Týden 15
Novinky ze severu, prst trolí ženy, dánský lék na obezitu, finský monitor srdečního tepu, islandská písnička na závěr
Ahoj tentokrát z Azor - ty moc severské nejsou, ale i tady má dánská univerzita své partnery a kdo by se na tuhle služebku neobětoval, že? Tak se pojďme podívat na to, co nám tentokrát severské země připravily během týdne…
Co týden dal?
Ze zpráv je třeba vypíchnout, že drama mezi Dánskem, Grónskem a USA pokračuje. Dánské zpravodajství zveřejnilo e-mail bývalé šéfky americké základny v Grónsku, kvůli kterému měla přijít o práci. V e-mailu zaslaném kolegům se Susane Meyersová zastala Dánů a v meetingu za zavřenými dveřmi sdělila více prezidentovi J. D. Vanceovi, že spolupráce mezi Dánskem, USA a místními byla do této chvíle bezproblémová. Nyní je Meyersová vyhozená pro “nedostatečné schopnosti pro vedení” a podle serveru Military.com jsou v tom spíše politické důvody než to, že by velitelka americké základny nebyla dobrá vedoucí.
Aby toho nebylo málo dánský parlament zahájil ratifikační proces desetileté obranné dohody se Spojenými státy, která poskytuje rozšířený přístup americké armády na dánské území. K tomuto kroku dochází navzdory domácímu odporu a probíhajícím diplomatickým sporům ohledně Grónska, poloautonomního dánského území. Očekává se, že dohoda, která nezahrnuje Grónsko a Faerské ostrovy, bude schválena s podporou různých parlamentních skupin.
Kam na výlet? Za prstem čarodějnice…
Už dlouho jsme se nepodívali na Faerské ostrovy a tak se tam tentokrát vydáme za jednou poněkud fantazijní podívanou a to myslím tak, že je potřeba mít fantazii a je třeba si pár věcí domyslet.
Faerské ostrovy jsou proslulé svými útesy a těch je tu skutečně hodně. Už jsem tu v minulosti psala o majáku na útesu, taky o vodopádu, který ústí z útesu rovnou do oceánu. A nyní se pojďme podívat na útes, který má vypadat jako prst čarodějky nebo trolí ženy. Důvodem proč zmiňuji dvě jména je, že ve faerštině se tento útes jmenuje Trøllkonufingur do angličtiny se někdy překládá jako prst čarodějnice, někdy jako trollí žena - výběr je tedy na vás.
Samotný monolit má 313 metrů a vidět je především z dálky. Pokud se ale ptáte, jestli na něj někdy někdo vylezl, tak ano, vylezl. Dokonce se k tomuto místu vztahuje pověst o prvnímu člověku, který dosáhl na vrchol. Mělo jít o člena dánského námořnictva, který chtěl z vrcholu zamávat korunnímu princi Frederikovi, který zrovna plul kolem (nešlo o současného dánského krále, Dánové mají jen spoustu Frederiků). Dotyčný prý úspěšně dosáhl vrcholu, ale během slézání si uvědomil, že si na vrcholu zapomněl rukavici a chtěl se pro ni vrátit. Ale jelikož byl unaven z první cesty nahoru, uklouznul a zřítil se. Jde o skutečně složitý výstup, protože doposud se na vrchol tohoto útesu dostalo jen 11 lidí.
K tomuto místu se váže ještě jedna legenda a to totiž proč se mu říká Prst čarodějnice. Podle tohoto mýtu se k ostrovům vydala obrovská čarodějnice, která chtěla hodit Faerské ostrovy na Island. Když se blížila k ostrovu Vágar, vysvitlo slunko a čarodějnici proměnilo v kámen. Měla to být obří žena, která dosáhla až na dno, ale její ruka zůstala vztyčená. A my si můžeme domyslet, kterýpak prst nám to asi ukazuje…
Z praktického pohlesu si řekneme, že k výhledu na tento monolit dostanete z ostrova Vágar (podobně jako dotyčná čarodějnice) a stezka vás povede z vesnice Sandavágur. Odtamtud to jsou cca 2 kilometry, většinou pastvinou, takže se nejedná o těžký terén. Pokud se tam hodláte dostat, neházejte Faerské ostrovy na Island, víte jak to skončilo.
