Týden 23
Ve Švédsku i Dánsku se slavilo, Ibra končí, Pekka Haavisto kandiduje, Sanna Marin září na HBO MAX a kde se vlastně vzalo LEGO?
Co týden dal?
Týden začal oslavami. Hned v pondělí Dánové slavili svůj Den ústavy, den na to Švédi Den vlajky. Oba svátky si rozebereme níže. Švédsko ale rovněž zažívá i velký smutek - Zlatan Ibrahimovič, nejznámější švédský fotbalista s chorvatskými kořeny, ve 41 letech ukončil svou kariéru. Rodák z jihošvédského Malmö ve svém rodném městě zakončil svou dlouhou a úspěšnou kariéru v roce 1995. Za tu dobu vystřídal několik prestižních klubů od Barcelony přes Manchester United až po AC Milan, v jehož dresu si zahrál naposled. A že byl pro Švédy opravdu ikonou značí to, že jeho odchod okomentovala i korunní princezna Victoria s manželem.
Ve Finsku zatím ještě stále nemají vládu, zato mají nového kandidáta na prezidenta. Saulimu Niinistöovi, současnému finskému prezidentovi, končí příští rok mandát. Protože vládne už druhé funkční období, nemůže i přes velkou oblibu znova kandidovat. Proto už ve Finsku začínají znova ožívat debaty, kdo Niinistöa v prezidentské funkci vystřídá.
Tento týden kandidaturu oznámil Pekka Haavisto, končící ministr zahraničí za Zelené. V prezidentské kandidatuře nejde o nováčka, voleb se zúčastnil už dvakrát - v letech 2012 a 2018. V obou případech skončil druhý a porazil ho právě Sauli Niinistö. Přestože by se Haavisto mohl do souboje nechat nominovat vlastní stranou, zvolil variantu sbírání podpisů. Aby mohl kandidovat, potřebuje jich sesbírat 20 tisíc.
Severské zvyky snadno a rychle - 5. a 6. června
Jak už bylo řečeno v úvodu, Dánsko i Švédsko mají za sebou svoje státní svátky. Přestože v Dánsku se nedávno ve prospěch rozpočtu zrušil Velký modlitební den, ten nejvýznamnější si ponechali. Den dánské ústavy připadá na 5. června, kdy si Království připomíná přijetí dokumentu z roku 1849. Tehdy se státní zřízení změnilo z absolutistické monarchie na monarchii konstituční, což vedlo k demokratičtějšímu a svobodnějšímu Dánsku. K revizi došlo ve stejný den roku 1953, po smrti krále Fredericka IX., který měl tři dcery a žádného mužského následníka. Aby na trůn mohla usednout současná královna Markéta II., muselo dojít ke změně, neboť do té doby nemohla být žena následnicí trůnu.
Švédi slaví svůj národní den o den později, tedy 6. června. Letos šlo o obzvláště významný den - přesně před 500 lety byla rozpuštěna Kalmarská unie a Gustav Vasa se stal švédským králem. Jde tedy o vznik moderního Švédska tak, jak jej známe dnes.
Kam za kulturou? První pětka
Nestává se často, že by aktivní političtí aktéři o sobě měli dokument na streamovacích službách. Rovněž ale není úplně běžné, a to ani v progresivní Skandinavii, aby všech pět vládních stran vedly ženy. HBO MAX proto v pátek uvedl dokument První pětka, který mapuje fungování vlády Sanny Marin (2019 - 2023).
Vláda sociální demokracie, Levice, Zelených, Švédské lidové strany a Centristů vznikla po rezignaci premiéra Anttiho Rinnea, jehož důvěru poškodily stávky zaměstnanců pošty. Rinne rezignoval a premiérského postu se ujala jeho tehdejší ministryně dopravy Sanna Marin.
Marin nebyla v jednoduché roli - Rinne rezignoval teprve půlroku po volbách, což poškodilo nejen důvěru v její stranu, ale i politiku jako takovou. A to ještě nevěděla, že na Evropu míří covid a hned po něm válka, která v zemi otevře otázku vstupu do NATO.
První pětka sleduje zblízka nejen fungování vlády, ale otevírá například i téma skloubení politiky s rodinným životem, právo na soukromí a duševní zdraví.
Zpátky do minulosti…Kde se vzalo LEGO?
Každý z nás si minimálně určitě jednou hrál s LEGEM, či doma vlastní nějaký jeho model. Kde se ale tahle hračka vzala? Jeho počátky jsou spojené s malým a ne moc významným městem Billund na jihu Dánska, kde se roku 1916 usadil se svou tesařskou dílnou Ole Kirk Christiansen.
Otec čtyř dětí se snažil vydělat na živobytí výrobou nábytku, poměrně brzo ale zjistil, že mnohem výdělečnější je vyrábět dřevěná autíčka a jiné hračky. Z dřeva se postupem času stal plast a ikonická stavebnice byla na světě.
Příběh stavebnice, která se z Billundu dostala do celého světa vypráví ve své knize LEGO - příběh nejslavnější hračky světa spisovatel Jens Andersen ve spolupráci s Christiansenovým vnukem Kjeldem.
Věděli jste, že…Mumínci
Mumínci jsou na severu fenomén. Nárok si na ně dělá finská i švédská kultura. Víte proč? Jejich autorka Tove Jansson patřila ke skupině švédsky mluvících Finů a pocházela se smíšené rodiny - její otec byl Fin a matka Švédka. Přestože se Tove narodila a žila ve Finsku, její rodným jazykem, ve kterém psala příběhy o mumincích, byla švédština.
Původně chtěla prorazit jako malířka, Mumínky měla jako takový ‘vedlejšák’, díky kterému si vydělávala na malířské potřeby. Vymyslela je během druhé světové války, což se promítá v příběhu Kometa. Melancholická kniha Pozdě v listopadu zase vznikla v době, kdy se Tove smiřovala se smrtí matky.
Nejsou to jediné případy, kdy autorka promítla svůj osobní život do svého díla. Mumínkův nejlepší kamarád Šňupálek má znázorňovat Atose Wirtanena, blízkého přítele Tove Jansson. Postava Tikki zase odkazuje na její celoživotní partnerku Tuulikki Pietilä.
Na slovíčko - Táhni do pekla!
Čerte, táhni do pekla! To zní jako hláška z české štědrovečerní pohádky, že? No, tak pro Švédy úplně ne. Jde totiž o jednu z nejhorších nadávek. Pojďme se na ně společně podívat.
Jävlar - v překladu toto slovo znamená čert nebo ďábel, Švédi ho ale spíš vykřiknou když se jim něco nepovede. Jako třeba tenhle pán, kterému právě těsně ujel vlak.
S tím souvisí i slovíčko Helvete, tedy peklo. Opět, v překladu pohádkové slovíčko, Švéd vás ale právě posílá tam, kde slunko nesvítí.
Nesmí chybět ani slovíčko Fan (někdy i Fyfan, pokud toho už máte opravdu dost), což je také čert, užití ale stejné jako u předchozích dvou. Na dětském karnevalu ho úplně nepoužívejte.
Švédská sprostá slova se dají dobře naučit z tohoto slavného virálního videa. To zachycuje švédského fotbalistu krátce po zápasu s Itálií. Švédi potřebovali aspoň remizovat, což se jim celý západ dařilo. Nicméně dvě minuty před koncem dostali branku a prohráli tak 0:1. Fanoušek, jenž dával rozhovor těsně po zápase a byl plný emocí, čerty a peklem rozhodně nešetřil.