Týden 19
Rodiče ze Sýrie, Den osvobození v Norsku, Preikestolen, Nejrudější růže, ABBA, lékořice, nejdelší slova
Co týden dal?
Do Dánska se vrací první ženy a děti z kampu Al-Roj v Sýrii. Jde o ženy, které v minulosti odešly do Sýrie, aby bojovali za Islámský stát. Po té, co IS utrpěl porážku se chtějí lidé, kteří přišli z jiných zemí vrátit domů.
Ne všechny státy jsou k tomu nakloněné a v některých případech povolují příchod pouze dětí, ale nikoliv jejich rodičů. Jinde čeká rodiče několik let ve vězení. Do Dánska se tak vrací první matky se svými dětmi, které vyrostly v radikálním prostředí. Matky půjdou před soud, děti budou vychovány v bezpečném prostředí.
Severské zvyky snadno a rychle - Den osvobození v Norsku
Začátkem tohoto týdne se slavil Den vítězství a konec druhé světové války. Pojďme se podívat, jak se slavil tento den v Norsku, které bylo během války okupováno Německem.
Začněme tím, co se dělo v Norsku v roce 1945. Norsko, které bylo okupováno se totiž bálo, že místní němečtí vojáci, kteří v tu dobu byli na norském území, odmítnou kapitulaci a pokusí se zůstat. Norsko bylo totiž tvrdě dobyto nacisty, kteří ho urputně bránili, protože potřebovali území i na severu.
Naštěstí k ničemu takovému nedošlo a všechny německé jednotky se vrátily do nyní už poražené země. Do Norska se zase navrátili vojáci i vojenští vězni a v ulicích zahájili pochody.
Možná i proto není současná podoba Dne osvobození tolik jiná. Norové sice nemají na 8. května státní svátek, ale jde o jeden ze dní, kdy se všude vyvěšují vlajky. V televizi (a někde i živě), jde zahlédnout proslovy politiků a velkou roli při tomto dni veteránů hraje i královská rodina. Král Norska většinou na tento den dává medaile za vojenskou službu.
Kam se vydat? Preikestolen
V Norsku ještě zůstaneme. S příchodem slunečnějších dnů si můžeme připomínat i místa, kam je obecně lepší chodit v létě. Preikestolen je jedno z nejikoničtějších míst v Norsku.
Jde o jednu ze skal, která je umístěna nad fjordem uprostřed hlubokých lesů. Je odsud mimořádně dobrý výhled a obecně jde o ztělesnění toho, co si člověk představí pod pojmem “norské fjordy”.
Důležité upozornění: Jelikož jde o mimořádně ikonické místo, je tu většinou i hodně turistů. Na jednu stranu má člověk pocit, že je na skále spolu se stovkou lidí, ale za to se sem dá dostat poměrně levně a to i za pomocí autobusu.
Kam za kulturou? Švédská komiksová superstar
Když se řekne komiks, tak si může člověk představit třeba Garfielda. Nebo taky Supermana. Inu, do komiksu může patřit všechno a Liv Strömquist je toho ukázkou. Této autorce v Česku vyšly už tři komiksy, ve kterých se ponořuje do feministických témat s humorem a nadhledem (ano, i feministické knihy mohou být vtipné, tento komiks je tomu důkazem).
Nerada bych doporučovala něco, co neznám a tak se pojďme podívat na knihu Nejrudější růže rozkvétá. V této knize je hned několik sociologických a filozofických vysvětlení pro to, jak funguje láska a na jaké problémy může narazit člověk, který v této moderní době někoho hledá.
Zpátky do historie - Jak ABBA vyhrála Eurovizi
Psal se rok 1974 a Eurovize začala s děním, které nikdo nepotřeboval. Nejprve Luxemburk odmítl soutěž hostovat, jelikož na to neměli rozpočet, následně zemřel francouzský prezident (ano, správně, jak si to jen mohl dovolit?!) a do toho se Olivia Newton John, která měla reprezentovat Británii do médií vztekala nad výběrem své písně.
ABBA žádné takové rozptýlení nepotřebovala. Jejich píseň Ring, ring byla v předchozím roce až pátá a do soutěže se tedy nedostala a nyní sázeli všechno na Waterloo. Asi podobně jako Napoleon Bonaparte.