O dánském léku na hubnutí
O léku Ozempic jste už možná slyšeli - používají ho lidé, kteří trpí cukrovkou či obezitou. Jde o drogu, kterou vynalezla dánská firma Novo Nordisk. Pojďme se ale podívat jak se tato “zázračná pilulka” dostala na svět.
Historie tohoto léku začíná v 80. letech, kdy se přišlo na to, že v sobě máme hormon GLP-1. Jedná se o hormon, který reguluje cukr v krvi. Zní to hezky, ale má to jeden háček. GLP-1 v krvi vydrží jen pár minut než zase vyprchá. A zde přichází na řadu Novo Nordisk, jejichž vědci se rozhodli, že se podívají na to, jestli by nebylo možné tento efekt nějakým způsobem prodloužit.
A bylo - v roce 2010 se na svět dostal první lék s tímto hormonem - liraglutide. Výzkum ale pokračoval dál. Chytré hlavy modifikovaly monekuly hormonu dál a stvořily látku, které se říká semaglutide - na pultech známý jako Ozempic nebo Wegovy.
Nebudu vám říkat, jak úžasná věc to je - sama s tím zkušenosti nemám. Pravdou ale je, že tento lék podporuje regulaci cukru v krvi a snižuje apetit, díky čemuž je často používán i jako lék na hubnutí. Má to samozřejmě i své mínusy. Například jde o látku, kterou pokud vysadíte, většina lidí nabere dvě třetiny původní váhy zpátky. Mezi vedlejší účinky patří třeba pankreatitida nebo rakovina žlučníku.
Co ale doporučit můžu je kniha, která byla o tomto léku napsaná a sice novinářem, který ho používal. Nejde o chválu do nebes nebo kritiku o tom, jak mu pravidelné injekce zruinovaly život, jde o mnohem zajímavější koncept, jak léky na hubnutí vnímáme jako společnost oproti jiným prostředkům, proč se rádi koukáme na hubená těla a jakou může tato látka přinést budoucnost - pro ty, kteří se přejídají protože je něco trápí, pro ty, co se už teď trápí se svým vzhledem a tak dále. Jde o komplexní ale velmi potřebný pohled.
Kniha se jmenuje The Magic Pill a její autor je Johann Hari.
Jak Finové začali monitorovat srdeční tep
U zdravotnictví ještě zůstaneme, ale tentokrát trochu jinak. Finsko je země lesů, jezer, saun… a taky technologických nápadů, které nenápadně změnily svět. Třeba v roce 1977 přišel finský profesor Seppo Säynäjäkangas s geniálním nápadem: co kdyby sportovci mohli sledovat svůj tep, aniž by museli během tréninku zastavit a nahmatat si krční tepnu? A tak vznikl první bezdrátový monitor srdečního tepu na světě. Předchůdce toho, který máme nyní ve všech chytrých hodinkách či jiných zařízeních.
Seppo založil firmu Polar Electro a vymyslel hrudní pás, který přesně snímal tep a posílal data rovnou do hodinek na zápěstí. V době, kdy ještě nikdo netušil, co je to smartwatch nebo chytrý fitness náramek, tahle finská vychytávka pomáhala běžcům na lyžích (a brzy i dalším sportovcům) trénovat chytřeji. A jestli dneska máte na ruce chytré hodinky, které vám hlásí, že jste neaktivní už třetí hodinu – můžou za to trochu i Finové.
Islandská písnička na závěr
Zalíbila se mi tradice vám doporučovat nějaké pěkné severské vypalovačky. Minule jsem sem dávala Volbeat a jejich For Evigt, což je - jak jste správně připomněli - taková odrhovačka, dneska se vydáme trochu jiným směrem.
Tento týden slavila skupina Of Monsters and Men 13 let od vydání svého prvního alba - My Head is an Animal. Nebudu sem dávat písničku, kterou určitě znáte, ale ráda bych připomněla sólovou stezku jejich zpěvačky Nanny, která před pár lety vydala svojí vlastní desku. A z ní se podíváme na mou oblíbenou skladbu Crybaby.