Týden 22
Jak na dánskou vlajku, finský Tajemný Etrusk, skandinávská babička Umy Thurmanové, finské pokuty a zastavte se na dánské slovíčko!
Severské zvyky snadno a rychle - Jak správně pověsit dánskou vlajku?
O dánské vlajce, známé jako Danneborg, jsme si toho už říkali mnoho (třeba tady) - kdy slaví svůj den, kdy se vyvěšuje, a že si ji Dánové přinesli z Estonska. Pojďme se ale podívat na to, jak ji správně pověsit. I to má totiž svá pravidla, která jsou lehce bizarní.
1, Vlajku věšíme jen ve dne. Pokud je vlajka pověšená v noci, Dánové si trvají na tom, že se věší pro ďábla - a všichni vám to odkývají jako naprosto přirozenou věc. Toto pravidlo můžete obejít podsvícením vlajky.
2, Danneborg se věší tak, abyste k ní stáli čelem, když ji vztyčujete. Tentokrát k tomu neexistuje žádné srandovní pořekadlo, zároveň ale nevím, jak vlajku vztyčit jinak, než abych k ní stála čelem. Možná mají ale ve světě nějaký jiný speciální způsob.
3, Vlajka musí mít správnou barvu a správné rozměry. Správnou barvu, myslím, chápu. Zrovna ve Skandinávii, pokud se člověk splete, najednou má vlajku souseda. Rozměry se myslím dají pochopit zejména u vlajky dánské, protože pokud se to netrefí, rázem člověk vítá Švýcarsko.
…nakonec jde o poměrně jednoduché a relativně samozřejmé věci. Ale je zajímavé, že tato pravidla se v Dánsku berou smrtelně vážně a sousedé se jsou schopni navzájem nahlašovat, pokud někdo operuje s dánskou vlajku po setmění.
Kam za kulturou - Tajemný Etrusk
Knihu Egypťan Sinuhet jistě znáte - je to přeci jen klasika. Ale je potřeba zmínit, že knih od finského spisovatele Mika Waltariho u nás vyšlo mnohem více, a tak bych ráda doporučila Tajemného Etruska. Jde o putování Larse Turmse, který se vydává po pravěkém Řecku a Itálii honící se za slávou, jindy za ženami, a někdy před ženami naopak prchá. Tak či tak to je velmi povedený román o životě jednoho bojovníka z Iónie. Jen tedy pokud čtete knihy tak jako já, hrozí vám, že nebudete mít rádi některé hlavní postavy - sama jsem knihu několikrát odložila, protože jsem byla naštvaná. Ale to jen ukazuje, že jde o dobré čtení.
Kam se vydat? Za nahou babičkou Umy Thurman
Titulek zní pravda jako clickbait, ale je to pravda pravdoucí. Ráda bych vás pozvala do města Trelleborg - nejjižnějšího města Švédska, který je znám především jako švédská riviéra. Pokud se tomu tak u studeného Baltu dá vůbec říkat.
Trelleborg se proslavil i před pár lety především kvůli tomu, že odsud pocházela švédská novinářka Kim Wallová, která tragicky zemřela v Dánsku rukou dánského konstruktéra ponorky. Každý srpen tu její rodina pořádá běh a na její počest se pak běží 5 nebo 10 km a výtěžek jde na nadaci Kim Wall Memorial Fund.
Ale teď k té babičce - Uma Thurmanová má prameny ve Skandinávii, a to především ze strany své matky. Trelleborgskou rodačkou byla právě její babička Birgit Holmquistová, která si vzala za muže německého barona a společně uprchli do Střední Ameriky - zde je důležité poznamenat jednu důležitou věc - utekli před druhou světovou válkou, nikoliv po ní, jako to dělali váleční zločinci. Holmquistová byla ale modelkou a mimo jiné sedávala modelem některým sochařům jako předloha pro jejich sochy. Třeba pro tu, kterou najdete v Trelleborgu pod názvem Famntaget - Objetí. Pro doplnění bych jen chtěla říct, že socha sem byla nainstalována v roce 1930, tedy v době, kdy Holmquistová ještě nebyla babičkou, takže nebudete zklamaní.
Věděli jste, že… pokuty ve Finsku
Onehdá jsem četla filozofickou debatu o tom, že dopravní pokuty jsou nespravedlivé vůči chudým, protože to jsou právě ti, kteří budou mít problémy je zaplatit. Jak se k této otázce stavíte, nechám na vás, v každém případě ve Finsku přišli na to, jak udělat pokuty spravedlivě ke všem - cena pokuty totiž závisí na přijmu daného člověka.
Nejnižší sazba je 20 % měsíčního přijmu s tím, že nejméně je to 115 eur. Lidé, kteří porušují pravidla častěji nebo páchají závažnější přestupky, dostanou vyšší procentuální sazbu.
Mimochodem, pokud si myslíte, že je to ďábelské, tak Estonsko přišlo na metodu, která je mnohem bestiálnější. Tam pokud náhodou porušíte rychlost a jste u toho chyceni policistou, kromě pokuty dostanete i tzv. time out - tedy na dalších 40 minut je vám zakázáno řídit. A to, myslím, člověka naučí být opatrný.
Na slovíčko - Charter ferie
Na skok se vrátíme do Dánska. Dánové mají mnoho půvabných slovíček a s blížícím se časem dovolených je nutné se podívat i do slovníku.
Oblíbený termín je charterferie - jedná se o spojení, které se používá pro dovolenou s cestovkou. Takovou tu typickou, kdy má člověk hotel s bazénem u moře, nemusí nikam chodit ani jezdit, vše je all inclusive, z letiště je doveze autobus do hotelu a pak je zase přiveze na letiště. Taková lehárna, kterou známe z Chorvatska a Bulharska s absolutním nezájmem o místní kulturu.
Jak to použít: Můj známý vzal rodinu na charterferie, nechce se mu hledat letenky ani hotel.
dánská vlajka se jmenuje Dannebrog, ne Danneborg