Týden 13
Méně norských policistů, Den vaflí, Arktické safari, Þingvellir, Norové založili Dublin - dvakrát, kočárky s dětmi na ulici, překlad dánských měst
Co týden dal?
Norsko dramaticky snižuje počet policistů. V roce 2023 muselo devět z dvanácti policejních okrsků kvůli napjatým rozpočtům snížit počet zaměstnanců. Během jednoho roku tak bylo v ulicích o 375 policistů méně.
Počet nezaměstnaných absolventů policejních škol je historicky vysoký. V loňském roce získali stálé zaměstnání pouze čtyři z téměř 400 nově vystudovaných policistů, protože si je policie nemůže dovolit zaměstnat.
Proč je to důležité? V sousedním Švédsku jsou problematické oblasti s válkou gangů a jak se zjistilo, nyní se tyto potyčky šíří i do Norska. Budeme tedy držet oběma zemím palce, ať se s tímto zapeklitým problémem vyrovnají co nejlépe.
Severské zvyky snadno a rychle - Den vaflí
Hned na začátku tohoto týdne bylo datum 25. března a tento den je ve Švédsku známý jako Den vaflí. Celoročně jde o poměrně oblíbenou pochoutku, ale dát si ji v tento den je prakticky povinnost. A proč se vlastně slaví? Kromě toho, že jde o dobrou výmluvu, proč si dát o dezert víc, má tento den kořeny v křesťanství.
Podle evangelia je 25. březen dnem, kdy archanděl Gabriel sestoupil na zem a oznámil Marii, že za 9 měsíců porodí Božího syna. Od počátku se slavil Den Panny Marie ("Vårfrudagen"), ale ve švédštině to zní tak trochu jako vorfleday nebo "våffeldagen". Postupem času se tato tradice stala spíše tradicí vaflí než panenského narození.
Kam za kulturou - Arktické safari
Pojďme se podívat na knihu, která vypovídá jak o Dánech, tak i o Grónsku. Kniha Arktické safari je ucelená kniha povídek z Grónska. Spisovatel Jørn Riel v něm popisuje některé fantastické a některé brutální a realistické historky, které si vyslechnul od místních lovců a rybářů.
Jde o fantastické a velmi vtipné čtení, které přiblíží povahu Gróňanů a jejich přístup k přírodě a k místnímu drsnému životu. Pokud mohu doporučit, tak nejlepší je si tuto knihu vzít na rozpálenou pláž, kde popis ledovců a Severního ledového oceánu vyložene ochladí.
Kam vyrazit? Hranice Evropy a Ameriky
Začíná nám jaro, a tak je potřeba vyrazit ven. A co třeba se proplavat mezi evropskou a americkou tektonickou deskou? Na Islandu je místo přesně pro tuto aktivitu. A ano, ačkoliv začátek dubna není zrovna na Islandu počasí na courání se ve vodě, pořád si to můžete schovat na léto.
Místo, kde je možné se podívat na geologické hranice mezi Evropou a Severní Amerikou je v národním parku Þingvellir na jihu ostrova. Jde o jeden ze známějších parků a o roklinu, která odděluje kontinenty, mají turisté poměrně velký zájem. Tak či tak, vyplatí se tam zajet, vyšlápnout si místní pěší túru a případně si zchladit nohy - ano, pozor, voda mezi kontinenty je studená.
Pro ty, kteří se umí potápět a chtějí to dělat i ve studené vodě, je tu možnost něco takového zkusit. Samozřejmě, že je nutné vše absolvovat s instruktorem, ale zároveň pokud se k tomu člověk dostane, voda v těchto končinách má mít skvělou viditelnost.
Zpátky do minulosti… Norové a jejich Dublin
To, že vikingové táhli na západ do Anglie se ví už poměrně dlouho. Zatímco v Anglii byli převážně Dánové, Norové si pro sebe obsadili zásadní část Irska. A to natolik zásadní, že se tu v roce 841 přímo v místě dnešního hlavního města Irska usadili. V průběhu let se pak stalo toto vikingské ležení jedním z nejdůležitějších měst na irském ostrově a to především i kvůli obchodu s Anglií - a to nejen s anglickými vikingy, ale i se Sasy.
V roce 902 byla ale většina vikingů - tedy i těch norských v Irsku - vyhnána do severní Anglie, tedy do Northumbrie. Po několika násilných potyčkách se ale Norové vrátili na původní místo a v roce 917 založili Dublin podruhé. Od té doby bylo toto město nejdůležitější pro celé Irsko a jakýkoliv král, který chtěl tento ostrov získat pro sebe musel nejprve dobýt právě Dublin.
Věděli jste, že… kočárky a děti venku
Na sociálních médiích se objevilo několik videí zděšených Američanů a Britů, kteří se divili tomu, jak se na severu zachází s dětmi. I má česká kamarádka se několikrát divila, když potkala před kavárnou či restaurací kočár, ve kterém spokojeně spalo nemluvně a nikdo se kolem něj nevyskytoval. Tohle je poměrně častá tradice ve většině severských zemí. Jedná se o kombinaci toho, že na čerstvém vzduchu a v zimě se lidem - i velmi malým - lépe spí a taky toho, jak moc si seveřani mezi sebou věří. Nejsou to země, kde by někoho napadlo, že dítě bude odcizeno.
Taky je nutné říct, že se tento způsob uspávání kojenců nepraktikuje v extrémním počasí. Déšť - ano. Vichřice, že by to odválo kočár? Ne. Podle toho, kde bydlíte je ale asi nutné říct, že tohle doma za každou cenu zkoušet nemusíte.
Na slovíčko - dánská města - doslova
O Nebeské hoře - Himmelbjerget, která je jedním z nevyšších vrcholů Dánska už jsme se tu v předchozích dílech bavili. Ale Dánové mají talent na jména. Jedno z mých oblíbených měst je Middelfart. V dánštině to znamená střední rychlost, ale každý anglicky mluvící člověk se tomu směje, jelikož Středoprd je samozřejmě mnohem vtipnější varianta.
Dánové mají ale mnohem víc měst, která mají doslovný překlad a někdy i velmi vtipný. Zde mapka vtipných měst, které můžete navštívit