Týden 25
Dánsko vs korejské nudle, příprava na válku, Kniha léta, umění v Helsinkách, založení Helsinek, Estonci seveřany
Co týden dal?
Dánsko tento týden přišlo hned se dvěma kauzami. Ta první začala o víkendu, kdy dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen měl řeč o tom, že Dánové by měli být připraveni na stav nouze a mít zásoby minimálně na 3 dny - tedy jídla a pití. Toto doporučení přišlo ve spojitosti s ruskou válkou na Ukrajině. Vzhledem k současným zprávám se Dánsko připravuje jak vojensky - tedy nabírá víc rekrutů, tak i psychicky, a k tomu patří i příprava ze strany občanů.
Druhá dánská zpráva je poněkud zábavnější. V novinách se vyskytla kauza o korejských nudlích, které jsou příliš pálivé. Dokonce tak pálivé, že si na ně stěžovalo příliš mnoho lidí. A proto dánský dovozce zboží vyřadil ze supermarketů a údajně i napsal výrobci stížnost a vypadá to, že Dánsko jako takové zakázalo prodej těchto nudlí - údajně nejpálivejších v celé Jižní Koreji. Z této novinky mají srandu především Korejci, kteří se tím na TikToku náramně baví.
Tak bacha na nudle.
Kam za kulturou? Letní kniha
Za kulturou se vydáme do Finska. Je Pride Month a začíná léto, a tak se nabízí dílo Tove Janssonové - Kniha léta. Celý děj se odehrává na malém finském ostrově. Jde o velmi útlou knížku, která nemá děj, ale jde zejména o interakce mezi babičkou a vnučkou. Janssonová napsala toto dílo poté, co jí umřela matka a stvořitelka Mumínků pro ni truchlila. Sama tak v sobě bádala, jaký máme vztah ke starým lidem a ke svým rodičům, což je téma, které se v knize opakuje. Je to ideální jednohubka, ale není to nejjednodušší čtení.
Kam vyrazit? Muzea designu a umění v Helsinkách
Helsinki jsou mimořádně příjemné město plné kultury, muzeí a navíc relativně blízko přírody. Nerada bych ale opomněla kulturní stránku, která je v Helsinkách poměrně bohatá.
Nuže, začneme designem. Poblíž centra Helsinek se nachází Muzeum designu. Nepřekvapivě to je oslava především finského designu a je tam tak možné koukat - a někdy i ozkoušet - různé finské kousky. Například tam člověk najde relativně slavnou židli ve tvaru koule nebo některé první návrhy telefonů Nokia.
A odsud se přesuňme na známý bulvár Mannerheimintie, kde najdete muzeum postmoderního umění - Amos Rex. Jsou v něm typické novodobé kousky, u některých se musíte na chvíli zastavit a pochopit je, jiné zase rychle proletíte - zkrátka perfektní vyváženost!
Zpátky do minulosti - založení Helsinek
V Helsinkách ještě zůstaneme, koneckonců jsem tam minulý týden strávila tři dny, tak mám o čem vyprávět. Minulý týden, tj. 12. června, totiž hlavní město Finska oslavilo narozeniny, což v praxi vypadá tak, že všechna muzea byla zadarmo.
Pojďme se ale rychle podívat, jak toto město vzniklo. Osídlení v oblasti Helsinek trvá již tisíce let. Město Helsinky bylo založeno na příkaz švédského krále Gustava Vasy v roce 1550. V roce 1808 Rusko dobylo celou oblast dnešního Finska a Helsinky se staly hlavním městem nového autonomního regionu - Finského velkoknížectví. Finsko získalo nezávislost v roce 1917 uprostřed první světové války a ruské revoluce. V době získání nezávislosti byly Helsinky nejen hlavním, ale také největším finským městem.
V 16. století Švédsko doufalo, že na severním břehu Finského zálivu vytvoří živé obchodní město, které by bylo protiváhou Tallinnu na druhé straně vody. Obyvatelé helsinského regionu měli již v té době dlouhou námořnickou tradici. Po celý středověk spolupracovali rolníci v regionu na vybavení lodí a dováželi své zemědělské a lesní produkty do Tallinnu, který byl členem německého obchodního společenství Hanza.
Věděli jste, že… Estonci si přejí být seveřany
Těsně pod Finskem máme tři malé země, Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Všechny tři se v minulosti nějakým způsobem potázaly se seveřany, ale jen Estonci si přejí být přijati do severské unie - tedy mezi severské země.
Estonsko argumentuje tím, že v severských zemích sehrálo svou roli - třeba, že v Tallinnu se měla z nebe snést dánská vlajka - a zároveň jde o zemi, která byla značnou dobu pod švédským vedením. Navíc místní mají velmi dobré vztahy se Švédy a často tam jezdí za prací nebo za studiem.
Aby toho nebylo málo, Estonsko dokonce připravilo i verzi vlajky, která by šla lépe dohromady s typickou vlajkou seveřanů - jde tedy o kříž v národních barvách dané země.
I přes všechny argumenty, spousta seveřanů cítí, že Estonsko je více ovlivněné svou minulostí spojenou se Sovětským svazem a přisuzují jej spíše k baltským státům, než k severské partičce.