Týden 24
Finská vláda, konfirmace, Vestmanské ostrovy, Homo Sapienne, dekriminalizace homosexuality v Norsku, koťátka jako svatební dar, dny v týdnu
Co týden dal?
Pojďme začít dobrou zprávou. Finsko mělo v dubnu volby, ale jak všichni víme, tak je zkrátka a dobře, někdy prostě těžké se domluvit na koalici. Finsko ale po 2 měsících může říct, že konečně našlo strany, které spolu budou vládnout.
Konkrétně se jedná o 4 strany a to z pravicového spektra. Národní koalice, Křesťanští demokraté, Praví Finové a Švédská lidová strana. Podle tisku bude mít tak Finsko nejkonzervativnější vládu za posledních 80 let.
Severské zvyky snadno a rychle - Konfirmace
Konfirmace je původně křesťanský zvyk, který následuje po pokřtění. Jde o něco, co je v severských rodinách zcela běžným rituálem a to především u dětí kolem 13 a 14 let.
Nábožensky vzato jde především o protestantský zvyk, proto je častý především ve Skandinávii, kde je katolíků málo. Konfirmace jako taková pak funguje jako další krok k přijetí víry.
V praxi to znamená, že jde o rodinnou sešlost, kdy náboženská chvilka je jen malým rituálem. Mnohem důležitější je, že se dotyčnému vyberou peníze - například na řidičák, stavební spoření nebo jiné finanční úspory, které se budou hodit později.
Kam se vydat? Vestmanské ostrovy
Island je znám jako země ledu a ohně. Dnes se podíváme spíš za tím ohněm a to sice na tiché místo s obřími útesy, papuchalkami a sopečným “miminkem”. Vestmanské ostrovy leží na jihu Islandu a každé léto sem vede několik trajektů. Jde o poměrně malé ostrovy, které vynikají především tůrami po horách, množstvím papuchalek a golfovým hřištěm. A sopkami.
Vulkány tu člověk najde hned dva. Jeden, který je neaktivní a “umřel” před několika tisíci lety a nyní je z něj hezký kopec. A pak je tu Eldfell, sopka, která se vydrala na povrch světa v roce 1974. Bylo tak nutné evakuovat celý ostrov. Nyní má toto sopčí novorozeně i své vlastní muzeum, kde je dokumentované, jak sopka vylezla na povrch. Mimojiné se i na tento vulkán dá vylézt bez větších obtíží. Dokonce je zde možné si tu nahřát kalhoty a sednout si na místo, které je stále teplé.
Kam za kulturou? Homo Sapienne
Červen je též známý jako LGBTQ+ měsíc a tak je potřeba si o tom něco říci i v našem newsletteru. V tomto okénku spíše doporučit literaturu, která by se k tomu hodila. Pojďme se tedy podívat na sever, do Grónska. Niviaq Korneliussen je jednou z nejmladších autorek, které dostali severskou cenu za literaturu, tu dostala za knihu Homo Sapienne.
Kniha pojednává o příběhu mladých queer lidí v Grónsku. Jde o svět, kde se mísí tradiční a liberální hodnoty a aby toho nebylo málo, mnoho lidí si tu vybírá mezi koloniálním světem a světem, kdy je Grónsko nové a svobodné. Co to tedy znamená být Gróňan? Co to znamená být queer Gróňan? Kdo o tom rozhoduje a jaké jsou v tomto ohledu stereotypy?
Zpátky do historie… Jak Norsko dekriminalizovalo homosexualitu
Norsko v současné době patří mezi jedny z nejotevřenějších zemí, co se týče LGBTQ+ práv. Nebylo tomu tak ale vždycky. Ještě v relativně nedávné historii šlo o zemi, která homosexualitu trestala. A to sice až do roku 1972, kdy se zrušil paragraf zákona 213. Tím přestala být homosexualita považována za trestný čin a kampaň za práva homosexuálů přinesla výsledky. Obzvláště důležitou roli sehrála Det norske forbundet av 1948, první norská organizace pro homosexuály, a její generální tajemnice Karen-Christine Friele. Přestože však již nebylo v Norsku nezákonné být homosexuálem, homosexualita byla ještě dalších deset let považována za diagnózu.
