Týden 16
Plameny v Kodani, Den papuchalků, TROM, Dánská glyphotéka, protestní prasátka, banán na pizze, Velmi finské problémy
Co týden dal?
Úterý mělo Dánsko neplánovaně smutný den. Ačkoliv se jednalo o narozeniny bývalé královny Margrethe II., v historickém centru Kodaně začalo hořet. Požár začal pádem 400 let starého sloupu v Kodaňské burze, což je jedna z historických budov.
Krátce po té zaměstnanci budovy rychle balili všechny cenné obrazy, aby je co nejrychleji vynesli pryč z hořící budovy. Ze zpráv zatím víme, že oheň vznikl na střeše, která se v té době renovovala. Střecha historické budovy se podle vysvětlení musela jaksi mírně ohnout a tak byly využívány materiály, které dobře drží teplo, z tohoto důvodu bylo problematické oheň uhasit.
Abych to zakončila na dobrou notu - musíme přiznat, že hasiči jednali rychle a tak nedošlo k žádnému závažnému zranění nebo poškození obrazů.
Severské zvyky snadno a rychle - den papuchalků
dubna se na malém norském ostrově Lovund slaví den Papuchalků. Těmto malým zvědavým ptákům se přezdívá “Klaunové oceánu” pro jejich zvláštní zbarvení zobáku. Co je ale hlavní je to, že datum 14. dubna je zhruba kolem data, kdy se papuchalci vracejí na pevninu.
Jde o ptáky, kteří během léta hnízdí na severu Atlantiku, aby se zpářili a vychovali zde své mladé. Na podzim se ale papuchalci rozprchnou po celém oceánu a tráví zimu tak nějak samostatně. Na jaře se pak vrací. Je poměrně tradiční, že papuchalci se vrací na stejné útesy a páří se tu se stejným druhem. Norové jim proto vymysleli oficiální den, který je zhruba kolem doby, kdy se tito ptáci vrací na místní útesy.
Kam za kulturou? TROM
Na Faerských ostrovech zločin téměř neexistuje - pokud pomineme dopravní přestupky a parkování. Přesto nám tento ostrov přišel s další severskou detektivkou, kterou si mohou oblíbit především milovníci severského noaru.
Na Faerských ostrovech se ztratí jeden aktivista za práva zvířat a objeví se až ve chvíli místního velrybího lovu - jenže není při životě. Detektivové pak nasazují vlastní kůži aby přišli na to, co se s aktivistou stalo.
Příběh kombinuje Faerskou kulturu a tradice s typickými prvky severských detektivek. Jako bonus je v seriálu vidět i místní dramatická krajina.
Kam se vydat? Glyphotéka
Pokud se sháníte v Kodani po nějakém zajímavém muzeu, tak honem do Glyphotéky. Kromě galerie a tedy i četných obrazů tu člověk najde i antické i egyptské vykopávky, které jsou místy pojaty velmi vtipnou formou.
Aby toho nebylo málo, tak každý čtvrtek od pěti hodin probíhá v jednom sále s antickými sochami jóga, takže matraci s sebou, pokud navštěvujete zrovna v tomto čase
Zpátky do historie - dánská protestní prasátka
Pojďme se podívat zpátky do doby, kdy Prusko válčilo s Dánskem. V té době se Prusům podařilo získat území toho, co se v Dánsku označuje jako region Jih (region Syd), tedy jih Jutského poloostrova. Nutno přiznat, že Dánům, kteří žili na území, které nově patřilo pod Prusko, se jejich nový stát moc nezamlouval a byli to především farmáři, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas tím, že vyvěšovali dánské vlajky na svých domech.
Tato forma protestu se zase nezamlouvala Prusům, kteří se rozhodli, že vyvěšování dánské vlajky tedy nebude legální.
Dánové ale chtěli ve svém protestu pokračovat a tak přemýšleli, co udělat, aby mohli mít vlajku, ale zároveň jí nemuseli vyvěšovat. A přišli s poměrně originálním nápadem. Totiž vyšlechtit prase, které by bylo co nejvíce podobné dánské vlajce. Nic by se tedy nevěšelo a navíc Dánsko si tak mohlo ponechat svůj farmářský triumf.
Rovnou sem dám fotku protestního prasete.
V současné době se nejedná o bůhví jak oblíbené plemeno a už vůbec neslouží na maso jako dříve. Místo toho je možné tento druh potkat v různých Zoologických zahradách.
Věděli jste, že… švédská banánová pizza
Pokud máte rádi italské pizzy, tak si radši zacpěte oči. Budeme se bavit o švédské specialitě. Švédové už dříve na Twitteru vyhlásily anketu, ve které se bavili o nejoblíbenější pizze a vyhrála právě banánová kury pizza, která je tak trochu variantou na pizzu Hawai.
Totiž jedná se o známou a místy nenáviděnou pizzu Hawai - tedy tu s ananasem a šunkou, jen Švédové se rozhodli, že na ní chybí dostatečné množství dalších ingrediencí a tak přidali banán a celé to posypali kurry práškem.
Dodnes se můžeme divit, že jim Italové ještě nevyhlásili válku.
Koho sledovat - finské problémy
O Finech se často říká, že jsou tak nějak svoji. I mezi svými severskými sousedy vynikají a jsou zkrátka a dobře trochu jiní než ostatní. I tomu se věnuje instagram (a Facebook a Twitter) pojmenovaný příhodně: “Very finnish problems”. Na tomto kanálu, který spravuje angličan Joel Willians, který ve Finsku už mnoho let žije, se dozvíte vtipnou formou o všech formách finských problémů.