Potratový zákon v Dánsku
Zatímco v Praze se nedávno střetli sympatizanti protipotratovéhu hnutí a jeho odpůrci, polská vláda se dohaduje, jak moc liberální bude jejich nová novela o přerušení těhotenství, tak v Dánsku jsou dál.
V pátek se země po 50. letech dočkala úpravy v zákoně. Nyní je možné interrupci podstoupit až do 18. týdne těhotenství. A co víc, na zákrok můžou podle nové úpravy i patnáctileté a to bez souhlasu zákonného zástupce.
„Jde o svobodu jednotlivých žen, o právo rozhodovat o svém těle a životě. Je to historický den pro rovnoprávnost žen,“ uvedla dánská ministryně pro digitalizaci a rovnost žen a mužů Marie Bjerreová.
Zdraví norského krále
Mezi norštináři a švédštináři probíhá takový interní vtip - oba jazyky mají určitou formu vykání, ale ta se používá pouze když mluvíte s panovníkem. Norštináři si ze švédštinářů dělají legraci, že v Norsku je to klidně možné - náráží tím na lidskost a blízkost norské královské rodiny běžným občanům.
No, bohužel pro norštináře, narazit na krále Haralda V. bude čím dál těžší. V důsledku jeho vysokého věku (88) a nedávné hospitalizaci norská královská rodina koncem dubna oznámila, že král se většiny svých povinností vzdá ve prospěcch svého syna, korunního prince Haakona.
Eurovize začíná! Znáte tyto švédské vítězné hity?
U nás je květen spojen hlavně s mistrovstvím světa v hokeji (které letos hostíme), ale ve Švédsku jde hlavně o Eurovizi, kterou letos hostí jihošvédské Malmö. A letošní ročník není pro Švédy speciální jen díky tomu, že jsou hostitelskou zemí. Rovněž si připomínáme 50. výročí od vítězství ABBY a jejich písně Waterloo. Dnes už je tato čtyřčlenná kapela pro mnohé symbol Švédska stejně jako Ikea a masové kuličky. Věděli jste ale, že jedna ze zpěvaček - Frida - se narodila v Norsku? Švédi si dělají legraci, že jde o nejlepší norský vývozní artikl.
Abbou ale úspěchy na Eurovizi nekončí. Spolu s Irskem mají Švédi na kontu nejvíce vítězství - celkem sedm. Švédsky jsou bohužel ale jen dvě z nich. Přesně deset let po skupině ABBA si vítězství domů z Lucemburska dovezli bratři Herreys s pozitivní Diggi - Loo Diggi - Ley. Skladba má ale i svou anglickou verzi.
Druhou a bohužel poslední vítěznou písničku ve švédštině má na svědomí Carola a její Fångad Av En Stormvind, co vás rozhodně rozhýbe. Carola se soutěže účastnila ještě v roce 2006, ale vítězství neobhájila - tehdy zpívala anglicky.
Máme tu rok 1999 a čtvrté švédské vítězství. Ač Charlotte Nilsson zpívá i švédsky, diváky v Jeruzalémě si získala písní Take me to your heaven.
Na další vítězství si museli Švédi 13 let počkat. Ale vyplatilo se jim. Loňskou vítězku Loreen určitě znáte. Poprvé vyhrála se skladbou Euphoria, což je skladba, kterou určitě slyšeli i ti, co nikdy neslyšeli o Eurovizi.
Rodák z Lundu Måns Zelmerlöw zase přivezl vítězství z Vídně - ano, rok po ikonickém vystoupení Conchity Wurst byla laťka vysoko. Mimochodem, po dlouhé době se do soutěže vrátila ČR.
A Loreen podruhé. Nejčerštvější vítězství je z minulého roku, kdy ladné pohyby poslaly další ročník do Malmö. Loreen se tak stala první ženou, která Eurovizi vyhrála dvakrát. V září potom zpívala i švédskému králi, který slavil 50. let na trůně.
A mimochodem, když už jsem zmínila švédského krále - ten oslavil 30. dubna 78. narozeniny. Grattis på födelsdagen a hlavně pevné zdraví!