Týden 23
Útok na dánskou premiérku, poplatek za dánské občanství podraží a Lyngby do každé domácnosti
Předpověď hlásí déšť a nižší teploty, a v Kodani to skoro to vypadá, jako by se naplnila průpovídka Dánů, kteří tvrdí, že dánské léto trvá 14 dnů a už dávno skončilo. V dánských ulicích už nelze přehlédnout autobusy, náklaďáky či jakýkoli dopravní prostředek, do kterého se vejde celý maturitní ročník, protože dánští maturanti oslavují zakončení střední školy. Nelze si jich nevšimnout, jelikož hlasitá hudba, výskot a troubení upozorňuje na zdárné složení zkoušek z dospělosti. Maturanti mají na hlavách typické námořnické čepice, které se u kodaňských studentů objevily poprvé v roce 1845 a inspirací pro ně byli švédští studenti z uppsalské univerzity. Dnešní maturitní čepice jsou vodě vzdorné, takže některým poslouží i jako nádoba na pití. Díky čepici, která se dle střední školy liší svou barvou, stuhou či výšivkou, dostanou ve většině hospod či barů alespoň jeden drink zdarma. Pokud je potkáte, zamávejte jim čepicí či na ně zatrubte na znamení uznání!
Zdroj: Ze Severu s pomocí AI
Napadení Mette
Od června 2019 je dánskou premiérkou Mette Frederiksenová stojící v čele dánské sociální demokracie. Prý by se mohla stát vzorem pro evropskou demokratickou levici, jelikož jsou její výroky opravdu slyšet. Chce prosadit zvýšení výdajů na obranu a odradit tak stále agresivnější Rusko, přitvrdit vůči kriminalitě, omezit sociální výdaje, investovat do kybernetické bezpečnosti, obranného využití umělé inteligence a bezpečnosti vesmírného prostoru.
Ne každý s jejími názory souzní, což byl patrně případ devětatřicetiletého muže, který svou nelibost k premiérce dal jasně najevou v pátek odpoledne na kodaňském náměstí Kultorvet poblíž Nørreportu, kde ji napadl. Frederiksenová se na tomto malebném náměstí s kulatou fontánou a typickým květinovým stánkem objevuje často, jelikož poblíž bydlí. Když zrovna procházela přes náměstí, namířil si to proti ní muž, který ji údajně silně strčil do ramene. Ač Frederiksenová klopýtla, tak sice neupadla, ale utrpěla značný šok, ze kterého se musela vzpamatovat v jedné z kaváren na náměstí.
Mette Frederiksenová začínala jako ekologická aktivistka, poté pracovala pro odbory a následně byla stoupenkyní výrazně levicové sociální politiky, takže uvidíme, co bylo motivem útočníka. Útočník byl nicméně okamžitě zadržen a včera odpoledne bylo rozhodnuto o jeho umístění na 12 dnů do vazby. Uvedl, že jeho čin nebyl nijak politicky motivován a na Dánsko nemá žádné vazby. Pro poklidné Dánsko je i tento mírnější způsob napadení značným šokem, jak už to tak ale v této severské zemi bývá, předpokládám, že se vyústění útoku novinářsky ututlá, aby se nerozpoutávaly zbytečné rozbroje, jako tomu bylo například se střelbou v kodaňském nákupním centru Fields před dvěma lety.
Za status dánského občana si připlatíte
Dánsko oznámilo zvýšení poplatku za žádost o získání dánského státního občanství ze stávajících 4 000 dánských korun (asi 536 eur) na 6 000. Tento nepopulární krok objasnilo dánské Ministerstvo pro imigraci a integraci tím, že vyšší poplatek tak lépe odráží skutečné náklady, které jsou se zpracováním žádosti dánským státem spojené. Podání žádosti a úhrada správního poplatku však žadateli nezaručují, že dánské občanství skutečně získá. Novinkou bude také poplatek za opakované podání žádosti.
Nové změny vstoupí v platnost, jakmile parlament schválí zákon související s těmito opatřeními. Často diskutovanou novinkou z roku 2019 v souvislosti se získáním dánského občanství, je nutnost potřesení rukou s představitelem města, jako symbolické završení tohoto dlouhého procesu. Získat dánské občanství je běh na dlouhou trať, kdy musí žadatel v zemi alespoň devět let legálně žít, úspěšně složit zkoušku z dánštiny, mít čistý trestní rejstřík a být zaměstnaný. Detailní informace můžete nalézt zde. Není však neobvyklé, že je žádost několikrát zamítnuta. Pro některé cizí kultury je však tělesný kontakt potřesení rukou nepředstavitelným problémem, a jak uvedla tehdejší dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Støjbergová: „Pokud rukou nepotřesou, nemůžeme jim občanství udělit. Jedině tak se teď stanete dánským občanem.“
Stojí vám na stole Lyngby?
Každá země má to své. V Česku nedáme ani ránu bez skla od Mosera či typických cibuláků, ve Finsku se domácnosti pyšní mísama od Aalto a v Dánsku? V Dánsku svádí boj o pozici na jídelním stole Kähler, Royal Copenhagen a porcelánka Lyngby. A právě posledně jmenovanou značku mám pro vás dnes v hledáčku.
První výrobky pod značkou Porcelænsfabrikken Danmark spatřily světlo světa v roce 1936 a ač byl její provoz v Lyngby ukončen v roce 1969, na její ikoničnost se nezapomnělo. Dříve bývalo zvykem, že si lidé pořizovali dvě sady nádobí, jednu pro běžné používání a druhou pro zvláštní příležitosti. Postupem času se od toho však upustilo a “lepší nádobí” se začalo požívat běžně, takže se porcelánce snížil odbyt. Věhlas typických vroubkovaných váz však způsobil v roce 2012 obnovení značky pod křídly společnosti Rosendahl Design Group a spustil výrobu nové kolekce váz v nejrůznějších barvách a velikostech.
Zdroj: Ze Severu
Po příjezdu do Dánska jsem si eleganci váz z Lyngby oblíbila i já a měla jsem období, kdy jsem ušetřené peníze přepočítávala na Lyngby vázy a podarovávala jimi své blízké. Za ty roky už mám doma solidní sbírku, kterou obdivují všechny návštěvy, které už ví, že nesnáším růže, ale miluju luční kvítí, které v Lyngby vázách vypadá zkrátka neskutečně seversky.