Týden 25
Prasátka v dánském parlamentu, Midsommar, Faerský maják, Porodní bába, Grónská vlajka, zvláštní láska ke zvířatům, Odinova jména
Co týden dal?
Dánsko je známé jako země mnoha věcí. Země Lega, Malé mořské víly nebo hygge. Mimojiné je ale Dánsko i země, o které se říká, že zde žije více prasat než lidí. Nejde o nějaký vulgarismus, obecně vzato jsou Dánové poměrně čistotní (což jsou údajně i prasata). Jde ale o zemi, kde si lidé zkrátka libují ve vepřovém.
A jak řekl Shakespear, je tu něco prohnilého ve státě Dánském. V tomto případě se jedná o zacházení s prasaty. Ačkoliv Dánové jsou jedni ze zemí, kde se mají zvířata velmi dobře (například tu neexistuje klecový chov slepic a na pastvách jsou vidět kartáče, o které se mohou krávy drbat), výzkum odhalil, že každý den v Dánsku zemře zhruba 27 tisíc novorozených prasat. Důvodem jsou především podmínky chovu.
Dánsko je proto na rozcestí, jestli s tímto problémem něco dělat. Problém se dostal i do parlamentu, kde značně rozděluje poslance. Někteří jsou pro zřízení speciální legislativy, která by snížila mortalitu prasátek, jiní zase tvrdí, že jde o věc, co by si měli pohlídat spíše sami farmáři a stát by se jim do toho neměl vměšovat. Jak to dopadne uvidíme nejspíš po prázdninách.
Severské zvyky snadno a rychle - Midsommar
Křesťanská tradice oslav proroka svatého Jana Křtitele se shoduje s letním slunovratem. V severní Evropě se toto datum dodnes slaví zapalováním ohňů a slavnostmi.
Od pozdního středověku začali Švédové vztyčovat a tančit kolem svatojánské tyče. Její zdobení květinami a zelení se nazývá "mája", proto se jí také říká májka.
V agrární společnosti byla svatojánská noc považována za čas magie a tajemství, kdy rostliny získávaly léčivou moc a sloužily k předpovídání budoucnosti. Mladé ženy sbíraly sedm různých druhů květin a dávaly si je pod polštář, aby si vysnily budoucí manžely. Květy se musely trhat v tichosti, jinak by se kouzlo přerušilo. Bez ohledu na pohlaví a normy by ti, kteří se cítí zvědaví a zaujatí, měli pravděpodobně tuto magii svatojánského léta vyzkoušet, možná bude fungovat.
Chůze naboso v rose, když se svatojánská noc měnila v úsvit, pomáhala udržet si zdraví. Nošení věnce z květin ve vlasech je starým symbolem znovuzrození a plodnosti. Aby se kouzlo květin uchovalo po celý rok, kytice se sušily a někdy se vkládaly do vánoční lázně, aby rodina zůstala zdravá přes dlouhou a studenou zimu.
Dnes je svatojánská noc oslavou toho, že nejlepší období roku je před námi.
Kam se vydat? Za majákem na Faery
Faerské ostrovy mají mnoho přírodních krás v podobě vysokých útesů. Tyto útesy by byly pro mnohé lodě samozřejmě smrtelné a tak je potřeba na ne úplně obvyklých místech postavit majáky.
Za jedním takovým se dá vydat na ostrově Kalsoy. Jde o proslulý maják, který je i dál obepínán nejrůznějšími skálami kolem. Stezka k němu vede přes ovčí pastviny (ostatně jako všechny Faerské stezky) a z nejbližší vesnice sem vede cca 3 kilometrová tůra. Nejde nutně o nic náročného, ale je nutné říci, že pokud je na místě mlha nebo je příliš větrno, vyplatí se být opatrný. Je to sice místo, kam chodí mnoho turistů, ale zároveň jde o místo, kde se jaksi nenachází žádné zábradlí a silný vítr může člověka porazit. Takže bacha. V každém případě jde o jedno z nejhezčích míst na ostrovech.
