Týden 22
Novinky ze severu, North of North, tvůrčí kavárny, lattéčkový tátové, faerská písnička nakonec
Co týden dal?
Švédský parlament tento týden schválil novou legislativu, která umožní státní financování výstavby nové generace jaderných reaktorů. Tento krok má zásadní význam pro dosažení klimatického cíle země – stát se do roku 2045 uhlíkově neutrální. Vedle tradičních velkých reaktorů se Švédsko plánuje zaměřit také na malé modulární reaktory (SMRs), které jsou flexibilnější a vhodné i pro menší lokality. Nový zákon zjednodušuje povolovací řízení a rozšiřuje počet míst, kde bude možné tyto reaktory stavět, nejen na stávajících jaderných lokalitách.
Hlavním důvodem této změny je zajištění stabilních dodávek elektřiny v době, kdy roste spotřeba – například kvůli rozvoji zeleného průmyslu, elektromobility a datových center. Přestože Švédsko spoléhá na obnovitelné zdroje jako vodní a větrnou energii, jaderná energie má podle vlády sloužit jako spolehlivý základní zdroj. Zatímco středopravé strany projekt podporují jako cestu k energetické bezpečnosti, levicová opozice a zelení varují před riziky spojenými s jaderným odpadem.
Ještě se rychle podíváme do Dánska, kde prošla místním parlamentem nová důchodová reforma. Věk pro odchod do důchodu nebude 67 let, jako je to doposud. Pro lidi narozené po roce 1971 se přidají další 3 roky a budou tedy moci odejít do důchodu nejdříve v 70. Očekává se, že ti, kteří jsou narození po roce 1990 to budou mít ještě prodloužené a proto nevím jak ostatní, já se začínám koukat na plány pro předčasný důchod, který by nejspíš znamenal, že bych mohla odejít do důchodu už když mi bude 67. Doufám, tedy…
Kam za kulturou? North of the north
Na kulturní tip bych vás tentokrát ráda pozvala na sever. Konkrétně na Sever od severu, jak napovídá název seriálu. North of the north je seriál z kanadské produkce, nicméně jde o populární sitcom, který je tvořen o Inuitech a pro Inuity. A jelikož je tato minorita součástí například Grónska, myslím, že seriál by měl patřit i sem.
Jde o takovou “feel-good” komedii, kdy se jedna z žen místní vesnice rozhodne, že už nebude nečině přihlížet a sledovat, jak jí život utíká pod rukama.
Jaké to je rozvádět se, hledat si práci, randit, či najít otce v malé a uzavřené komunitě vám seriál skvěle vykreslí.
Mimojiné je to dílo, které vážně podtrhává inuitskou kulturu, takže v seriálu uslyšíte jazyk místních, jejich písně či někdy covery populárních písní ale jejich zpracování v inuitském podání nebo taky design, který patří tvůrčí ruce této menšiny.
Kam na výlet? Tvůrčí koutky
V minulosti tu Lucka zmínila dánskou keramiku, konkrétně Royal Copenhagen, jednu z nejimpozantnějších značek, co je tu k dostání. Nutno přiznat, že keramika se nemusí nutně kupovat, keramila se dá hlavně užít. A tak v Dánsku narazíte na mnoho kreativních koutků, které nabízí jíl a kafe a člověk si pak může modelovat, jak uzná za vhodné. Jen je tedy většinou potřeba zarezervovat stůl, často bývají plné.
V mém adoptovaném Koldingu je například Fiflerie, kde se nabízí kurzy keramiky, háčkování, šití, malování s vodovkami nebo pletení. V Aarhusu, Odense a Kodani najdete například Creative Space kavárny, které mají místo na modelování a prodávají jak jíl tak kvalitní kafe.
Pokud se vám nechce zrovna modelovat a rádi byste třeba jen glazurovali, jsou to místa, kde už většinou mají i hrnky, na které se dá rovnou kreslit, takže není třeba čekat na další vypálení. Mimojiné jde o místa, která jsou velmi přátelská k dětem, takže je možné si sem přijít zablbnout i s menšími kreativci.
Na slovíčko… Latéčkový tátové
Jejich revírem jsou kavárny a jejich tempo je k smrti pomalé (většinou). Pohybují se v párech či menších skupinkách a termín pro ně je Lattepappa - tedy latté táta.
Jde o švédské označení otců, kteří jsou zrovna se svými malými ratolestmi na rodičovské dovolené a chodí s dětmi do veřejných prostorů, kde jsou často vídáni jak tlačí kočár a srkají kafe.
Zajímavý je vývoj tohoto slova. Ve Švédsku se totiž kolem roku 2000 změnila politika rodičovské dovolené a určité měsíce jsou rezervovány jen pro otce. Též známé jako “pappamånad”. Zatímco na začátku bylo toto označení spíše posměvačné, nyní je bráno jako nový prototyp otcovství - milující starající se otec, který přebírá určité povinnosti a radosti od matky.
Písnička na závěr - Trollabundin
Jako písničky už jsme si sem dávali mnohé dánské či islandské písně, tentokrát bych ráda doporučila hitovku od Eivor, z Faerských ostrovů. O této zpěvačce už jsme jednou mluvili ve spojením se soundtrackem Posledního království, dalšího seriálu na Netflixu, tentokrát bych ráda ukázala na snad její nejpopulární písničku.
Eivor je bezva alternativní zpěvačka se silným hlasem. Texty jsou ve faerštině a zpěv připomíná to, co byste si nejspíš představili pod pojmem “vikingská hudba”.