Co týden dal?
Tento týden, respektive už minulý víkend, začal poněkud smutně pro dánskou politiku. Minulý týden velmi náhle ve věku 52 let zemřel Søren Pape Poulsen. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku.
Pokud vám toto jméno nic neříká, nevadí. Poulsen byl předsedou dánské konzervativní strany a v té byl i svým způsobem velmi populární. Do vedení byl zvolen před deseti lety a konzervativní stranu dokázal ve volbách v roce 2019 zvednout ze 3 % na 6,6 %.
V posledních volbách v roce 2023 dokonce usiloval o to, aby se stal premiérem. Z prvotních průzkumů vyplynulo, že byl i oblíbenější než jeho pravicový kolega z mnohem větší strany Venstre. Vlivem skandálů a několika debat ale náklonnost pravicových voličů trochu opadla.
Na Poulsenovi, jako na předsedovi konzervativní strany, českého voliče zaujme možná i fakt, že se v roce 2017 vyoutoval jako gay a krátce na to se i zasnoubil s přítelem z Dominikánské republiky. Svatba proběhla v roce 2019. O dva roky později se ukázalo, že Dánsko nemá jen manželství pro všechny, ale i rozvody pro všechny, když pár vztah ukončil.
Budiž tedy Sørenu Poulsenovi zem lehká.
Kam za kulturou? Jak vznikl Minecraft
Normálně bych vás pozvala za nějakým filmem, divadlem, muzikou nebo nabídla zajímavou knihu, ale pojďme se nyní podívat na trochu jinou kulturu , a sice tu herní. Švédové mají poměrně dost zajímavých herních debutů - tím nejznámějším je bezesporu Minecraft, který vznikl už v roce 2009 jako 3D sandbox hra s velkým množstvím svobody, ve které hráč není limitovaný konkrétním cílem.
Hráč si může volně stavět a vyrábět, jak je mu libo. Minecraft se tak stal jedním z průkopníků tohoto žánru. I po 15 letech od svého vzniku je hra nesmírně populární a často streamovaná.
Kam se vydat? Gjógv
Pojďme se na chvíli vydat do malé klidné vesničky na Faerských ostrovech. Gjógv najdete v mnoha turistických itinerářích a z hlavního města se do ní dostanete pohodlně autobusem (hned 4 za den, což je na Faery úspěch).
Kromě toho, že je to malé pohledné místo, je tu i malá roklina, která vytvořila přirozený přístav. Na Faerské ostrovy jde o dost velký přírodní úkaz, ale pro návštěvníky z celého světa jde především o takové malé hezké místo, které obohatí místní horizont. Pro ty z vás, co byste chtěli víc prošlápnout boty, tak z vesnice vede i několik dalších tras s výhledem na moře a místní kopce.
Zpátky do minulosti - první premiérka Norska
Byl Mezinárodní den žen, a tak se pojďme podívat na jednu výraznou ženu severské politiky.
Gro Harlem Brundlandová byla první ženou ve vedení Norska - a to hned třikrát. Poprvé se ujala kormidla v roce 1981, ale o 9 měsíců její strana Práce prohrála volby. Podruhé se do čela země dostala v roce 1986, a pak znovu v roce 1990. Premiérkou pak zůstala až do roku 1996, kdy po dalších volbách odstoupila nejen ze své politiky, ale kvůli věku, i z politiky jako takové.
Brundlandová jako první začala dávat důraz na více žen v politice, konkrétně její druhý termín od roku 1986 byl ve světě známý tím, že z 18 ministrů obsadila 8 křesel političkami. Během svých let ve vysoké politice se zajímala o to, aby ženy v Norsku měly lepší postavení, ať už se to týká vzdělání či práce.
Po své politické kariéře přesedlala do Světové zdravotnické organizace, kde působila 5 let jako ředitelka.
Nutné je zmínit i to, že měla být jednou z obětí teroristického útoku na ostrově Utøya. Ostrov s mladistvými navštívila jen pár hodin předtím, než na něj přijel Anders Breivik.
Věděli jste, že… taxi místo autobusů
Dánsko dlouho přemýšlelo, jak udělat hromadnou dopravu efektivní. Některé takové problémy známe i v Česku. Autobusy mají jezdit v různé časy, pravdou ale je, že mimo špičku se často jedná o autobusy duchů a řidiči se prohání po ulicích s téměř prázdnými vozidly.
Chytré hlavy se spojily a přišly se zajímavou myšlenkou. V odloučených lokalitách - zejména pak v Jutsku a některých částech Fynu - jezdí totiž tzv. taxibusy. To znamená, že místo toho, aby člověk chytal z vidlákova 1 autobus do vidlákova 2, tak si jednoduše objedná veřejný taxík. Důležité je to, že to musí být minimálně hodinu předem. Cena za dopravu je pak minimální, a navíc dotyčný nemusí čekat na zastávce, nýbrž ho řidič doveze od dveří k dveřím.
Komuny, které toto řešení zkoušely jako první, zjistily, že se tak minimalizuje cena - za řidiče autobusu i za benzín a svým způsobem je to i mnohem ekologičtější řešení.
Koho sledovat - Conrad Molden
V Dánsku ještě zůstaneme. Před nějakým časem jsem tu doporučovala stand-up islandského komika Ariho Eldjárna. Nyní bych vás ale ráda pozvala na jiného komika, který je sice původem z Velké Británie, ale též si ho nově přisvojilo Dánsko. Conradův humor je založen na zvláštních dánských zvycích, jazyku a odlišnostech od Velké Británie, nebo jiných států. Stand-up je v angličtině, respektive v něčem, čemu se dá říkat “danglish”. Člověk se tak má šanci dozvědět něco nového vtipným způsobem skrz osobní zkušenosti.