Ještě jsem si neobstarala dýni na Halloween a už se v obchodech prodávají kalendářní svíce na prosinec. Obchodníci vědí, jak v nás vyvolat tlak. Vzhledem k tomu, že jsem zatím neobjevila svíci s 24 číslicemi, která by byla ze včelího vosku, ale všude prodávají jen parafínové, tak asi letos nákupu odolám. Snažíme se totiž domácnost vybavit zdravějšími prvky, abychom nepolykali saze. Když už je řeč o zdraví, v Dánsku si budete moci od roku 2026 přečíst záznamy svého praktického lékaře. Takže po každé návštěvě ordinace, budete mít k dispozici zápis o vašem stavu, který půjde sdílet i s jinými lékaři buď přes aplikaci Min Læge nebo MinSundhed.
Foto: Ze Severu - sklizeň dýní, Oddermose Strand, Møn
Nějaká aplikace, tentokrát však pro simultánní tlumočení, by se hodila i dánským zákonodárcům, jelikož politici z Grónska a Faerských ostrovů mohou před dánským parlamentem mluvit ve svých jazycích za předpokladu, že svůj projev následně přetlumočí do dánštiny. Ač Aki-Matilda Hoegh-Damová z Grónska před svým projevem rozdala všem vytisknutý překlad, předseda parlamentu Soren Gade o tématu nechtěl nadále diskutovat, jelikož nebyl přednesen v dánštině. To Hoegh-Damová odmítla a požadovala simultánní tlumočení. Tato dvě částečně nezávislá území, Grónsko a Faerské ostrovy, jsou součástí Dánského království a mají v kodaňském Folketingu po dvou křeslech. Začne se tak zbytek parlamentu učit grónsky nebo se najmou simultánní tlumočníci? Či se to vyřeší, jako skoro vše v Dánsku, appkou?
Kaktus sklízí obdiv i pohrdání
Kolem Kaktusu chodím nebo jezdím skoro každý den. Když se budovy stavěly, věděli jsme jen, že ponesou jméno Kaktus, ale tvar nám byl záhadou. Až když se do konstrukce začaly v roce 2019 zabudovávat špičaté balkóny, pochopili jsme finální touch domu. Dokonce jsem si nenechala ujít prohlídku obou věží, protože Kaktus je plný bytů, které se pronajímají, a i když jsem zrovna žádný byt nesháněla, lákalo mě vidět jeho interiér.
Od dokončení stavby se rojí jak pochvaly, tak posměch. Někteří Kaktus považují za ohyzdný, jiní jej vychvalují. Já jsem jeho dvojče objevila i v jutské Esbjergu, kde byla stavba dokončena v roce 2020, a design stavby se mi moc líbí. Každá doba má něco, a rok 2019 dal Kodani Kaktus. Tento architektonický kousek získal před pár dny na konferenci CTBUH v Londýně ocenění za Nejlepší evropskou výškovou budovu.
Foto: Ze Severu - Cactus Towers, Kodaň
Obě věže mají celkem 495 bytů a jsou navrženy na základě konceptu „mikrobydlení“, protože největší byt má rozlohu jen 53 m². Obyvatelé mohou využívat společné zázemí včetně kuchyní, pracoven, salonků a oslnivé jsou i jak vnitřní, tak venkovní plochy ke cvičení. Cílem konceptu je nabídnout bydlení, kdy obyvatelé sice spí ve svých bytech, ale žijí v rámci budovy.
Foto: Ze Severu - interiér Cactus Towers
Nevýhodou pro mě však bylo, že je celý byt již zařízen a je opravdu důmyslně využit každý jeho centimetr (pokud by nebyl, tak je půdorys tak asymetrický, že by muselo být vše na míru), bohužel mi tam chyběly úložné prostory, a také jsem si neuměla představit, že polezu každé ráno do skříně po žebříku. Takže Kaktus alespoň okukuji zvenku, protože je v něm super kavárna a z mostu u něj i pěkný výhled.
Skagen na zápěstí
Jysk, Normann Copenhagen, Krongborg.. tyhle značky mají v názvu dánská místa, pro mě byla ale na začátku oříškem značka Skagen, protože jsem netušila, že se vyslovuje [skejen]. Takže jsem nadšeně vykládala, že jsem si za dýška z prvního dánského zaměstnání koupila skageny a nikdo mi nerozuměl!
Ano, řeč je o hodinkách! Drobný ciferník, jemné číslice, útlý řemínek, čistý minimalistický design, tohle vše mě uchvátilo. Řemínek lze snadno měnit podle outfitu, skandinávské komponenty, zkrátka prvotřídní kvalita za přijatelnou cenu, a navíc jsou i vodotěsné. Za sedm let jsem baterii měnila dvakrát, pořídila jsem si kovový a kožený řemínek a asi si brzy obstarám ještě jeden.
Foto: Ze Severu - hodinky Skagen
Hodinářská firma Skagen Denmark byla pojmenována podle severojutského města a založena byla v roce 1989 dánskými přistěhovalci Henrikem and Charlottou Jorstovými v USA. Henrik dříve pracoval jako obchoďák pro pivovar Carlsberg, takže měl s prodejem bohaté zkušenosti. Manželé se ale chtěli vrhnout na vlastní byznys, a tak byli nejdříve zástupci dánských hodinek Jacob Jensen a později se rozhodli navrhovat vlastní design. V roce 2012 firmu převzala značka Fossil a nejoblíbenější kolekcí v posledních letech je prý kolekce Skagen Anita.
V hodinkách se údajně ukrývá skandinávská jednoduchost inspirovaná uhlazenými kamínky z pláží kolem městečka Skagen. Tento severní cíp Jutska je na mém cestovatelském seznamu, tak si snad v létě ověřím, zda je to pravda. A co vy? Už jste tam byli nebo máte Skagen jen na zápěstí?