V roce 1981 byla zavedena zvláštní trestněprávní ochrana homosexuálů. Změna trestního zákoníku se týkala "ponižujícího zacházení s jednotlivcem nebo skupinou osob na základě jejich homosexuální orientace". Antidiskriminační zákony se později staly součástí dalších právních předpisů, například zákona o pracovním prostředí.
Velkým milníkem v kampani za práva osob stejného pohlaví bylo schválení zákona o partnerství Stortingem v roce 1993. Tento zákon dal dvěma osobám stejného pohlaví právo uzavřít partnerský svazek. Lesbické a homosexuální páry tak získaly stejná práva a povinnosti, jaké mají heterosexuální páry v manželství. Existovaly však dvě výjimky: právo na adopci dětí a právo být spojen v partnerství v kostele.
V roce 2008 Storting schválil zákon o genderově neutrálním manželství. Jeho cílem bylo poskytnout párům stejného pohlaví stejná práva jako heterosexuálním párům. Zákon o partnerství byl zrušen a páry stejného pohlaví získaly právo uzavřít manželství prostřednictvím zákona o manželství. Změna legislativy rovněž poskytla stejnopohlavním párům právo na adopci a lesbickým párům právo na asistovanou reprodukci.
Věděli jste, že… kočky jako svatební dar
Pro všechny kočkomily tu mám dobrou zprávu. Pokud byste se narodili do doby, kdy se na severu uctívali staří bohové, sice by to nebyl nejlehčí život, ale měl by jeden pěkný bonus. Nevěstám se totiž jako svatební dar často dávali koťata nebo rovnou dospělé kočky.
Důvod je jednoduchý. Bohyně lásky Freja měla totiž kočár, který mělo táhnout kočičí spřežení - jak je tedy zřejmé, jedná se opravdu o magické kočky, protože nejen, že poslouchají, ale dokonce se neperou.
V každém případě, až příště budete přemýšlet nad svatebním dárkem a budete si chtít připadat jako Viking, zapřemýšlejte, jestli by nevěsta se ženichem nesnesli malého kočičího společníka.
Na slovíčko - Dny v týdnu
U bohů ve Skandinávii ještě chvíli posečkáme. Pojďme se podívat na dny v týdnu, které se taky jmenují po severských bozích - tedy některé.
Pondělí - Monday - Zrovna pondělí je jedno z mála dní, kde pojmenování je na měsíci tedy (moon day).
Úterý - Tuesday - Tirsdag - Úterý je pojmenováno po bohovy jménem Týr. Též známý jako bůh války a spravedlnosti.
Středa - Wednesday - Onsdag - Střed týdne je zaslíben Odinovi, který má mnoho jmen, ale obecně jde o Odins dag. Jelikož byl Odin též známý jako Wodan, tak i toto jméno lze vztáhnout k severskému bohovi moudrosti, síly a zkrátka vládci bohů.
Čtvrtek - Thursday - Torsday - ve čtvrtek si můžeme popřát k dobrému thorovému dni. Právě po bohovi blesků a hromů je pojmenován čtvrtek.
Pátek - Friday - Fredag - Poslední den v pracovním týdnu byl pojmenován po bohyni Frigg, což byla Odinova manželka, bohyně lásky (někdy známá jako Freya). Též měla pomáhat ženám s typickými ženskými prácemi - tedy vaření, pletení a vyšívání.
Sobota - Saturday - Lordag - Sobota překvapivě nepatří bohům - tedy v angličtině možná ano, ale v severských jazycích lze tento den přeložit jako umývací den. Ostatně o vikinzích se říkalo, že jsou čistotní.
Neděle - Sunday - Sondag - a poslední den v týdnu. Ten je pojmenován podle slunce. Tak slunečnou neděli!