Týden 16
Hledání Filipy, první letní den, museum Vasa, Královská aféra, platiti veverkou, velikost Grónska, nejstarší parlament
Co týden dal?
Dánskem koncem minulého týdne otřáslo zmizení třináctileté Filipy. Dívka se ztratila během odpoledních hodin a za sebou zanechala všechny své věci. Toto zjištění alarmovalo nejen rodinu, ale i policii, kteří během pár hodin svolali vrtulníky, hledače a dobrovolníky, aby spolu prohledávali okolí.
Filipu se podařilo po 13 hodinách najít. Podle policejního kapitána nebyla v dobrém vstavu, ale byla při vědomí. Policie hovoří o znásilnění a krátce po nalezení dívky, zadrželi podezřelého muže.
Další vývoj pokračuje zatím za zavřenými dveřmi, policie se domnívá, že pachatel mohl mít pomocníka a případ prověřuje i ve spojení s vraždy mladé ženy, která se udála před sedmi lety. Tehdejší vrah nebyl nikdy nalezen.
Severské zvyky snadno a rychle - První den léta
My jsme ještě nedávno oslavovali příchod jara, ale na Islandu je první čtvrtek v dubnu oslavován jako první den léta (sumardagurinn fyrsti).
Počátek tohoto svátku vede do starých severských tradic, kdy v této době začínal první letní měsíc Harpa. Tento kalendář je mnohem jednodušší než ten, který používáme nyní. Skládal se převážně z šesti měsíců, kdy tma byla delší než den. Po nich následovalo šest měsíců bez tmy.
Nutno ale poznamenat, že tato islandská tradice se neurčovala podle teploty. Když se člověk podívá na průměrnou teplotu na Islandu v dubnu, snadno se dostaneme pod bod mrazu. Změna je ale v tom, že den je tu už delší než noc, a tedy je to důvod k oslavě.
Kam se vydat? Muzeum Vasa
Stockholm je plný zajímavých muzejí. Jedním takovým je i muzeum Vasa. Jde o loď, která měla být největší chloubou švédského námořnictva v 17 století. Bohužel se nepodařilo jí dobře vyvážit a měla nízký ponor, který nestačil k úspěšnému vyplutí.
Ačkoliv Švédové začali s fanfáry ve chvíli, kdy loď opustila přístav, trvalo to jen kilometr a půl než se obří loď se 64 děly potopila.
Tento příběh má pokračování až ve dvacátých letech 20. století, kdy byla loď téměř přeměnena na nábytek. Dřevo, které se potopilo se totiž dalo zpracovat. Vzhledem k ponoru se ale nepodařilo přesvědčit lidi, aby si šli upižlat trochu ze starého vraku.
Až v roce 1959 se místním inženýrům podařilo loď z hlouby vylovit a následně jí zaobalit ve vzdušném vakuu tak, aby dřevo drželo i nadále. Nyní je z toho muzeum, kde je možné pokoušet se kormidlovat staré lodě a dozvědět se o dalších tajemstvích námořnictva.
Plus ještě jedna taková poznámka - pokud člověk obdržel Nobelovu cenu, je možné přijít i na palubu této lodi.
Kam za kulturou? Královská aféra
V roce 2012 se natočil veleúspěšný skandinávský film Královská aféra. Jde o příběh milostného trojuhelníku mezi dušebně chorým dánským králem Christianem VII., jeho manželkou Caroline a královským doktorem Johannem Struenseenem.
Jde o směs romantiky, dramatu a historie z dánského královského dvora v 18. století.
Film byl nominovaný na Oscara, ale i na Zlaté globy.
V hlavních rolích je famózní Mads Mikkelsen a Alicia Vikander.
Zpátky do minulosti…Veverka jako měna
V minulosti nebylo zvykem mít u sebe terminál na karty a naopak se dá říct, že naši předci byly velice kreativní, co se měny týče. Ne tak kreativní jako vymýšlení nových krypto měn, ale kreativní co se týče materiálu, který jako měna sloužil.
Ve Finsku bylo například zvykem, že se obchodovalo s veverčím kožichem. Národ, kterému muselo být zima poměrně často se rozhodl, že bude obchodovat zrovna s touto komoditou a dotáhl to poměrně daleko. Například za 100 veverčích kůží se dala sehnat celá živá kráva.
Věděli jste, že… Jak velké je velké Grónsko
Grónsko je největší ostrov na světě, což je sice přesný popis, ale pojďme si říct, co to vlastně znamená.
Pokud bychom natáhli tento ostrov na evropský kontinent, zjistíme, že by pohodlně ležel na místech od severu Estonska a jeho nejjižnější cíp by byl někde pod řeckými ostrovy ve středozemním moři.
Svou šířkou by se rozkládal mezi českem až po cca půlku Ukrajiny.
Pokud se ale podíváme na ostrov v místech, kde se skutečně nachází, zjistíme, že nejnižší grónský výběžek, je ve stejných zeměpisných šířkách jako Oslo. Nejzápadnější bod je naopak ve stejných místech jako je New york. Nejsevernější bod je pak “pouhých” 740 kilometrů od severního pólu.
Grónsko má tedy takovou zvláštní vlastnost, že je jak jižněji i severněji než Island.
Na slovíčko - Nejstarší význam pro “thing”
V angličtině je slovo “thing” obecný význam pro věc. Může tedy znamenat mnohé v tom nejobecnějším významu, ve kterém jde slovo “věc” použít.
Tento obecný význam tam ale nebyl věčně. Naopak slovo thing mělo dříve mnohem užší význam.
Lingvisticky vzato jde napodobeniny tohoto slova vyhledat v různým jazycích - především germánských. Podobně znějící slova s obdobným významem se tedy objevují například v holandštině, dánštině, norštině, ale i afrikaans, tedy jazyku, který je směsicí afrických jazyků a angličtiny.
Lingvisté vystopovali původ slova “thing” až do staro-norštiny, které je dneska nejpodobnější islandština. Tam mělo toto slovo význam především politický - jednalo se většinou o radu, soudce či jiný správní politický orgán. Nejspíš i proto mají islanďané jejich parlament pojmenovaný Alting. Jedná se také o nejstarší parlament na světě, původně založený kolem roku 930, těsně po obydlení Islandu.