Kam za kulturou? Porodní bába
Finsko má mnoho zajímavých autorů a tak se pojďme podívat na Katju Kettu, která napsala mnoho zajímavých knih. Pro začátek se podíváme na román Porodní Bába, která vypráví neobvyklý příběh - ano, uhádli jste - porodní báby, mladé ženy, která pochází ze šamanské rodiny a mnoho lidí se jí straní.
Aby toho nebylo málo tak se píše rok 1944, ve Finsku jsou nacisti a probíhá laponská válka. Z prostředí plného mrazu, temnoty, pachem smradu a desinfekce jí dostane až nacistický důstojník, do kterého se porodní bába zamiluje. Jak se této ženě obrátí život na ruby, když se rozhodne následovat svého partnera a stane se z ní polní sestra si přečtete v poutavé knize, která v roce 2012 získala Runebergovu cenu za literaturu (severská magnesia litera).
Zpátky do minulosti - Jak si Grónsko vybralo vlastní vlajku
Grónská vlajka se významně liší od ostatních severských vlajek. Zatímco ostatní severské národy se rozhodli, že budou kopírovat původní dánskou vlajku v nejrůznějším provedení, Grónsko vyčnívá. Kříž na ní totiž není vůbec.
Grónsko si s myšlenkou vlastní vlajky pohrává od roku 1973, kdy se objevili první návrhy. Ty se velmi drželi toho, že Grónsko (Greenland) je v překladu zelená země a tak se začali objevovat návrhy se zelenými kříži, ať už orámovanými jinými barvami nebo zkrátka jen jiné odstíny zelené.
V roce 1979 začala být otázka grónské vlajky poněkud akutní. Dánsko milosrdně darovalo Grónsku částečnou autonomii v rámci Dánského království a tak návrhy přibývali.
Poslední návrh, který se používá nyní je z roku 1985 a vyhrál proti jednomu ze zelených křížů. Na vlajce, která vyhrála je vidět oceán, slunce, ale i ledovec (to vše značí poměrně jednoduchý design s rozděleným kruhem).
Věděli jste, že … konec zvláštní lásky ke zvířatům
V předchozích newsletterech jsme probírali některé zvláštní zákony, které se sice nepoužívají, ale stále platí. Nyní se pojďme podívat na zákon, který byl funkční, dokonce ho někteří používali a skončil teprve v roce 2015.
Většina států má zákon, který říká, že sex se zvířaty je forma týrání zvířat. Dánsko se ale rozhodlo, že to bude mít trochu jinak. Totiž až do roku 2015 existoval zákon, který říkal, že je možné souložit se zvířaty, ale jen pokud to nezraňuje zvířata samotná.
Ano, nechutné. Co je horší, někteří si z toho udělali business a tak v některých místech existovali nevěstince se zvířaty - aby byl zákon dodržen, nejčastěji šlo o hospodářská zvířata, která nebyla tak zranitelná.
Tak či tak, buďme rádi, že se Dánsko, byť pozdě, rozhodlo tento zákon zakázat a zoofilie je tak kompletně nelegální.
Na slovíčko - Všechna Odinova jména
Seveřané veřili, že bohové Asgardu čas od času chodí mezi nimi a mají nejrůznější jména. Například jména Odina vydají na jeden dlouhý seznam Wikipedie.
Pojďme se podívat na ty nejkurióznější jména, která se používala pro tohoto severského boha a jejich význam:
Auðun - přítel bohatství
Arnhǫfði - Orlí hlava
Bǫðgæðir - Pořadatel bitvy
Ein skǫpuðr galdra - Jediný tvůrce kouzelných písní
Gangráðr - Poradce pro cesty
Geldnir - Eunuch
Hárbarðr - Chraplavý plnovous
Hengikjopt - Svěšená čelist
Hrosshársgrani - Knír z koňské srsti
Sváfnir - Nositel spánku
Ke každému jménu se samozřejmě vztahuje nějaký příběh nebo vikingská historka. Ale to si nechme na jindy.