Dnes už víme, že Waterloo se zapsala i do hudebních dějin, na čemž se podepsaly legendární kostýmy, kdy se celá kapela převlékla do napoleonských uniforem nebo něčeho, co je mělo napodobovat.
O rok později byla kapela známá po celé Evropě.
Věděli jste, že… Milostný příběh mezi Seveřany a lékořicí
Lidí, kteří by řekli, že mají tuto černou laskominu rádi je v Evropě hrstka. Kromě severu Evropy, kde se lidé předhání v tom, jakým způsobem se bude lékořice pojídat.
Hlavní chutě jsou jasné - sládká, slaná a pálivá.
V Egyptě a dalších starých civilizacích se lékořice - bylina, ze které se tyto sladkosti vyrábí - používala mimojiné i jako lék.
Seveřané s tím ale nic neléčí. Ve sladkostech, které se s touto bylinou vyrábí je tolik cukru, že to vyléčí maximálně mlsný jazyk.
Teorie o tom, proč mají lidé ze Skandinávie rádi zrovna tuto potravinu je jasná - podle některých je potřeba v tvrdých zimách obohatit chuťovou paletu o silné chutě a to lékořice splňuje. Navíc se bavíme o národech, co pojídají fermentované žraloky, sledě a další věci, které mají též silnou chuť.
Na slovíčko - nejdelší slova severských jazyků
Pojďme si zamotat jazyky s krkolomnými a navíc ještě dlouhými slovy ze severu.
Začneme u Dánska, kde nejdelší slovo má 51 písmen:
Speciallægepraksisplanlægningsstabilliseringsperiode
Význam tohoto slova je: Plánování stabilizačního času pro speciální lékařskou praxi. Používá se v praxi? Jasně. Ale každý rozumný člověk se tomu snaží vyhnout.
Nejdelší švédské slovo je oproti tomu poměrně jednoduché. Má totiž “jen” 28 písmen.
Realisationsvinstbeskattning
A co to znamená? Zisk na dani z kapitálu. Dává to smysl? Nevím. Nejsem ekonom a už vůbec ne švédský.
Norské nejdelší slovo je oproti tomu hračka jak na vyslovení tak na význam:
Menneskerettighetsorganisasjon
A teď ten slavný význam: Organizace pro lidská práva. Krásné, ne? V rámci možností i srozumitelné.
S příchodem islandštiny to začíná být mnohem složitější. Jejich nejdelší slovo o 64 písmenech je těžké na strávení:
Vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúrslyklakippuhringurinn
Přesný překlad tohoto slova je: kroužek na klíče od přístřešku na nářadí při stavbě silnice na hoře Vaðlaheið. Jak často se toto slovo používá? Asi tak často, jak člověk u oné hory ztrácí klíče…
A pak tu máme samozřejmě finštinu, která je složitá sama o sobě a při výběru nejdelšího slova to nikomu neulehčuje:
Lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas
Těchto 61 písmenek znamená přesně: student pomocného mechanického poddůstojníka pro proudové motory letadel. Pokud toto slovo nechcete používat, bylo by od věci si vybrat jiný studijní obor…
A nakonec se dostáváme ke Grónštině. Ano, vím, jsou tu i Faerské ostrovy, problém je v tom, že ať už jsem hledala sebelíp, bohužel se tyto ostrovy nechtějí se svým dlouhým slovem pochlubit a tak nezbývá než se posunout dál k jazyku, který svou délkou i obtížností troufe všechny předchozí slova:
Nalunaarasuartaatee-ranngualioqatigiiffissua-lioriataallaqqissupiloru-jussuanngortartuinnaka-sinngortinniamisaalinn-guatsiaraluallaqqooqiga-minngamiaasiinngooq
Ano, vidíte dobře, je to slovo přes tři řádky a má celkem 153 slov. A že se pomlčky nepoučítají? V Grónštině ano. Toto slovní monstrum tedy znamená: Objevily se zprávy, že zřejmě - bůhví po kolikáté už - opět uvažovali o tom, že ať už jsem v jakémkoli stavu, přesto by mě mohli považovat za docela schopného a vynalézavého iniciátora sestavení konsorcia pro zřízení řady malých rozhlasových stanic.
Pokud si to chcete vyzkoušet, opakujte po tomto gentlemanovi: