Týden 16
Velikonoce na severu, český překlad kompletního pohádkového Andersena a máky od Marimekko
Dánské velikonoční veselí je na hony vzdálené tomu českému. Žádné kraslice, žádní hrkači ani žádné pečení vánočky. Kromě vystřihovánky, do které vepíšete veršík a pak místo svého jména umístíte tečky a obdarovaný musí poznat, kdo mu gækkebrev vyrobil, se tu nic zvláštního neděje. Dánové si užívají dlouhé volno, v pondělí si dají rodinný oběd a děti po zahradě pohledají sladkosti, co jim tam schoval velikonoční zajíc.
Pro mě jsou letos dánské Velikonoce ve znamení jarních procházek, projížděk na kole a nastřádání zásob, protože supermarkety se tu zavírají na 4-5 dnů, takže je dobré na to myslet. Navíc jsem mezi věcmi našeho synka objevila schovaný mini tatar, takže jsem zvědavá, co tím můj muž tady v Dánsku zamýšlel..
Foto: Ze Severu - vyrazte na procházku třeba po Klampenborgu a obdivujte Jacobsenovy majákové věže
Český překlad kompletního pohádkového Andersena
Mé překladatelské srdce vždy zaplesá, když je kniha přeložena z originálu a nepřekládá se přes další jazyk. Takže překlad všech Andersenových pohádek z dánštiny do češtiny považuji nejen za opravdu ambiciózní knižní projekt, ale taky se moc těším na to srovnání, protože ho mám načteného z jiných překladů, které probíhaly přes němčinu, polštinu či maďarštinu. Celý projekt započal známý překladatel František Fröhlich, ten ale bohužel během procesu zemřel, takže se překladů chopila jeho studentka skandinavistka a překladatelka Helena Březinová. Nakladatelství Kodudek nijak nespěchalo, takže překladatelé i ilustrátor měli dost času na takové rozsáhlé dílo.
Foto: Knihu vydává nakladatelství Kodudek a již je téměř vyprodaná
Tři svazky, skoro tisíc stran a k tomu ilustrace od oceňovaného Filipa Pošivače, který moc dobře věděl, že Andersen nejen psal, ale také vyráběl vystřihovánky a koláže, takže tyto techniky v knihách také uvidíme. Mezi pohádkami nechybí třeba Holčička se zápalkami, která byla mou první pohádkou se smutným koncem. Ilustrátor k ní v rozhovoru pro Forbes uvádí: „Pamatuju si verzi z dětství, kde bylo jen napsáno, že zmrzla. Ale v originále se píše i o tom, jak si lidé druhý den kladou otázku: Proč jí nikdo nepomohl? Jak to, že jsme si jí nevšimli? Andersen je tu sociálně kritický, ne sentimentální.“ Takže se těším na tyhle dovětky, které se při překladu přes jiný jazyk v češtině ztratily. Trilogie vyjde na 2100 Kč a vychází u příležitosti 220. výročí narození Hanse Christiana Andersena.
Máky od Marimekko
Finská značka jejímž hlavním motivem je obrovský vlčí mák je pro mě nepřehlédnutelnou. Byla založena v roce 1951 v Helsinkách designérkou Armi Ratia, která chtěla vytvořit textilie, které by vyjadřovaly radost a svobodu. A přesně tak na mě cokoli z dílny Marimekko působí. Ironií je, že zakladatelka si původně nepřála květinové vzory, ale Maija Isola v roce 1964 květ máku zvětšila a zjednodušila a nakonec se unikko (finsky vlčí mák) stal u značky stálicí.
Foto: Ze Severu - Marimekko nemá žádné ikonky, obrázky nebo značky kolem – celé logo je jen text
Marimekko se může pochlubit spoluprací s jinými značkami, jako je americká Banana Republic, švédská IKEA, japonský brand Uniqlo nebo třeba Adidas. Málokdo už dnes ví, že se Marimekko dostala do mezinárodního povědomí v 60. letech díky JackieKennedyové, manželce tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Ještě když byla jen kandidátkou na první dámu, zakoupila si sedmery šaty Marimekko a nosila je během prezidentské kampaně. Média toho času šílela – byla to obrovská změna oproti tehdejší módě, která byla formálnější a střídmější. Díky Jackie se značka během chvíle stala známou i v USA, a otevřely se jim nové trhy mimo Skandinávii.
Foto: Ze Severu - nejtypičtější motiv značky Marimekko
Na začátku své dráhy pořádala Marimekko své vlastní módní přehlídky ve vlaku nebo na střeše obchodního domu. V posledních letech pořádá přehlídky třeba v přírodě, v městských parcích nebo dokonce jako open-air show na ulicích Helsinek. Často jde o akce otevřené veřejnosti, což je neobvyklé – většina módních domů je totiž exkluzivní. Móda pro ženy je stále doménou této značky, ale v nabídce je i unisex kolekce oblečení, domácí textil a dekorace. V posledních letech se značka snaží rozšířit svou nabídku směrem k genderově neutrálnímu designu, což je přesně to, co trh chce. A co vy? Máte nějaký kousek s máky Marimekko?