Týden 17
Novinky ze severu, oslavy královské rodiny, české kořeny v dánské monarchii, grónské házení peněz, Sigur ros na konec
Co týden dal?
Na nejvýraznější novinky se tentokrát podíváme do Norska a začneme u jedné významné návštěvy. Ta se neodehrála v Norsku v Bílém domě. Norský premiér Jonas Støre navštívil Donalda Trumpa. Debata probíhala okolo dění na Ukrajině, tarifů pro Norsko, které se na následujících 90 dní snížily z 15 procent na 10, nebo taky ohledně spolupráce v Arktidě.
Ačkoliv oba dva státníci prohlásili, že se jednalo o velmi dobrou schůzku ve velmi diplomatickém duchu, Norsko doma dělá něco trochu jiného. S tlakem na americké univerzity se také uvolňují tamní vědci - velmi často špičky ve svých oborech. Norsko nově shání peníze na to, aby vědce, kteří nebudou nadále chtít pracovat pod tlakem z USA mohli přejít na jejich půdu.
Dánské oslavy královské rodiny
Duben byl v Dánsku ve znamení královských narozenin. Hned dvě členky královské rodiny slavily zásadní narozeniny – bývalá královna Margrethe II. osmdesáté páté narozeniny a její vnučka, princezna Isabella, dosáhla plnoletosti.
Královna Margrethe, která abdikovala v lednu 2024 po více než půlstoletí na trůnu, si své narozeniny užila v rodinném kruhu na zámku Fredensborg, obklopena nejen členy královské rodiny, ale i dánskou veřejností, která jí tradičně přišla popřát na nádvoří paláce. Královna je známá svým uměleckým nadáním – mimo jiné ilustrovala knihy Tolkiena a též se s ním osobně setkala a navrhla scénografie pro balet – a v duchu této tradice byly večerní oslavy vyzdobeny velikonočními vajíčky, která sama léta malovala.
O pár dní později oslavila své 18. narozeniny princezna Isabella, nejstarší dcera krále Frederika X. a královny Mary. Pro mladou princeznu to byl osobní milník a zároveň první oficiální vystoupení v roli dospělé členky monarchie. V Aarhusu se zúčastnila veřejné oslavy, která kladla důraz na mladé talenty a kreativitu - tedy něco, co má rodina v krvi vzhledem k tomu, jaké má její babička koníčky – a sama Isabella zde pronesla svou první řeč. V závěru týdne pak zazářila na galavečeru v Královském divadle v Kodani, oslava byla zajímavá mimo jiné i vzhledem k pozvánkách, protože se soustředila na mladé lidi z Dánska.
Na řadu přišly i nové fotografie princezny a tam si člověk může všimnout, že Isabella pózuje s iPhonem v ruce. Nejedná se o reklamu (minimálně to neohlásili jako placenou spolupráci) důvodem má být to, že jde o portrét toho, co je typické pro generaci Z. Nicméně kritici by si klidně mohli říct, že by alespoň jednou mohla položit ten mobil z ruky.
Zpátky do historie - princezna Dagmar
U dánské monarchie ještě zůstaneme, tentokrát se ale podíváme na české kořeny. Možná ji znáte pod jménem Markéta Přemyslovna, dcera českého krále Přemysla Otakara I. a Adléty Míšeňské. V roce 1205 však její jméno zaznělo i na dánském dvoře – jako královna Dagmar se stala manželkou krále Valdemara II. a jednou z nejmilovanějších panovnic v dánských dějinách.
Politický sňatek měl spojit Čechy a Dánsko v rámci dynastické diplomacie, samotná Dagmar si rychle získala srdce dánského lidu. Byla známa svou mírnou povahou, zbožností a soucitem s chudými. Balady a lidové písně ji vykreslují jako laskavou a spravedlivou královnu – v kontrastu s její pozdější nástupkyní Berengarií Portugalskou, která působila okázaleji.
Podle legendy měla Dagmar na smrtelné posteli v roce 1212 prosit krále, aby neodcházel do války a aby chránil prostý lid. Zemřela zřejmě při porodu, v dánském městě Ribe, a je pohřbena v klášteře v Ringstedu – místě, které stojí za návštěvu pro každého milovníka historie.
Dagmarský kříž – šperk i symbol
Foto zdroj: Vibholm.dk
S královnou Dagmar je spojován také slavný Dagmarský kříž – zlatý relikviář ve tvaru byzantského kříže, nalezený v jejím hrobě. Ačkoliv pochází ze starší doby, v dánské tradici se stal symbolem víry, naděje a ženské síly. Dnes se jeho replika často daruje dívkám při křtu nebo biřmování.
A teď si pojďme položit důlěžitou otázku - znamená to, že je současný král, Frederik X. vlastně Přemyslovec? Bylo by to bezva, ale není tomu tak. Syn královny Dagmar - Valdemar, zemřel aniž by splodil jakéhokoliv potomka. Znamená to tedy, že následující královská větev se odvíjela od jiné linie a současný král má zázemí spíše v německém Oldenburgu než-li v českých končinách.
Severské zvyky snadno a rychle - házení peněz
O severských zvycích jako posypávání člověka skořicí, když je někomu 25 a je stále svobodný nebo pepřem když je mu 30 jsme si už říkali. Mě vždycky zajímalo, kdy po mně přátelé budou házet peníze a ukázalo se, že jsem si na to vybrala špatnou zemi. Tento zvyk patří totiž do Grónska a jmenuje se Pagga.
Pagga znamená házet. Ale když to zaslechnete na nějaké párty je to spíš ve smyslu: “Chytejte!” nebo “Připravte se!”. Tento zvyk se totiž praktikuje nejčastěji na jakýchsi oslavách - narozeniny, křest, svatba, výročí, někdy i Velikonoce… Jde o takové obohacení slavnostní atmosféry, kdy někdo zakřičí Pagga a prohodí místností hrst peněz. Z pokojného vysedávání u stolku se tak najednou stane honitba za korunkami. Skoro nikdy se nejedná o velkou částku - není to tedy tak, že by si člověk vydělal na důchod.

Písnička na konec - Hoppipolla
Za písničkou se dnes vydáme znovu na Island a tentokrát za písní, co budí spoustu nostalgie. Zde máte moji oblíbenou Hoppípolla - v překladu skákání do kaluží.