Týden 18
Novinky ze severu, dánská hřiště od MONSTRA, Den matek s pugétem od LEGA a dánská strategie proti rakovině
Dobré ráno z Kodaně, snad mi odpustíte, že tentokrát věnuji nedělní novinky Ze Severu tak trochu rodičům a jejich dětem. Možná je to i způsobené tím, že s přicházejícím jarem/ létem se opět začínáme venku víc potkávat s jinými rodiči a také za námi zavítá několik návštěv, takže člověk pořád musí myslet na to, že by měl navrhnout i jiný program než ten, který by bavil nás dospělé. Pokud se tedy do Kodaně chystáte s prcky nebo za vámi přijede malá neteř, vnouče či kamarádka s batoletem, možná se vám bude můj dnešní příspěvek hodit.
Foto: Ze Severu - hřiště MONSTRUM v Kodani ve Fælledparken získalo v roce 2012 Danish Design Award
Dánská hřiště od MONSTRA
Jsem ráda, že od chvíle, kdy jsem chodila na prolézačky jako dítě, doba pokročila a se svým synem mám možnost obdivovat dětská hřiště nevídaných tvarů, rozměrů a barev. A asi poprvé to pro mě coby rodiče není jen o hlídání, ale ráda se sklouznu taky, protože skluzavky na hřištích značky MONSTRUM jsou mnohdy obří. Poprvé jsem barevnost téhle dánské firmy zahlídla z okénka vlaku, protože v Albertslundu je součástí dětského areálu i obrovský dřevěný ledňáček a hned jsem začala pátrat oč jde.
Foto: Ze Severu - hřiště MONSTRUM v Taarbæk Havn nedaleko Klampenborgu
Dnes už jsme ostřílení obdivovatelé, hřišť jsme vyzkoušeli několik a poctivě si je odškrtáváme na mapě . Nejde jen o pár sešroubovaných prkýnek a tyček, houpaček a skluzavek. Jde o promyšlené koncepty, které musí bavit, být i tak trochu nebezpečné a hodit se do okolního prostředí. Třeba na letišti v Kodani můžou děti vyzkoušet hned 2 počiny od MONSTRA. Jde o venkovní atrakci letadla a vnitřní dřevěný vlak a věž. Naší další oblíbenou kratochvílí je návštěva mini Kodaně, kde nechybí Rundetårn, střecha skleníku, na kterou je opravdu těžké se dostat i pro rodiče, radniční věž a dokonce i věž kostela Vor Frelsers Kirke v Christianii. Z té se dá vtipně sklouznout po tyči.
Foto: Ze Severu - také hřiště MONSTRUM v Taarbæk Havn, ale jeho druhá část
Dánští MONSTRUM by se samozřejmě nespokojili jen se zabavením dětí v Dánsku, ale dělají radost po celém světě. Jejich hřiště můžete vyzkoušet ve Švédsku, Nizozemsku, Norsku, Francii, USA, na Tchaj-wanu, ale i v Jižní Africe a v dalších 15 zemích. Poznáte je na první pohled, jsou totiž nepřehlédnutelná. Značka MONSTRUM vznikla v roce 2003 a skvěle kombinuje umělecký design, architekturu a scénografii. Na jejich hřištích se přenesete do vesmíru, do zahrady s obřími květy, na palubu mega auta, do Aladinovy lampy nebo přímo do útrob lidského srdce. Jejich nápady jsou tak hravé a vše je perfektně udělané. Třeba někdy přijmou do týmu i jiné než severské jméno, abychom se mohli pochlubit, že nemáme Čechy jen v LEGU, ale i v MONSTRU.
Den matek s pugétem od LEGA
Tenhle můj nápad by se jistě hodil jak k prvomájovému polibku, tak i k puse mámě. Tu českou byste mohli stihnout příští víkend. Zabrouzdala jsem do hlubin našeho newsletteru a zjistila, že o LEGU už toho od nás bylo napsané dost. Od historie, přes jejich mini pneumatiky, až po pohřbívání forem na kostky, ale o LEGO kytkách jsme ještě nepsali. V posledních letech se alespoň u nás v rodině s nimi roztrhnul pytel.
Vždycky mi přišlo zvláštní dávat chlapům k narozeninám kytky, tak jsem to před nějakou dobou vyřešila květinovou sadou LEGA a slavilo to úspěch. Naštěstí má LEGO celou Botanical Collection, takže si do vázy můžete poskládat růže, tulipány, slunečnice, pampelišky, máky, nebo i exotické druhy či orchideje v květináči. Květinové sady obsahují pohyblivé části a propracované barvy, často využívají netradiční LEGO dílky (např. dílky z minifigurkových mečů jako okvětní lístky).
Foto: Ze Severu - květinová sada LEGO Lotus Flowers (40647) ve váze od Lyngby.
Tyhle LEGO kytky jsou skvělé jako dekorace nebo dárky — například LEGO Kytice (Flower Bouquet) nebo Bonsaj (Bonsai Tree) by mohly být i netradičním svatebním darem nebo výzdobou kanceláří či vašich domovů. A co se týče svatební kytice, tak o té mám taky jasno! Všechny sady mi přijdou cenově dostupné, a dokonce jsem si všimla, že je některé supermarkety v Česku nabízí i levněji než tady v Dánsku. A pokud vaše maminka není fandou skládání kostiček, tak jí kytici prostě složte, tahle totiž určitě nikdy neuvadne!
Dánská strategie proti rakovině
Tenhle titulek mě tento týden trošku nadzvednul ze židle. Jednalo se totiž o článek, který se objevil v českých médiích a týkal se dánské strategie na vymýcení rakoviny děložního čípku v Dánsku do roku 2040. Údajně by se další státy měly nechat inspirovat. A proč mě to vytočilo? Protože za ty roky, co v Dánsku žiji, jsem si nevšimla, že by tu ženám ve smyslu gynekologie byla věnována nějaká extra péče.
Je standardem, že v Dánsku ženy gynekolog roky nevidí, dokud se u nich neobjeví nějaký problém. Dokonce ani v těhotenství. Nejde samozřejmě jen o mou osobní zkušenost, ale o konstatování téměř všech žen, se kterými jsem tu na toto téma zavedla řeč. Jediným světlým momentem bylo období koronavirové pandemie, kdy nám poštou dorazily domácí gynekologické sady, které jsme pak posílaly do laboratoří, aby byly provedeny testy pro zjištění přítomnosti HPV viru.
Foto: Ze Severu - takhle vypadal v roce 2021 domácí HPV test
Za gynekologem tak většinou Češky, Slovenky i Polky cestují z Dánska domů, protože na prevenci se v Dánsku dostaneme tak jednou za tři roky a z domu jsme zvyklé na jiný standard. Takže článek o dánské strategii se zaměřil jen na proočkovanost proti HPV, což se týká především dětí do 12 let. Ano, očkováním se může snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku, ale starší ročníky mají smůlu. Rozhodně bych tedy Dánsko v tomto směru nebrala jako inspiraci. Někdy vám třeba popovídám o tom, jak se tu vše léčí čajem a Panadolem..
S tou lekarskou peci je to uplna pravda… Jeste si to doktor googluje.