vrhat na Andersena v originále. Ty tedy nemám ani teď, protože se mi líbí nový český překlad. Nicméně, když se s jazykem začíná, je fajn začátky podpořit nějakou edukativní četbou a kámoška v jazykovce mi tenkrát poradila krátké příběhy o dvou sourozencích od Olly Richards. Na konci každé kapitoly jsou slovíčka pro zopakování a v textu se objevují reálná dánská místa, jména, reálie, takže se i něco zajímavého dozvíte.
Foto: Ze Severu
Úroveň jazyka je mezi A2 - B1, takže první kapitoly jsou jednodušší. Není to žádný literární skvost, ale to v tom ani nikdo nehledá. Cílem je osvojit si jednoduché věty. Takže až nebudete vědět, čím si to válení u moře zpestřit, sáhněte po tomhle.
Foto: Ze Severu - ukázka z knihy “Short Stories in Danish”
A jaká byla vaše první kniha v dánštině?
Doporucuji taky Helle Helle.