Týden 26
Tenhle týden byl poslední červnový, to znamená, že skončil i Pride month. Při té příležitosti máme speciál, kde se podíváme třeba na to, kdy jednotlivé severské země schválily manželství pro všechny.
Zpátky do minulosti - Manželství pro všechny
Zatímco u nás se ve čtvrtek poslanci a poslankyně dohadovali o tom, zda se gayové a lesby budou moci brát, severské země už zákon o stejnopohlavním manželství přijaly dávno.
Norsko
První bylo Norsko, kde parlament novelu přijal už v roce 2008 s tím, že v platnost vstoupila o rok později a obsahovala i možnost adopce dětí. Přestože je Skandinávie brána jako jedna z nejbezpečnějších oblastí pro LGBTQ lidi, bylo to právě norské hlavní město Oslo, kde minulý rok došlo ke střelbě v queer baru v předvečer Pride pochodu. Ten měl být speciální v tom, že si Norsko připomínalo 50 let od chvíle, kdy dekriminilizovalo homosexualitu.
Švédsko
O rok později než v Norsku zákon prošel i ve švédském Riksdagu. A to i přesto, že tehdy byli součástí vládní koalice křesťanští demokraté, kteří se jako jediná strana vymezovala proti. Podporu queer lidem vyjádřila třeba i švédská korunní princezna Viktorie při zahájení Stockholm Pride v roce 2020. Vzpomenula mimo jiné i fakt, že jsou na světě stále země, kde jsou lidé pro svou vztahovou orientaci pronásledování, persekuováni či dokonce vražděni. Princezna Viktorie byla rovněž i prvním monarchou, který navštívil komunitní LGBTQ centrum ve Stockholmu.
Island
Ač malá země, Island za svými skandinávskými kolegy o moc nezaostal. V roce 2009 po rezignaci tehdejšího premiéra vstala v čele vlády Jóhanna Sigurðardóttir. To držela hned dvojí prvenství - byla první ženou v úřadě, ale také první otevřenou lesbou. Když v roce 2010 parlament jednohlasně návrh přijal, premiérka se za svou partnerku vdala hned v den, kdy vstoupil v platnost. O jejím životě vznikl i dokument Láska je prostě láska.
Dánsko
Dánsko bylo sice první zemí, která povolila registrované partnerství , stejnopohlavní manželství jim ale chvilku trvalo. Gayové a lesby se zde můžou brát od roku 2013. Navzdory tomu ale Dánsko, specificky jeho metropole Kodaň platí za jedno z nejpřívětivějších měst, kde můžete jako queer osoba žít.
Finsko
Finsko za svými severskými kolegy zaostávalo i v otázce povinných sterilizací trans* osob. Tuto podmínku pro proces tranzice parlament zrušil až letos v únoru. Podobně to bylo i s manželstvím pro všechny. Parlament jej schválil v roce 2015, v platnost ale vstoupil až o dva roky později. Co je u nás Jsme fér, je ve Finsku organizace Seta. Ta vznikla už v v 70. letech (v roce 1971 přestala být homosexualita ve Finsku trestným činem). A víte, kdo ji jeden čas předsedal? Tarja Halonen, první finská prezidentka. Země má teď navíc šanci mít i gay prezidenta. Bývalý ministr zahraničí Pekka Haavisto oznámil kandidaturu.
Kam za kulturou - Fair Play
Tove Jansson znáte všichni asi především jako autorku Mumínků. O tom, že je vlastně měla jen jako takový ‘vedlejšák’ a chtěla prorazit hlavně jako malířka jsme se tu už bavili. Věděli jste ale, že kromě Mumínků psala i prózu pro dospělé. Jednou z nich je například sbírka povídek Fair Play, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo společně jako dvojknihu s knížkou Sochařova dcera. V té se Tove vrací do dětství a povíme si o ní jindy. Fair play popisuje naopak spíše druhou polovinu jejího života, volně se zde inspiruje jejím soužitím s celoživotní partnerkou Tuulikki Pietilä.
A o film Tove jsme vám tu už doporučovaly, ale i tak jej znova připomenu. Ten sleduje autorku v poválečných letech, kdy se snaží prorazit jako malířka. Zároveň ale poznává režisérku Vivicu Bandler, se kterou prožije svůj první lesbický vztah. Film je dostupný na Edison online nebo HBO MAX.
Koho sledovat? Robe Trotting
Na závěr si dáme lehké odlehčení. Pokud se chystáte navštívit Kodaň (ať už během Pridu nebo jindy) nebo prostě jen milujete Dánsko, rozhodně se podívejte na YouTube kanál Dereka a Mikea. Jde o americký pár, který se z USA přestěhoval do Dánska, kde rovněž i uzavřeli manželství. Ve svých videích divákům přibližují život v Dánsku, ale rovněž mluví třeba i o kulturních rozdílech. Třeba tady o tom, jaké je to být otevřený ohledně své orientace v obou zemích, kde žili. Jejich obsah je ale různorodý, oblíbili si třeba i dánskou královskou rodinu.